Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fatalny błąd lądowania na Księżycu: NASA przyznaje, że oryginalny materiał z Apollo 11 został „usunięty” | nauka | Aktualności

20 lipca 1969 agencja kosmiczna zakończyła pozornie niemożliwe zadanie lądowania na Księżycu. Neil Armstrong i Buzz Aldrin osiągnęli cel prezydenta Johna F. Kennedy’ego i zakończyli wyścig kosmiczny, kiedy wylądowali w Tranquility Base. Armstrong zeskoczył z Księżyca Orła sześć godzin później i wygłosił swoje przemówienie „jeden mały krok” do milionów obserwujących z niepokojem na Ziemi, zanim Aldrin dołączył do niego 20 minut później.

Ale niektóre z tych oryginalnych nagrań giną na zawsze.

Został nagrany w zwolnionym tempie, co oznacza, że ​​produkował 10 klatek na sekundę i dlatego nie mógł być transmitowany na żywo w telewizji.

Według NASA nagranie zostało przekonwertowane do transmisji i połączone z satelitą, a następnie przesłane do Houston, zanim zostało pokazane w telewizji komercyjnej.

Ponieważ nadawanie w czasie rzeczywistym działa i było intensywnie nagrywane, przechowywanie kopii zapasowych wideo nie było już konieczne w latach następujących po misji.

Poszukiwania „zaginionych taśm” rozpoczęły się w 2006 roku – agencja prowadziła wówczas rozległe śledztwo, ale nie udało się znaleźć materiału filmowego.

NASA przyznała w 2019 r.: „Szerokie badania w archiwach i zapisach wykazały, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że menedżerowie programu zdecydowali, że taśmy nie muszą już być przechowywane – wszystkie filmy zostały nagrane gdzie indziej – i zostały usunięte i ponownie wykorzystane”.

W latach 80. program Landsat NASA doświadczał poważnych niedoborów taśm, dlatego uważa się, że w tym czasie taśmy zostały usunięte i ponownie użyte.

NASA powtórzyła, że ​​nie ma brakujących materiałów z Apollo 11, odkąd wideo zostało przesłane do Manned Spacecraft Center w Houston podczas misji.

Agencja odzyskała materiał z lądowania i opublikowała go w 2009 roku, aby uczcić 40. rocznicę Apollo 11.

Czytaj więcej: Lądowanie na Księżycu: Ukryte pliki „rzucają światło” na prawdziwe intencje Kennedy’ego Apollo 11 11

READ  Sześć nowych przypadków Covid-19 zgłoszonych w Wiktorii, gdy zbliża się przedłużenie blokady | 1 news

„Nie było żadnego powolnego skanowania wideo, które nie było bezpośrednio przesyłane do Houston i podawane bezpośrednio” – powiedział Dick Nafzger, inżynier NASA.

„Tak więc, jeśli ktoś myśli, że jest film, który nie był oglądany, tak nie jest”.

NASA nie straciła żadnego materiału z Apollo – tylko oryginalne taśmy zawierające ten materiał.

To nie pierwszy raz, kiedy ujawniono oszałamiający materiał filmowy z tego wydarzenia.

Wydany w 2019 roku Apollo 11, wyprodukowany przez Todda Douglasa Millera, skupiał się na ziarnistych materiałach filmowych i zrewolucjonizował kinowe wyżyny Hollywood.

90-minutowa kapsuła czasu składa się z niewidzianych wcześniej materiałów archiwalnych z programu Apollo, a wszystko to dzięki Stephenowi Slaterowi – archiwiście, który badał “lata” nowo dostępnych 70-milimetrowych obrazów.

Przemawiając w 2019 roku, pan Miller powiedział: „Więc to się naprawdę zaczęło, czy możemy opowiedzieć tę historię Apollo 11, używając tylko materiałów archiwalnych?”

“on jest [Mr Slater] Pracował nad tym naprawdę szalonym pomysłem, aby zsynchronizować materiał z kontroli misji z publicznie dostępną transmisją powietrze-ziemia i była to naprawdę nudna praca – ale ważna, ponieważ ożywia obrazy.

„Jeśli jest medal za synchronizację lub archiwizację, Stephen Slater powinien go mieć”.