Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego mój pies jest leniwy?  Nowe badania wyjaśniają frustrującą odpowiedź

Dlaczego mój pies jest leniwy? Nowe badania wyjaśniają frustrującą odpowiedź

martwisz się Twoja dziewczyna Fido nie jest taka aktywny Jak inne szczenięta w psim parku?

Według dwóch nowych badań opublikowanych w tym tygodniu w czasopismach może istnieć konkretny powód, aby nie ćwiczyć PLUS JEDEN A Raporty naukowe. Ich odkrycia mają wpływ na twoje relacje z psem i zdrowie psów. Przejdźmy do tego.

Brak ruchu wpływa na Twojego psa

Właściciele zwierząt, którzy nie ćwiczyli energicznie, częściej zgłaszają to samo swoim zwierzętom.GT

Ciało, a raczej właściciel psa: ulecz się. The Pierwsze badanie Opublikowany w PLUS JEDEN Bada związek między nawykami ćwiczeń właściciela a jego postrzeganiem aktywności i wagi psa. Naukowcy wysłali ankietę internetową do właścicieli psów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Kanadzie i USA i otrzymali ponad 3000 odpowiedzi. Często zgłaszane aktywności obejmują spacery, bieganie, wędrówki i pływanie.

Zgodnie z wynikami, właściciele, którzy wykonywali nie więcej niż 15 minut energicznych ćwiczeń tygodniowo, rzadziej zgłaszali, że ich pies również intensywnie ćwiczył. Te aktywne osoby częściej uważały masę ciała psa za idealną w porównaniu z innymi właścicielami.

mówi główny autor Sydney Banton Mówi odwrotność. Banton prowadzi badania nad dietą psa na Uniwersytecie Guelph.

Rozkładając dalej wyniki, jeśli psy wykazywały aktywność fizyczną trwającą mniej niż 30 minut, ich właściciele byli mniej skłonni do wykonywania nawet umiarkowanych ćwiczeń. Było też odwrotnie: psy, których poziom aktywności był wyższy – ponad pół godziny, nawet godzinę lub ponad 90 minut – również miały właścicieli, którzy częściej ćwiczyli z umiarem.

W porównaniu z uczestnikami z innych krajów, uczestnicy z Niemiec częściej ćwiczyli swoje psy przez dłuższy czas i ocenili to ćwiczenie jako „bardzo ważne”.

Badanie rzuca światło na ścisły związek między zdrowiem człowieka a zdrowiem psów.

„Zrozumienie, w jaki sposób zachowania właścicieli wpływają na te same zachowania u ich psów, zapewnia nam dalszy wgląd w to, jak poprawić [the dogs’] mówi Banton.

READ  Objawy zapalenia opon mózgowych: trzy z „najczęstszych” objawów nie obejmują wysypki

Ponieważ psy i ludzie żyją w tej samej przestrzeni, a psy są zależne od swoich właścicieli w zakresie diety i ćwiczeń, brak aktywności u ludzi naturalnie wpływa również na szczenięta. Właściciele psów, którzy stwierdzili, że masa ciała ich psów nie była idealna, byli bardziej skłonni do zmiany diety, ale nie do zmiany poziomu aktywności.

Wcześniejsze badania, jak mówi Banton, „wskazują na psychiczne i fizyczne korzyści zarówno dla ludzi, jak i dla psów, gdy ćwiczą razem”. Dodatkowo, ćwiczenia ze swoim zwierzakiem mogą być zabawną czynnością budującą więź.

„Wyniki tego badania sugerują, że weterynarze powinni zachęcać właścicieli psów do włączenia regularnych ćwiczeń do codziennej rutyny swoich psów w celu promowania aktywnego stylu życia, zwłaszcza jeśli można to rozpocząć, gdy pies jest w młodym wieku” Banton dodaje.

Możliwy związek między zdrowiem psa a brakiem aktywności

Psy o zmniejszonej aktywności miały większe szanse na rozwój zaburzeń poznawczych u psów, ale nie możemy jeszcze udowodnić, że niska aktywność powoduje pogorszenie funkcji poznawczych. GT

w Drugie badanie Opublikowano w czasopiśmie Raporty naukoweW badaniu przeanalizowano dane od szczeniąt zarejestrowanych w Projekt starzenia się psówktóry ma na celu poszerzenie pola wiedzy naukowej o starzeniu się psów.

W szczególności naukowcy chcieli zrozumieć potencjalne czynniki stojące za pogorszeniem funkcji poznawczych psów (CCD), które badanie opisuje jako „choroba neurodegeneracyjna u starszych psów”.

Ich analiza wykazała silny związek między wiekiem a występowaniem CCD. Z każdym rokiem życia u psa ryzyko zachorowania na CCD wzrastało o ponad 50 procent.

Ale być może mniej jasny jest związek między poziomem aktywności psa a CCD. Według danych psy, które były nieaktywne – według ich właścicieli – miały 6,47 razy większe szanse na zachorowanie na CCD w porównaniu do szczeniąt, które były bardzo aktywne. Naukowcy podejrzewali, że to powiązanie może istnieć, ale chcieli przetestować je w swoich badaniach.

READ  Rak pęcherzyka żółciowego lub żółtakowo-ziarniniakowe zapalenie pęcherzyka żółciowego z przerzutami: przypadek dylematu postępowania podczas planowej cholecystektomii ze zwłóknieniem i ciężkim, nieoczekiwanie masywnym zapaleniem okołopęcherzowym

„Przeprowadzono wiele badań opisujących to powiązanie w ludzkim poznaniu, a także pewne dowody na to powiązanie u psów, więc było to coś, co chcieliśmy zbadać w naszej grupie psów”. Sarah Yarboroughmówi główny autor badania odwrotność. Yarborough prowadzi badania nad chorobami zakaźnymi w Departamencie Epidemiologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

W artykule omówiono inne badania, które wykazały korzystny wpływ ćwiczeń na zapobieganie chorobie Alzheimera u gryzoni, prawdopodobnie ze względu na zmniejszone cytokiny zapalne — małe białka zaangażowane w sygnalizację komórkową — które mogą uszkadzać mózg.

Ale są pewne zastrzeżenia. Po pierwsze: badanie nie zawierało definicji, jak powinien wyglądać „bardzo aktywny” pies, więc pozostawiono to do interpretacji właściciela. Po drugie: psy mogły być mniej aktywne, ponieważ rozwinęły już u nich zaburzenia funkcji poznawczych, a nie na odwrót.

Yarborough podsumowuje: „Potrzebne są dalsze badania, aby określić wszelkie powiązania przyczynowe między CCD a poziomem aktywności psów”.

Więc chociaż nie możemy dokładnie powiedzieć, że ćwiczenia fizyczne to recepta na zapobieganie spadkowi funkcji poznawczych u psów, wyniki badań mogą pomóc weterynarzom w wykrywaniu tej niepokojącej choroby.

„Myślę, że takie badania mogą pomóc w podniesieniu świadomości na temat CCD i tego, jak pojawia się u psów” – mówi Yarborough.

The odwrotność Analityka — Tak jak poziom zdrowia i aktywności jest ściśle związany z ludźmi, to samo dotyczy psów. Jeśli zauważysz, że Twój pies nie jest aktywny Tak jak poprzednio, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ może to być oznaką pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Ale w niektórych przypadkach odpowiedź może być tak prosta, jak zeskoczenie z kanapy i wyjście za drzwi – a twój szczeniak podąży za nim.