Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekspozycja na projekcje światła dziennego podczas zasypiania, badania pokazują: ScienceAlert

Nowe badanie pokazuje, że przebywanie na świeżym powietrzu w ciągu dnia może ułatwiać zasypianie w nocy, znajdując związek między porami roku a zmianami we wzorcach snu.

Podczas gdy badanie wykazało, że liczba skróconych godzin snu latem, jesienią, zimą i wiosną była podobna, w miesiącach zimowych uczestnicy badania spali później wieczorem i budzili się później rano.

zgodnie z poprzednie wyszukiwanieZespół odpowiedzialny za nowe badanie uważa, że ​​mniejsza ekspozycja na światło w ciągu dnia może być odpowiedzialna za przesunięcia w naszych zegarach biologicznych, co oznacza, że ​​jesteśmy mniej gotowi do pójścia spać, gdy nadchodzi noc.

Nasze ciała mają naturalny zegar dobowy, który mówi nam, kiedy spać w nocy. mówi biolog Horacio de la Iglesia z University of Washington (UW) w Seattle.

„Jeśli nie masz wystarczającej ekspozycji na światło w ciągu dnia, gdy słońce świeci, opóźnia to twój zegar i opóźnia sen w nocy”.

W badaniu wzięło udział 507 studentów studiów licencjackich z University of Washington, gdzie dane zostały zebrane w latach 2015-2018 za pomocą monitorów nadgarstkowych. Obserwatorzy zmierzyli zarówno aktywność snu, jak i ekspozycję uczestników na światło.

Zimą studenci kładli się spać średnio 35 minut później i budzili się średnio 27 minut później niż latem.

Liczby były nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę dużą szerokość geograficzną Seattle. Latem jest dużo naturalnego światła dziennego, aby skorzystać z wieczornych zajęć.

Naukowcy sugerują, że ekspozycja na światło ma różny wpływ na zegar dobowy w różnych porach dnia. Światło w ciągu dnia z większym prawdopodobieństwem spowoduje wcześniejsze zaśnięcie, podczas gdy światło w nocy — prawdopodobnie pochodzące ze sztucznych źródeł — opóźni ten moment, co oznacza, że ​​twoje ciało nie zaśnie do później.

Analiza danych wykazała, że ​​każda godzina ekspozycji na światło w ciągu dnia, nawet w pochmurne dni, przesuwała etapy okołodobowe uczniów do przodu o około 30 minut. Jednak każda godzina wieczornego światła cofała te fazy o około 15 minut.

READ  Badanie pokazuje silną odpowiedź przeciwciał generowaną przez szczepionkę z podjednostkami trójwartościowego białka przeciwko SARS-CoV-2

„To efekt push-pull” mówi de la Iglesia. „Odkryliśmy tutaj, że ponieważ uczniowie nie mają wystarczającej ilości światła dziennego zimą, ich godziny dobowe są opóźnione w porównaniu z latem”.

Wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu dotknięci naszymi plikami rytmy okołodobowe, które działają w cyklu około 24-godzinnym. Na działanie tego zegarka możemy mieć wpływ wieki dietaI Wykorzystanie technologii.

To nowe badanie pokazuje, że ekspozycja na światło w ciągu dnia iw nocy ma również wpływ na sztuczne światło odgrywanie ról Od czasu wynalezienia żarówki. Nasze działania nie ograniczają się już do godzin dziennych, jak kiedyś.

A wyniki oczywiście wykraczają poza uczniów. Bez względu na nasz wiek i styl życia, Większa ekspozycja na światło naturalne W ciągu dnia może być kluczem do utrzymania stabilnego rytmu okołodobowego – i dojścia do łóżka o tej samej porze każdej nocy.

„Wielu z nas mieszka w miastach i miasteczkach z dużą ilością sztucznego światła i stylem życia, który trzyma nas w pomieszczeniach w ciągu dnia” mówi de la Iglesia.

„To badanie pokazuje, że musimy wyjść na zewnątrz – nawet na jakiś czas, a zwłaszcza rano – aby uzyskać to naturalne światło. Wieczorem skróć czas przed ekranem i sztuczne oświetlenie, aby pomóc nam zasnąć”.

Badania opublikowane w Dziennik badań drzew iglastych.