Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Geologia: gigantyczny starożytny wulkan Sumatra uszkodził warstwę ozonową i udusił populację

Badanie wykazało, że katastrofalny spadek poziomu ozonu w atmosferze wokół tropików około 75 000 lat temu spowodował wąskie gardło w populacji.

Eksperci z niemieckiego Instytutu Chemii im. Maxa Plancka odkryli, że poziom ozonu został obniżony o połowę w wyniku erupcji ogromnego wulkanu Toba na Sumatrze.

Uważa się, że Toba była jedną z największych erupcji na Ziemi, która wybuchła na około 5097 mil kwadratowych materii i spowodowała „wulkaniczną zimę” trwającą 6-10 lat.

Jezioro Toba – z 436 milami kwadratowymi wody – uformowało się, by wypełnić przypominającą kocioł pustkę, czyli „kalderę”, pozostawioną przez potężną erupcję.

Ochłodzenie z powodu wulkanicznej zimy mogło mieć różne pośrednie skutki, w tym ochłodzenie oceanów, dłuższe wydarzenia El Niño, nieurodzaju i choroby.

Zespół stwierdził jednak, że blokując promienie słoneczne, a tym samym zapobiegając tworzeniu się ochronnego ozonu, promienie UV bardziej szkodzą ludziom w tropikach.

Według wcześniejszych badań uważa się, że populacja zmniejszyła się do około 10 000 do 30 000 osób po erupcji Toba.

Badanie wykazało, że katastrofalny spadek poziomu ozonu w atmosferze wokół tropików 60 000 do 100 000 lat temu spowodował wąskie gardło populacji. Eksperci z niemieckiego Instytutu Chemii im. Maxa Plancka odkryli, że poziom ozonu został obniżony o połowę w wyniku erupcji ogromnego wulkanu Toba na Sumatrze. Na zdjęciu: wrażenie artysty na temat erupcji Toba

Jaka była katastrofa Toby?

Supererupcja Toby była największą erupcją wulkanu na Ziemi w ciągu ostatnich 2,5 miliona lat.

Jej szczyt wybuchł na dzisiejszej indonezyjskiej wyspie Sumatra około 74 000 lat temu.

Wulkan uwolnił około 720 mil sześciennych (3 000 kilometrów sześciennych) skał i popiołu, które rozproszyły się po całym świecie.

Niektórzy uczeni uważają, że erupcja wulkanu zniszczyła niebo, przynosząc ze sobą dziesięcioletnią wulkaniczną zimę.

READ  Czarna dziura wyzwala przedwczesną eksplozję supernowej - pierwsza obserwacja zupełnie nowego typu supernowej

Uważa się, że erupcja sto razy mniejsza niż Mount Toba – erupcja Mount Tambora, również w Indonezji w 1815 roku – przyniosła rok bez lata w 1816 roku.

Erupcja wulkanu Toba zniszczyła życie na Ziemi, ponieważ jego gęsta chmura popiołu zablokowała promienie słoneczne, zabijając większość roślin na planecie.

Wydarzenie było tak ogromne, że jedyne, co pozostało z góry, to ogromne jezioro Toba, które rozciąga się na 100 kilometrów długości, 30 kilometrów szerokości i do 505 metrów głębokości.

Pomysł, że erupcje wulkanów są odpowiedzialne za spowolnienie wzrostu populacji, został po raz pierwszy zaproponowany przez pisarka naukową Ann Gibbons w 1993 roku.

Autor artykułu i chemik atmosferyczny Sergei Osipov z Instytutu Chemii Maxa Plancka w Moguncji w Niemczech wyjaśnił, że „tuba od dawna uważana jest za przyczynę uduszenia”.

Dodał jednak: „Wstępne badania zmiennych klimatycznych temperatury i opadów nie dostarczyły żadnych konkretnych dowodów na niszczycielski wpływ na rasę ludzką”.

Teraz można ustalić związek między superwulkanem a szyją, powiedział współautor artykułu i geolog Georgi Stenchikov z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST).

„Wskazujemy, że promieniowanie UV przy powierzchni jest ewolucyjnym czynnikiem napędzającym tropiki” – wyjaśnił.

Profesor Stenchikov dodał, że efekty klimatyczne, takie jak ochłodzenie spowodowane przez aerozole wulkaniczne w atmosferze blokujące światło słoneczne, stają się bardziej znaczące tylko „w bardziej niestabilnych regionach oddalonych od tropików”.

