Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Duńska królowa Maria przygotowuje się do ogromnej podwyżki wynagrodzeń po wstąpieniu na tron

Duńska księżniczka odnotuje w tym roku wzrost stanu konta bankowego. Zdjęcia/Getty Images

Ujawniono ogromne pensje króla Fryderyka i królowej Marii, a internet był zszokowany.

W nowym raporcie finansowym podkreślono, że w zeszłym roku małżonkowie po pełnienia różnych obowiązków i zaręczyn królewskich zarobili 3 miliony dolarów australijskich (3,27 miliona dolarów).

Według doniesień, z tej kwoty 498 359 dolarów australijskich zostało przekazane jako bezpośrednia „dotacja” ówczesnej księżnej koronnej Marii. codzienna poczta.

Frederickowi i Mary przydzielono także około 640 000 dolarów australijskich, które mogli wydać według własnego uznania na zwykłe podróże, odzież i inne wybrane przez siebie wydatki.

Pozostałą część królewskich pensji, wypłacaną przez państwo, przeznacza się na pozostałych członków rodziny królewskiej oraz dodatkowe koszty, w tym zakwaterowanie i wynagrodzenia personelu.

Jednak oczekiwany odcinek wypłaty Mary ulegnie zmianie w tym roku, po objęciu przez nią tytułu królowej.

Wstąpienie Fryderyka i Marii na tron ​​nastąpiło zaledwie dwa tygodnie po tym, jak 83-letnia królowa Małgorzata (po lewej) ogłosiła swoją decyzję o abdykacji z tronu po ponad 50 latach.  Zdjęcie/AP
Wstąpienie Fryderyka i Marii na tron ​​nastąpiło zaledwie dwa tygodnie po tym, jak 83-letnia królowa Małgorzata (po lewej) ogłosiła swoją decyzję o abdykacji z tronu po ponad 50 latach. Zdjęcie/AP

W ubiegłym roku była królowa Małgorzata otrzymała stypendium w wysokości 13 mln dolarów australijskich, które obejmowało dodatek specjalny w wysokości 2,9 mln dolarów australijskich.

Choć oczekuje się, że pensje Frederika i Mary wzrosną o znaczną kwotę dzięki nowym tytułom, ich przyszłość finansowa nie jest przesądzona, ponieważ Dania ogłosiła plany zreformowania systemu nominacji rodziny królewskiej.

Nowe ustawodawstwo wyliczy, ile pieniędzy zostanie przydzielonych parze królewskiej i ile będą mogli wydać „według własnego uznania”.

Tymczasem wstąpienie Marii na tron ​​nastąpiło 19 lat po tym, jak ustanowiła się księżniczką regentką Danii – tytuł ten został jej nadany, gdy w 2004 roku poślubiła króla Danii Fryderyka.

Odkąd urodzona w Australii Mary dołączyła do rodziny królewskiej, powszechnie podziwia się ją za zaangażowanie w obowiązki publiczne i staranie się, jak tylko może, nauczyć się języka duńskiego, który jest niezwykle trudny do nauczenia.

Król Danii Fryderyk i królowa Maria machają do sympatyków po ogłoszeniu abdykacji królowej Małgorzaty.  Zdjęcie/AP
Król Danii Fryderyk i królowa Maria machają do sympatyków po ogłoszeniu abdykacji królowej Małgorzaty. Zdjęcie/AP

READ  COVID-19: 116 nowych przypadków, 1 potwierdzony zgon na Fidżi

Król Fryderyk był pełen wzruszeń, gdy przemawiał z balkonu podczas styczniowego ogłoszenia.

„Mam nadzieję zostać zjednoczonym królem jutra” – powiedział.

„To praca, którą wykonywałem przez całe życie. Wykonywałem ją z dumą, szacunkiem i radością. „

Mary uśmiechnęła się i wzięła go za rękę, po czym pocałowała, okazując wsparcie dla męża.

Do wstąpienia pary królewskiej doszło zaledwie dwa tygodnie po tym, jak 83-letnia Małgorzata II ogłosiła swoją decyzję o abdykacji po ponad 50 latach.

Frederik i Maria cieszą się tak dużą popularnością wśród Duńczyków, że styczniowy sondaż przeprowadzony przez magazyn informacyjny Ritzau wykazał, że 82 procent respondentów uważa, że ​​Frederik doskonale nadaje się na króla, a 86 procent popiera jego żonę Marię jako królową.