Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

click to enlarge

Europa zaczyna definiować rolę gazu ziemnego w przejściu na czystą energię

przez Iowa Krocuska Na 15.04.2021

Kliknij, aby powiększyć

(Bloomberg) – Unia Europejska przygotowuje się do opóźnienia decyzji o tym, co to znaczy być „zielonym” w niektórych sektorach, próbując rozładować napięcia związane z rolą gazu ziemnego i jądrowego w przejściu na czystą energię.

W przyszłym tygodniu konsorcjum opracuje plany podkreślenia kryteriów dla pierwszego zestawu zrównoważonych inwestycji, które mogą odblokować miliardy euro na zielone projekty. Zasady zostaną poświęcone prawie każdej części gospodarki Unii Europejskiej, aby można było ją zakwalifikować jako przyjazne dla środowiska; Od produkcji żelaza i stali po infrastrukturę energetyczną. Jednak inwestorzy nie będą mieli jasnej wizji radzenia sobie z energią jądrową i gazem do końca tego roku.

Proces klasyfikacji ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwoli Unii Europejskiej wypełnić swoje zobowiązanie do neutralności klimatycznej. Wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest zapewnienie sobie wsparcia politycznego i społecznego, przy jednoczesnym uniknięciu ryzyka „zielonego prania” lub znaczenia nadmiernego nacisku na redukcję emisji.

„Obniżenie standardów UE podważyłoby rozwój silnych światowych standardów w zakresie zrównoważonych inwestycji i przywództwo UE w tym zakresie” – powiedziała Maya Goodimer, analityk w BloombergNEF.

Emisji dwutlenku węgla

Europa chce stać się pierwszym kontynentem na świecie, który osiągnie zerową emisję netto do połowy wieku w ramach Zielonego Porozumienia, bezprecedensowej kompleksowej reformy mającej na celu oczyszczenie każdego zakątka gospodarki. Aby pomóc osiągnąć cel i zapewnić inwestorowi pewność, konglomerat zgodził się na stworzenie systemu klasyfikacji działań proekologicznych i klimatycznych.

Działania wdrożeniowe zaplanowane na 21 kwietnia wyznaczą kryteria uzyskania zielonej karty wśród pierwszych dwóch z sześciu celów w ramach klasyfikacji: łagodzenie zmiany klimatu i adaptacja do zmian klimatycznych.

Komisja Europejska ma zaproponować kryteria dla pozostałych czterech filarów, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym i zanieczyszczenia, jeszcze w tym roku. Aby projekt mógł zostać uznany za zieloną inwestycję, musi osiągnąć jeden z celów i nie powinien naruszać pozostałych pięciu.

READ  Strajki kolejowe: strajk przemysłowy oznacza „bardzo ograniczony harmonogram” w środę | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Komisja stwierdziła: „Klasyfikacja Unii Europejskiej jest potężnym naukowym narzędziem przejrzystości dla firm i inwestorów, w celu zapewnienia przejścia na finansowanie i zapobiegania zielonemu praniu”.

Jednak drażliwa kwestia roli gazu ziemnego w transformacji energetycznej nie zostanie jeszcze poruszona. Początkowo komisja planowała nazwać niektóre nowe elektrownie gazowe zielonymi pod określonymi warunkami. Posunięcie ramienia regulacyjnego Unii Europejskiej spotkało się z krytyką.

gazu ziemnego

W obronie roli gazu ziemnego jako paliwa do budowy mostów grupa 80 posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących różne grupy polityczne i kraje, w tym Polskę, Grecję, Czechy i Niemcy, wezwała Komisję na początku tego tygodnia do dalszego rozluźnienia. kryteria trwałości dla nowych projektów.

„Nie możemy mylić naszych celów z naszymi narzędziami” – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, który przewodził inicjatywie. „Ranking sam w sobie nigdy nie był celem, jest narzędziem do osiągnięcia naszego prawdziwego celu”.

Zgodnie z dokumentem, który ukazał się w Bloomberg News i który ma zostać opublikowany 21 kwietnia, Unia Europejska planuje obecnie określić „szczegółowe standardy kontroli” dla paliw kopalnych i prawdopodobnie broni jądrowej.

„Rating stał się swego rodzaju walką zastępczą nad całym Zielonym Ładem i każdy chce być po zielonej stronie” – powiedział Bas Eckhout, holenderski poseł do Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczący grupy Zielonych.