Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Diagnoza raka księżnej Kate: na czym polega chemioterapia zapobiegawcza?

„Chemioterapia zapobiegawcza…” mówi księżna Kate około 40 sekund po swoim publicznym oświadczeniu na temat leczenia zalecanego przez jej doradców medycznych. Głos na chwilę więźnie jej w gardle.

Ale czym jest chemioterapia zapobiegawcza?

Lekarze twierdzą, że termin ten może odnosić się do szerokiego zakresu terminów medycznych.

W nagraniu wideo opublikowanym dziś rano przez Pałac Kensington, księżna Walii, Katarzyna ogłosiła, że ​​zdiagnozowano u niej raka.

Po dwóch miesiącach spekulacji księżna Walii wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że ​​otrzymuje chemioterapię zapobiegawczą.

W nagraniu powiedziała: „W styczniu przeszłam w Londynie poważną operację jamy brzusznej i wtedy sądzono, że mój stan nie jest nowotworowy”.

„Operacja się udała. Badania pooperacyjne wykazały jednak obecność nowotworu. Dlatego też mój zespół medyczny zalecił mi poddanie się chemioterapii profilaktycznej, jestem obecnie na wczesnym etapie tego leczenia.

Szczegóły dotyczące nowotworu nie zostały ujawnione, ale Pałac Kensington zapewnił, że ma pewność, że księżniczka w pełni wyzdrowieje.

Chemioterapia „adiuwantowa”.

Profesor nadzwyczajny onkologii, dr Shivan Sivakumar z Uniwersytetu w Birmingham, zakłada, że ​​księżniczka miała na myśli to, co lekarze nazywają „chemioterapią uzupełniającą”.

„To chemioterapia pooperacyjna mająca na celu zapobieganie nawrotom pooperacyjnym. Ma ona na celu zniszczenie wszelkich rozprzestrzenionych komórek nowotworowych”.

Sivakumar powiedział, że wśród osób poniżej 50. roku życia, u których z nieznanej przyczyny rozwija się rak brzucha, panuje coś w rodzaju epidemii.

Chirurg jelita grubego i odbytnicy Andrew Biggs, również z Uniwersytetu w Birmingham, powiedział, że chemioterapia uzupełniająca „przypomina wycieranie podłogi wybielaczem, gdy coś się na nią rozleje – chemioterapia zabija rozlane komórki”.

Przesłanie Amiry Wale o wsparciu dla innych pacjentów chorych na raka stanowi wyraz powszechnej niepewności i strachu towarzyszących chorobie.

Schematy leczenia trwają zwykle od trzech do sześciu miesięcy i mogą powodować „różne” skutki uboczne, takie jak zmęczenie, nudności, zwiększone ryzyko infekcji i utrata apetytu.

READ  Dlaczego miałbyś zacząć nienawidzić wpływowych ludzi, których kiedyś lubiłeś?

Profesor onkologii dziecięcej Bob Phillips powiedział, że wartość chemioterapii uzupełniającej różni się w zależności od rodzaju nowotworu, a nawet wielkości i umiejscowienia tego samego rodzaju nowotworu.

„Ogólnie rzecz biorąc, im zdrowsza była osoba przed leczeniem raka, tym ilość chemioterapii i przerwy między chemioterapią będą optymalne”.

Chemioterapia to słowo używane do opisania szerokiej gamy leków stosowanych w celu zniszczenia komórek nowotworowych.