Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

French Open: Iga Świątek o obronie tytułu, presji i dlaczego Rafael Nadal jest na jej ścianie

Iga Świątek została pierwszą polską mistrzynią Wielkiego Szlema w pojedynkę, pokonując Sofię Kenin 6-4 6-1 i wygrywając French Open 2020
Data: 30 maja – 13 czerwca Miejsce: Roland Garros, Paryż
pokrycie: Wybrane komentarze radiowe i tekstowe w BBC Radio 5 Live i BBC Sport, a także codzienne raporty i analizy

Na ścianie wisi zdjęcie Rafaela Nadala z jedną z jego koszulek z autografem – to bardzo swobodna sypialnia dla nastoletniego fana tenisa.

Jest też French Open.

Bo jeśli zapytasz Igę Świątek, gdzie zatrzymać trofeum z jej pierwszej dużej wygranej w 2020 roku, to naprawdę jest jedno miejsce.

„To trochę zabawne, ponieważ wygrałem turniej Wielkiego Szlema i co tydzień startuję w trasach koncertowych, ale wiesz, jestem nastolatkiem i on jest w moim pokoju w domu mojego ojca, ponieważ nadal się nie przeprowadzam”. 19-letni Polak mówi BBC Sport.

„To sprzeczność, ale pokazuje, że jesteśmy ludźmi. Pozostaje tam i może nadal tak jest, kiedy wychodzę, bo to jest właściwe miejsce i pokazuje, ile moi rodzice zrobili, odkąd byłem dzieckiem”.

Wpływ pandemii koronawirusa na tenisowy kalendarz sprawił, że Świątek będzie bronić tytułu w przyszłym tygodniu zaledwie siedem miesięcy po jego zdobyciu, a nie rok później.

Po zdobyciu podziwu fanów swoją wspaniałą głową w drodze do zdobycia tytułu Rolanda Garrosa bez utraty ani jednego zestawu, nie jest zaskoczeniem, że ona również podchodzi do tego z krokiem.

„Kiedy wygrasz turniej Wielkiego Szlema, wszyscy zawsze będą pamiętać, że wygrałeś turniej Wielkiego Szlema” – mówi. – Nie myślę o tym tak, jakbym musiał bronić Pucharu i wygrać French Open, ponieważ to, co zrobiłem, zawsze będzie ze mną.

„Poradzenie sobie z sukcesem jest trudniejsze niż przegrana”

Świątek zajęła 54. miejsce na świecie, kiedy została najniżej sklasyfikowaną mistrzynią, która wygrała French Open.

W przyszłym tygodniu weźmie udział w dziewiątym turnieju w swojej karierze, z dwoma dodatkowymi tytułami – w tym w tym miesiącu Italian Open – i waży więcej niż oczekiwano.

READ  Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: Nowozelandzcy marynarze Peter Berling i Blair Talk nadal walczą w klasie 49er

Część swoich sukcesów w Roland Garros często przypisuje pracy z psychologiem sportowym Darią Abramovi, do której zwróciła się po wygranej, która „całkowicie zmieniła” jej życie.

„Daria bardzo mi pomogła ze wszystkimi oczekiwaniami i wszystkimi rzeczami, które dręczyły mnie po French Open, ponieważ zdałem sobie sprawę, że czasami trudniej jest poradzić sobie z sukcesem niż gdy przegrywa się” – mówi Świątek.

„Czasami z własnymi oczekiwaniami jest to trudne, ale potem muszę sobie przypomnieć, że muszę po prostu skupić się na pracy i po prostu pamiętać, dlaczego gram w tenisa i dobrze się bawię na korcie, ponieważ czasami czuję, że nie gram dla siebie. i to nie jest dobra rzecz.

„Muszę znaleźć tę przestrzeń, w której po prostu się uspokoję i przypomnę sobie, że za kilka lat mam nadzieję, że zawsze będę w takim nastroju, kiedy nie będę się denerwować i po prostu dobrze się bawię, ponieważ myślę, że to właśnie robią wielcy bohaterowie , po prostu się nie przejmują, bawią się i koncentrują na swojej pracy ”.

A jeśli potrzebuje więcej porad, jak radzić sobie ze stresem związanym z byciem mistrzem defensywy, może zwrócić się do swojej dobrej przyjaciółki i czterokrotnej mistrzyni Wielkiego Szlema, Naomi Osaki.

„Naomi napisała do mnie po French Open, żeby powiedzieć, że jeśli czegoś potrzebuję, zawsze mogę ją o to zapytać, a ona całkowicie to zrozumie, ponieważ była w takiej sytuacji” – mówi. „Miło wiedzieć, że masz wybór”.

Marzenia o wygraniu turnieju wielkoszlemowego są inne

Iga Swiatik z Puchar Juniorów Wimbledonu 2018
Świątek wygrał Mistrzostwa Juniorów Wimbledonu 2018

W ostatnich 16 turniejach singlowych Wielkiego Szlema Kobiet było 12 różnych nazwisk, a ostatnią zawodniczką, która z powodzeniem obroniła tytuł główny w grze pojedynczej, była Serena Williams na Wimbledonie w 2016 roku.

„Na pewno trudno jest być mistrzem, zwłaszcza w tenisie kobiecym – myślę, że ze wszystkimi mistrzami trochę brakuje nam konsekwencji” – powiedział Sweetek.

READ  Neesham świętuje swój ślub bezczelnym postem w mediach społecznościowych

Czy wolałbyś więc wygrać inny Wielki Szlem, niż bronić tytułu Francji?

„Żałuję, że nie mam takich problemów” – śmieje się.

„Myślę, że byłoby dobrze wygrać kolejne ważne mistrzostwa, ponieważ wiem, że potrafię grać na glinie, ale od kilku lat staram się poprawiać na twardym korcie i radzi sobie dobrze i będzie to dla mnie dobre potwierdzenie, że Wykonuję świetną robotę.

„Ale pokonywanie trawy też byłoby dla mnie szalone, ponieważ mimo wygrania Mistrzostw Wimbledonu Juniorów, [in 2018]Nadal nie radzę sobie zbyt dobrze z tą powierzchnią, więc to byłoby naprawdę szalone, ale chcę wygrać Wimbledon. „

Jest też dodatkowa szansa na sukces olimpijski tego lata, coś, co dodałoby znaczenia Świątkowi, którego ojciec Tomás wiosłował na igrzyskach w Seulu w 1988 roku.

„Dla mnie to bardzo ważny cel na ten rok” – mówi. „Na pewno [having an Olympian dad] Zmieniłem perspektywę, bo kiedy byłem młodszy, słyszałem tam historie o jego przeżyciach.

– Mam nadzieję, że tak, ale z powodu Covida trudno jest mieć wokół siebie wielu ludzi na turniejach, ale jego doświadczenie z pewnością nam pomoże, więc spróbujemy zobaczyć, jak sobie z tym poradzimy.

Gdyby jej ojciec musiał zostać w domu, mógłby przynajmniej zająć się tymi trofeami w pokoju córki – i pamiątkami po Nadalu, nawet jeśli Świątek zastanawiał się, co zrobi sam dwudziestokrotny mistrz Hiszpanii.

„To trochę przerażające,” powiedziała. „Ale mam nadzieję, że nie znajdzie tego w ten sposób!”

O banerze BBC iPlayerO stopce BBC iPlayer