Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego tak wiele osób, które niedawno zostały zaszczepione, zaraziło się COVID-19? | Zdrowie i fitness

Dlaczego tak wiele osób, które niedawno zostały zaszczepione, zaraziło się COVID-19?

Ważną rolę odgrywają dwa czynniki, poczynając od pojawienia się wysoce zaraźliwej odmiany omikronowej. Omicron częściej zaraża ludzi, nawet jeśli nie powoduje u nich poważnych chorób, a jego pojawienie się w wielu miejscach zbiegło się z sezonem wakacyjnym.

Ludzie mogą błędnie sądzić, że szczepionki przeciw COVID-19 całkowicie zapobiegną infekcji, ale szczepionki mają przede wszystkim zapobiegać ciężkim chorobom, mówi Louis Mansky, wirusolog z University of Minnesota.

A szczepionki nadal wykonują swoją pracę na tym froncie, zwłaszcza dla osób, które otrzymały dawki przypominające.

Dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna lub jedna dawka szczepionki Johnson & Johnson nadal zapewniają silną ochronę omikronową przed poważną chorobą. Chociaż te początkowe dawki nie są zbyt dobre w zapobieganiu zakażeniu oomikronami, dawki przypominające – zwłaszcza w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna – zwiększają poziom przeciwciał, aby zapobiec infekcji.

Omicron wydaje się transkrybować wydajniej niż poprzednie warianty. A jeśli zakażone osoby przenoszą duże ilości wirusów, istnieje większa szansa na przekazanie ich innym, zwłaszcza osobom nieszczepionym. Zaszczepione osoby, które zarażą się wirusem, są bardziej narażone na łagodne objawy, jeśli w ogóle wystąpią, ponieważ zastrzyki wyzwalają wiele mechanizmów obronnych w układzie odpornościowym, co utrudnia omikronie przedostanie się przez nie wszystkie.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa nie uległy zmianie. Lekarze zalecają noszenie masek w pomieszczeniach, unikanie tłoku oraz szczepienia i dopalania. Chociaż zastrzyki nie zawsze zapobiegną zarażeniu wirusem, zwiększą prawdopodobieństwo, że przeżyjesz i zostaniesz wypisany ze szpitala.

AP odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa w tym seria. Wyślij go do: [email protected]. Przeczytaj więcej tutaj:

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Szczepionka przeciwnowotworowa jednocześnie zabija i zapobiega rakowi mózgu