Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dane o bilansie płatniczym Polski rozczarowują  stan

Dane o bilansie płatniczym Polski rozczarowują stan

Po istotnej rewizji danych lipcowych (spadek salda o 0,6 mld EUR w stosunku do danych wstępnych i przejście z nadwyżki na niewielki deficyt w wysokości 0,1 mld EUR) deficyt obrotów bieżących powiększył się w sierpniu do 0,2 mld EUR . Było to znacznie słabsze od konsensusu i naszych prognoz (odpowiednio 0,7 mld euro i 1,0 mld euro), które jednak opierały się na wstępnych szeregach czasowych. W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że saldo obrotów bieżących poprawiło się do 0,3% PKB w sierpniu z 0% PKB w lipcu. Natomiast bilans handlowy w sierpniu (0,5 mln euro) był podobny do lipca (0,3 mln euro), a w ujęciu 12-miesięcznym saldo handlu towarami poprawiło się do -0,2% PKB z -0,6% PKB w rok. W zeszłym miesiącu.

W pozostałych składnikach rachunku bieżącego nadwyżka w handlu usługami w wysokości 3,4 mln euro nie przekroczyła wysokiego deficytu dochodów pierwotnych wynoszącego 3,8 mln euro i deficytu dochodów wtórnych wynoszącego 0,3 mln euro.

Dane dotyczące handlu towarami potwierdzają słabą sprzedaż eksportową związaną z recesją w gospodarce strefy euro (do niej trafia ok. 60% naszego eksportu) oraz możliwą w ostatnich kwartałach recesją w Niemczech (skąd połowa polskiego eksportu trafia do strefy euro).

Po raz pierwszy w tym roku wartość eksportu (łącznie wolumen i ceny) wyrażona w euro spadła w sierpniu o 2,2% rok do roku, po niewielkim wzroście o 0,2% rok do roku w lipcu, przy nieznacznym mniejszy wzrost wartości eksportu. Złoty wobec euro (o 5,6% r/rw sierpniu wobec 6,9% r/r). Jednocześnie spadek wartości importu o 12,3% r/r był znacznie głębszy niż w lipcu (-7,3% r/r). Do spadku wartości handlu przyczynił się znaczący spadek cen rok do roku (głębszy w imporcie w związku z eksplozją cen energii latem 2022 r.) oraz niższymi wolumenami w obu grupach. Narodowy Bank Polski podał, że sierpień był trzecim z rzędu miesiącem spadku cen eksportu i piątym miesiącem spadku cen importu.

READ  SK Innovation otwiera pierwszą polską fabrykę materiałów akumulatorowych

Na eksport wpływa słaba koniunktura w Europie Zachodniej, natomiast na import słaby popyt krajowy, na co wskazują m.in. dane dotyczące sprzedaży detalicznej i płac realnych. Tegoroczne pozytywne tendencje na światowych rynkach energii (w szczególności ropy i gazu ziemnego) zaczęły słabnąć w sierpniu, co będzie miało wpływ na wyniki handlu w nadchodzących miesiącach. Komunikat Narodowego Banku Japonii wskazuje na słabe wyniki w pięciu z sześciu kategorii towarów. Wzrost zanotowano w sprzęcie transportowym, do czego przyczyniła się wyższa sprzedaż pojazdów użytkowych i ciągników drogowych. W imporcie największe spadki odnotowano w zakupach paliw, artykułów spożywczych i dóbr inwestycyjnych. Import nowych samochodów osobowych w dalszym ciągu rósł, natomiast import części samochodowych spadł ze względu na niższą dynamikę eksportu samochodów.

Dzisiejsze dane są nieco negatywne dla złotego, gdyż zauważalnie słabsze wyniki konsensusu dotyczą rewizji danych historycznych, ale w sumie saldo obrotów bieżących pozostaje bliskie równowagi. Na złotego większy wpływ mają decyzje polityki pieniężnej oraz oczekiwania co do polityki krajowej po niedzielnych wyborach. Przed przeglądem danych spodziewaliśmy się nadwyżki obrotów bieżących nad PKB na poziomie 1,5% na koniec 2023 r. po deficycie na poziomie 2,4% PKB w 2022 r. (zrewidowanym w górę z -3,0%). Napięcia geopolityczne i wyższe ceny ropy w połączeniu z ryzykiem recesji w Niemczech mogą przełożyć się na niższą nadwyżkę w okolicach 1% PKB.