Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy podróż do Maroka jest bezpieczna?  Organizatorzy wycieczek deklarują wsparcie dla trzęsienia ziemi w Marakeszu

Czy podróż do Maroka jest bezpieczna? Organizatorzy wycieczek deklarują wsparcie dla trzęsienia ziemi w Marakeszu

Po piątkowym trzęsieniu ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, najbardziej śmiercionośnym od stu lat, które nawiedziło Maroko, znaczna część kraju na południe od Marrakeszu wciąż odbudowuje się.

Była to tragedia narodowa, w wyniku której zginęło ponad 2000 osób, o których wiadomo, że zginęły w trzęsieniach ziemi w górach Atlas.

Jednak wraz ze zbliżaniem się chłodniejszych miesięcy jesiennych trzęsienie ziemi zbiegło się z okresem szczytowego napływu gości z zagranicy. W tym kraju lub planują odwiedzić go tysiące podróżnych z zagranicy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy turyści powinni odwiedzać Maroko o tej porze?

Nowa Zelandia Wskazówki dotyczące podróży MFAT Ostrzega przed możliwością zakłóceń w transporcie i wstrząsami wtórnymi, ale nie odradza wyjazdów do kraju.

Wiadomo, że podczas trzęsienia ziemi w Maroku przebywało około 44 Nowozelandczyków.

Ponieważ epicentrum znajduje się zaledwie 70 kilometrów na południe od popularnego wśród turystów miasta Marrakesz, istnieją obawy, że odwiedzający nie będą chcieli obciążać infrastruktury zniszczonej przez trzęsienie ziemi.

Organizatorzy wycieczek, linie lotnicze i hotele w dalszym ciągu przyjmują rezerwacje i gości, z pewnymi ważnymi zmianami w usługach. TUI, jeden z największych operatorów przesyłek w Europie, twierdzi, że kolekcje dotrą w tym tygodniu, 11 i 15 września, zgodnie z planem.

Ponieważ tysiące rezerwacji przybywa do kraju jesienią, turyści wciąż oceniają, czy podróż do Maroka jest bezpieczna i wygodna.

Następstwa trzęsienia ziemi, które nawiedziło Medynę w Marrakeszu, Maroko, New Zealand Herald, fot. Sarah Bullock, 10 września 2023 r.
Następstwa trzęsienia ziemi, które nawiedziło Medynę w Marrakeszu, Maroko, New Zealand Herald, fot. Sarah Bullock, 10 września 2023 r.

Czy podróż do Maroka jest teraz bezpieczna?

„Z doniesień wynika, że ​​lotniska są otwarte i działają” – podano w oświadczeniu na stronie internetowej Safe Travel.

„Jeśli planujesz podróż do Maroka, przed wyjazdem powinieneś skontaktować się z dostawcą zakwaterowania lub organizatorem wycieczek, aby potwierdzić ustalenia na wypadek zakłóceń lub szkód spowodowanych trzęsieniem ziemi”.

Zachęcamy Nowozelandczyków przebywających w Maroku do zarejestrowania swoich danych w służbie konsularnej SafeTravel.

READ  Zatrucie grzybami w Australii: Erin Patterson staje przed sądem z zarzutami morderstwa

Piątkowe trzęsienie ziemi bezpośrednio dotknęło około 300 000 Marokańczyków, a domy i infrastruktura zostały poważnie zniszczone

Ocena, czy ich podróż jest niezbędna, należy do podróżnych. Jednak niektórzy organizatorzy wycieczek, linie lotnicze i dostawcy usług turystycznych dają podróżnym możliwość zmiany rezerwacji podróży lub omówienia dostępnych opcji.

Czy trzęsienie ziemi w Maroku ma wpływ na loty do Marakeszu?

Regularne loty międzynarodowe na lotnisko Marakesz-Menara będą kontynuowane zgodnie z planem, a pasażerowie nadal będą przewozić loty Ryanair i EasyJet.

Niektóre linie lotnicze zaplanowały na ten weekend dodatkową przepustowość dla pasażerów, którzy chcą przyspieszyć lot i wrócić wcześniej po zakłóceniach spowodowanych trzęsieniem ziemi.

