Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego tak wiele osób, które niedawno zostały zaszczepione, zaraziło się COVID-19? | Zdrowie i fitness

Dlaczego tak wiele osób, które niedawno zostały zaszczepione, zaraziło się COVID-19?

Ważną rolę odgrywają dwa czynniki, poczynając od pojawienia się wysoce zaraźliwej odmiany omikronowej. Omicron częściej zaraża ludzi, nawet jeśli nie powoduje u nich poważnych chorób, a jego pojawienie się w wielu miejscach zbiegło się z sezonem wakacyjnym.

Ludzie mogą błędnie sądzić, że szczepionki przeciw COVID-19 całkowicie zapobiegną infekcji, ale szczepionki mają przede wszystkim zapobiegać ciężkim chorobom, mówi Louis Mansky, wirusolog z University of Minnesota.

A szczepionki nadal wykonują swoją pracę na tym froncie, zwłaszcza dla osób, które otrzymały dawki przypominające.

Dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna lub jedna dawka szczepionki Johnson & Johnson nadal zapewniają silną ochronę omikronową przed poważną chorobą. Chociaż te początkowe dawki nie są zbyt dobre w zapobieganiu zakażeniu oomikronami, dawki przypominające – zwłaszcza w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna – zwiększają poziom przeciwciał, aby zapobiec infekcji.

Omicron wydaje się transkrybować wydajniej niż poprzednie warianty. A jeśli zakażone osoby przenoszą duże ilości wirusów, istnieje większa szansa na przekazanie ich innym, zwłaszcza osobom nieszczepionym. Zaszczepione osoby, które zarażą się wirusem, są bardziej narażone na łagodne objawy, jeśli w ogóle wystąpią, ponieważ zastrzyki wyzwalają wiele mechanizmów obronnych w układzie odpornościowym, co utrudnia omikronie przedostanie się przez nie wszystkie.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa nie uległy zmianie. Lekarze zalecają noszenie masek w pomieszczeniach, unikanie tłoku oraz szczepienia i dopalania. Chociaż zastrzyki nie zawsze zapobiegną zarażeniu wirusem, zwiększą prawdopodobieństwo, że przeżyjesz i zostaniesz wypisany ze szpitala.

AP odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa w tym seria. Wyślij go do: [email protected]. Przeczytaj więcej tutaj:

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Nawracające infekcje Covid „nie jest niczym niezwykłym, to staje się normą” - eksperci