Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zakurzone, nakrapiane UFO krążące wokół odległej gwiazdy | nowości naukowe i technologiczne

Astronomowie odkryli tajemniczo zakurzony obiekt krążący wokół odległej gwiazdy.

Chociaż ciało jest prawdopodobnie układem podwójnym gwiazd, według badań opublikowanych w The Astronomical Journal, naukowcy są zdumieni ilością emitowanego pyłu.

W przeciwieństwie do komet pyłowych, które muszą się szybko rozpadać, ciało pozostało nienaruszone, wydzielając ogromną ilość materii.

obrazek:
Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) został wystrzelony w 2018 roku. Zdjęcie: NASA

Jak to zostało odkryte?

Zdjęcia ciała zostały wykonane przez sondę NASA do polowania na planety, Transiting Exoplanet Reconnaissance Satellite (TESS) która została uruchomiona w 2018 roku.

TESS do tej pory odkrył 172 planety poza naszym Układem Słonecznym i sporządził listę ponad 4700 kandydatów.

Odkryto również ponad miliard obiektów umieszczonych w katalogu danych wejściowych TESS (TIC), które w ramach dalszych badań zidentyfikowano jako zbiór obiektów i zdarzeń astronomicznych.

Teraz dr Karen Collins, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, ujawniła kolejny TIC o numerze 400799224.

Collins znalazł obiekt za pomocą narzędzi uczenia maszynowego zastosowanych do danych TIC, które wcześniej zawierały „pulsacje gwiezdne, wstrząsy z supernowych, rozpadające się planety, grawitacyjne samosoczewujące się gwiazdy podwójne, zaćmienia układów potrójnych gwiazd, wygląd dysków i wiele innych”.

Dr Collins i jej koledzy powiedzieli, że niezwykły TIC został wykryty „przypadkowo”, gdy jego jasność gwałtownie spadła – o prawie 25% w ciągu kilku godzin.

Obraz testowy z jednej z czterech kamer znajdujących się na pokładzie satelity do badań egzoplanet (TESS).  Zdjęcie: NASA
obrazek:
Zdjęcie zrobione przez TESS. Zdjęcie: NASA

więc co to jest?

Astronomowie uważają, że jest to układ podwójny gwiazd, w którym jedna gwiazda pulsuje przez 19,77 dnia, prawdopodobnie z powodu orbitującego obiektu, który okresowo emituje obłoki pyłu.

Jednak natura obiektu, wokół którego krąży, jest „zagadkowa” ze względu na ogromną ilość emitowanego przez niego pyłu.

Gdyby pochodził z rozkładającego się ciała, takiego jak asteroida Ceres w naszym Układzie Słonecznym, przetrwałby tylko osiem tysięcy lat.

READ  Odkrywanie genetycznej regulacji zachowania guza mózgu

Jednak wydaje się, że w ciągu sześciu lat, w których obiekt był obserwowany, ilość i regularność jego spadania pozostały.

Zespół będzie kontynuował obserwację obiektu i próbował uwzględnić obserwacje historyczne, aby określić jego różnice w ostatnich dziesięcioleciach.