„Warstwa ozonowa zapobiega przedostawaniu się wysokiego poziomu szkodliwych promieni ultrafioletowych na powierzchnię” – wyjaśnił dr Osipov.

Aby wytworzyć ozon z tlenu atmosferycznego, fotony są potrzebne do zerwania wiązania O₂. Kiedy wulkan uwalnia ogromne ilości dwutlenku siarki (SO₂), powstały pióropusz wulkaniczny pochłania promieniowanie ultrafioletowe, ale blokuje promienie słoneczne.

To, dodał, „ogranicza powstawanie ozonu, tworzy dziurę ozonową i zwiększa szanse na stres UV”.

READ  Odkryto mechanizm odpowiedzialny za przekazywanie informacji między różnymi obszarami mózgu

W swoich badaniach naukowcy przeprowadzili model klimatyczny opracowany przez NASA na superkomputerze w KAUST, aby symulować wpływ różnych rozmiarów erupcji na globalny poziom promieniowania ultrafioletowego.

Modelowanie przeprowadzone przez zespół wykazało, że nawet stosunkowo niewielkie scenariusze supererupcji miały znaczący wpływ na ozon w atmosferze – i że oszacowane emisje dwutlenku siarki z Toba prawdopodobnie zmniejszyły globalny poziom ozonu nawet o 50 procent.  Na zdjęciu: zmiany ozonu w zależności od szerokości geograficznej w ciągu dwóch lat po erupcji.  Wyczerpanie jest pokazane na niebiesko

Modelowanie przeprowadzone przez zespół wykazało, że nawet stosunkowo niewielkie scenariusze supererupcji miały znaczący wpływ na ozon w atmosferze – i że oszacowane emisje dwutlenku siarki z Toba prawdopodobnie zmniejszyły globalny poziom ozonu nawet o 50 procent. Na zdjęciu: zmiany ozonu w zależności od szerokości geograficznej w ciągu dwóch lat po erupcji. Wyczerpanie jest pokazane na niebiesko

Modelowanie wykazało, że nawet stosunkowo niewielkie scenariusze supererupcji miały znaczący wpływ na ozon w atmosferze, a oszacowane emisje dwutlenku siarki z Toby prawdopodobnie zmniejszyły globalny poziom ozonu nawet o 50 procent.

Ta zmiana mogła doprowadzić do wyższych poziomów promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi, zwiększając szkody dla zdrowia ludzkiego i negatywnie wpływające na wskaźniki przeżywalności.

„Skutki stresu ultrafioletowego mogą być podobne do skutków wojny nuklearnej” – wyjaśnił dr Osipov.

Jezioro Toba — które ma 436 mil kwadratowych wody — uformowało się, by wypełnić przestrzeń przypominającą kocioł, lub

Jezioro Toba – z 436 milami kwadratowymi wody – uformowało się, by wypełnić przypominającą kocioł pustkę, czyli „kalderę”, pozostawioną przez potężną erupcję. Na zdjęciu: teren jeziora Toba na Sumatrze

Uważa się, że Toba była jedną z największych erupcji na Ziemi, która wybuchła na około 5097 mil kwadratowych materii i spowodowała wulkaniczną zimę trwającą 6-10 lat.  Na zdjęciu: jezioro Toba wypełniające pustkę przypominającą kocioł, czyli kalderę, pozostawioną przez erupcję wulkanu, jak widać obecnie

Uważa się, że Toba była jedną z największych erupcji na Ziemi, która wybuchła na około 5097 mil kwadratowych materii i spowodowała wulkaniczną zimę trwającą 6-10 lat. Na zdjęciu: jezioro Toba wypełniające pustkę przypominającą kocioł, czyli kalderę, pozostawioną przez erupcję wulkanu, jak widać obecnie

Na przykład plony plonów i produktywność morska zmniejszą się z powodu efektów sterylizacji UV. Wyjście bez ochrony przed promieniowaniem UV może spowodować uszkodzenie oczu i oparzenia słoneczne już po 15 minutach.

Doszedł do wniosku: „Z biegiem czasu nowotwory skóry i ogólne uszkodzenia DNA mogły doprowadzić do spadku populacji”.

READ  Misja europejsko-japońska wysyła na Merkurego obrazy powierzchni planety, która jest usiana kraterami

Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Komunikacja Ziemia i Środowisko ..