Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były wicepremier Wysp Cooka został skazany na karę więzienia pod zarzutem oszustwa i korupcji

Były wicepremier Wysp Cooka Robert Tipitao i dwóch innych byłych urzędników państwowych wysokiego szczebla zostało dziś rano uwięzionych pod zarzutem oszustwa i korupcji.

Tibaitao został skazany na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia za spisek mający na celu oszustwo i wykorzystanie dokumentu w celu uzyskania korzyści finansowych.

On, wraz z byłym dyrektorem Służby ds. Środowiska Ngatokoroa Puną i jego żoną Diane Charlie Puną, która przewodniczyła Urzędowi ds. Infrastruktury Wysp Cooka, zostali oskarżeni o przywłaszczenie środków publicznych w wysokości około 70 000 dolarów.

Naga Bona została skazana na pięć lat więzienia za spisek mający na celu oszustwo polegające na wykorzystaniu dokumentu w celu uzyskania korzyści finansowych oraz za fałszerstwo.

Diane Charlie-Bona została skazana na 18 miesięcy więzienia po zmniejszeniu o 50% prac społecznych, wcześniejszym przyznaniu się do winy i fakcie, że jej małe dzieci nie będą miały ojców, dopóki ona i jej mąż będą odbywali swoje wyroki.

Istnieją kontrowersje wokół Tibaitao, który pierwotnie został zawieszony, gdy postawiono mu pierwsze zarzuty, ale następnie przywrócony na stanowisko przez premiera Marka Browna, co umożliwiło mu ubieganie się o mandat w wyborach powszechnych w kraju w 2022 r. i zdobycie mandatu.

W zeszłym roku został ponownie zatrzymany podczas procesu, ale w listopadzie po raz drugi przywrócono go na stanowisko wicepremiera.

Dziś rano przed zatłoczonym Sądem Najwyższym w Rarotonga cała trójka otrzymała wyroki więzienia od prezesa Sądu Najwyższego Patricka Kane’a.

READ  Powodzie w Dubaju: Zjednoczone Emiraty Arabskie starają się odbudować po najcięższych w historii deszczach, które nawiedziły pustynny kraj