Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy ta torba uśmiecha się do ciebie? Naukowcy odkrywają, dlaczego widzimy twarze w przedmiotach codziennego użytku | nowości naukowe i technologiczne

Ludzie wydają się być zmęczeni widząc twarze w przedmiotach codziennego użytku, takich jak chmury, księżyc i pnie drzew – niektórzy nawet widzieli wyobrażonego Jezusa ubranego w ser na toście.

Ale do tej pory naukowcy nie rozumieli dokładnie, dlaczego i co robi mózg, gdy interpretuje sygnały wizualne jako ludzkie twarze.

Jednak naukowcy znaleźli dowody sugerujące, że jest on powiązany z tymi samymi procesami poznawczymi, których mózg używa do identyfikacji i analizy prawdziwych ludzkich twarzy.

Profesor David Ellis, główny autor badania z University of Sydney School of Psychology, powiedział: „Z perspektywy ewolucyjnej, korzyści z tego, że nigdy nie zgubimy twarzy, wydają się znacznie przewyższać błędy, w których obiekty nieożywione są postrzegane jako twarze.

„Szybkie wykrywanie twarzy przynosi ogromne korzyści, ale system działa „szybko i luźno”, umieszczając prymitywną formę oczu na nosie i ustach.

„Wiele rzeczy może zadowolić ten model, a tym samym prowadzić do reakcji wykrywania twarzy”.

Naukowcy twierdzą, że rozpoznawanie twarzy w mózgu zachodzi błyskawicznie – w ciągu kilkuset tysięcznych sekundy.

Profesor Alice powiedziała: „Wiemy, że te rzeczy nie są tak naprawdę twarzami, ale postrzeganie twarzy pozostaje. Kończymy z czymś dziwnym – równoległym doświadczeniem, że jest to jednocześnie zakapturzona twarz i ciało. Dwie rzeczy jednocześnie czas.”

Ten błąd jest znany jako pareidolia twarzy i jest tak powszechny, że ludzie akceptują ideę wykrywania twarzy w obiektach jako normalną.

obrazek:
na co patrzysz?

Oprócz wyobrażania sobie twarzy ludzie obdarzają je cechami emocjonalnymi.

Eksperci twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ jako istoty głęboko społeczne, samo wykrywanie twarzy nie wystarczy.

Według badań opublikowanych w Proceedings of the Royal Society B, po rozpoznaniu fałszywej twarzy przez mózg, jest ona analizowana pod kątem wyrazu twarzy w taki sam sposób, jak prawdziwa.

READ  Czaszka „Dragon Mana” zachęca do przemyślenia ewolucji

„Musimy odczytać tożsamość twarzy i rozróżnić jej wyraz. Czy to przyjaciel czy wróg? Czy jest szczęśliwy, smutny, zły, bolesny?” – wyjaśnił profesor Aliyes.