Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dinozaur „Cold Bon”, który żył 214 milionów lat temu, został odkryty na Grenlandii | nowości naukowe i technologiczne

Naukowcy odkryli pierwszy typ dinozaura, który żył na Grenlandii 214 milionów lat temu i nazwali go „Cold Bon”.

Zwierzę, znane jako Issei saaniq w rdzennym języku Eskimosów, jest średniej wielkości roślinożercą z długą szyją i było przodkiem zauropodów, takich jak Brachiosaurus, największe zwierzę lądowe ze wszystkich.

Pierwsze szczątki dinozaurów, dwie dobrze zachowane czaszki, odkryto w 1994 roku, ale nie było wówczas jasne, czy należały one do zupełnie nowego gatunku.

zdjęcie:
Czaszki Essie Sang i modele 3D po tomografii komputerowej. Zdjęcie: Victor Beccari

Międzynarodowy zespół naukowców z Portugalii, Danii i Niemiec, w tym Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU), ogłosił odkrycie w Journal of Diversity.

Za jej życia, w późnym okresie triasu, superkontynent Pangea rozpadał się i zaczął tworzyć się Ocean Atlantycki.

„W tym czasie Ziemia przechodziła zmiany klimatyczne, które umożliwiły pierwszym roślinożernym dinozaurom dotarcie do Europy i poza nią” – wyjaśnił profesor Lars Clemensen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Zespół wykonał precyzyjny skan CT odkrytych kości, co umożliwiło stworzenie cyfrowych modeli 3D struktur wewnętrznych i kości wciąż pokrytych osadem.

Główny autor Victor Beccari, który przeprowadził analizy na Uniwersytecie NOVA w Lizbonie, powiedział.

Według naukowców dwie czaszki należą do prawie osoby dorosłej i młodocianej.

Nowy dinozaur z Grenlandii różni się od wszystkich innych odkrytych do tej pory zauropodów, ale naukowcy stwierdzili, że ma pewne podobieństwa z dinozaurami znalezionymi w Brazylii.

Według naukowców te trzy gatunki tworzą grupę zwaną Plateozaurydami, „stosunkowo wdzięcznymi dwunożnymi, które osiągają długość od 3 do 10 metrów”.

Naukowcy dodają, że po zakończeniu prac naukowych skamieniałości zostaną przeniesione do Muzeum Historii Naturalnej w Danii.

READ  Psycholog z Wharton mówi o niepewnym umyśle, który definiuje konsumenta po Covidie