British Airways i Air France wprowadziły elastyczność cenową dla pasażerów chcących zmienić lub odwołać lot, przy czym brytyjski przewoźnik narodowy obniżył opłaty za zmianę lub anulowanie lotu dla klientów podróżujących do Marakeszu przed 24 września.

Mieszkańcy uciekają ze swoich domów po trzęsieniu ziemi w wiosce Moulay Brahim, niedaleko epicentrum, niedaleko Marakeszu w Maroku.  Fotografia: Musaab Al-Shami, A.B
Mieszkańcy uciekają ze swoich domów po trzęsieniu ziemi w wiosce Moulay Brahim, niedaleko epicentrum, niedaleko Marakeszu w Maroku. Fotografia: Musaab Al-Shami, A.B

Czy odwołane loty do Maroka będą objęte ubezpieczeniem?

Wielu podróżnych może jednak chcieć odwołać lub zmienić swoją podróż do Maroka, które przeżywa kryzys humanitarny.

Firmy ubezpieczeniowe mogą jednak nie odzyskać kosztów, jeśli podróżni zdecydują się wcześniej zakończyć podróż lub anulować plany, chyba że trzęsienie ziemi dotknęło ich bezpośrednio. Nadal działają regularne trasy podróży i loty międzynarodowe, a MFAT Travel odradziło Nowozelandczykom podróżowanie.

Osobom planującym wizytę w Maroku zaleca się najpierw skontaktować się z organizatorami wycieczek i dostawcami usług turystycznych w celu omówienia dostępnych opcji.

Trzęsienie ziemi w Maroku
Trzęsienie ziemi w Maroku

Co robią touroperatorzy w Maroku po trzęsieniu ziemi?

Wielu organizatorów wycieczek podjęło decyzję o odwołaniu zaplanowanych wycieczek do obszarów Maroka poważnie dotkniętych trzęsieniami ziemi.

Intrepid Travel, która uważa Maroko za jeden z największych rynków wycieczek grupowych, twierdzi, że w chwili trzęsienia ziemi miała w kraju ponad 650 klientów i 80 lokalnych organizatorów wycieczek. Wszystkie grupy wycieczkowe zostały uwzględnione.

READ  „Wypadłem z okna”: australijski nastolatek łamie trzy kości podczas lunatykowania

the OgłaszaćSarah Bullock, która była wśród gości, pochwaliła profesjonalizm operatora i opisała „ulgę wynikającą z posiadania wsparcia w czasie kryzysu”.

Wyloty zostały odwołane do wtorku 12 września, aby umożliwić służbom ratunkowym zareagowanie na kryzys.

Zina Bencheikh, francusko-marokańska dyrektor generalna Intrepid Travel na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, powiedziała, że ​​jej firma zobowiązała się przekazać darowizny razem z jej darowiznami. Wezwanie dotyczące trzęsienia ziemi w Marokudo 100 000 dolarów australijskich.

„Mamy nadzieję, że dzięki tym akcjom niesienia pomocy odwdzięczymy się krajowi, który tak wiele dał naszej społeczności podróżników” – powiedział Bin Szejk.

„Moje serce jest z Marokiem, moją ojczyzną i jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie”.

G Adventures podało, że odwołało wycieczki w sześciu obszarach najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi. Chociaż wszystkie pozostałe loty do Maroka będą kontynuowane zgodnie z planem, rzecznik firmy powiedział, że wrócą do gór Atlas tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Niemiecki organizator wycieczek TUI Group kontynuuje działalność w Maroku, twierdząc, że trzęsienie ziemi nie dotknęło żadnego z jego pracowników ani gości i będzie nadal przestrzegać rządowych wytycznych dotyczących podróży.

W oświadczeniu wydanym dziś rano firma brzmi: „Z przyjemnością potwierdzamy, że zaobserwowaliśmy niewielkie zniszczenia w hotelach i że nasi klienci w Maroku kontynuują wakacje”.

Firma stwierdziła, że ​​jest „głęboko zasmucona” trzęsieniami ziemi z zeszłego tygodnia, ale dostawy zaplanowane na ten tydzień, 11 i 15 września, będą kontynuowane zgodnie z planem.

Zgłoszono, że za pośrednictwem touroperatorów zarezerwowano 125 przyjęć i żadna nie zdecydowała się zmienić planów podróży pomimo krótkiej ewakuacji z hoteli w piątkowy wieczór.