Zdjęcie Aleks / Shutterstock.com
Członkowie Niemiecko-Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DUIHK) i inni inwestorzy zagraniczni spodziewają się wznowienia działalności gospodarczej w tym roku, zarówno dla całej gospodarki, jak i dla ich własnych przedsiębiorstw – wynika z najnowszych badań ekonomicznych Izby. .
András Sávos, prezes DUIHK, powiedział w prezentacji ankietowej, że globalna epidemia koronawirusa w 2020 roku spowodowała bezprecedensowe niepowodzenie dla globalnej i węgierskiej gospodarki.
„Zaczynamy od słabej bazy, ale jest nadzieja, że będziemy w stanie nadrobić dużą część zeszłorocznej słabości w tym roku” – powiedział Savos.
Dodał, że w rezultacie liczba firm planujących zwiększyć wydatki inwestycyjne i liczba pracowników jest znacznie większa niż planują zmniejszyć.
Wskazał również, że cieszy to, iż pomimo kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią, w wielu obszarach tendencja do poprawy nastrojów biznesowych w wielu obszarach jest coraz lepsza, gdyż kraj w kilku aspektach przewyższa średnią regionalną, a nawet wśród liderów trochę.
Oceniając wyniki badania, minister finansów Mihaly Varga z zadowoleniem przyjął pozytywne perspektywy dla firm członkowskich w Izbie, ponieważ wspiera ono prognozę węgierskiego rządu dotyczącą 4,3% wzrostu węgierskiej gospodarki w tym roku. Zdaniem ministra istotną rolę do odegrania ma ponad 2800 niemieckich firm działających na Węgrzech, które zatrudniają ponad 200 000 osób.
Tegoroczne badanie przeprowadzone przez DUIHK w szczególności dotyczyło ekonomicznych skutków koronawirusa. Ponad jedna trzecia firm wróciła już do poziomu obrotów sprzed koronawirusa i oczekuje się, że do końca roku wzrośnie do ponad 50%, podczas gdy około 40% respondentów spodziewa się powrotu jedynie do poziomu obrotów sprzed koronawirusa. . W 2022 roku lub później.
Jedną z długoterminowych konsekwencji kryzysu może być zmiana w globalnych łańcuchach produkcji i dostaw. Z badania wynika, że co druga firma – zarówno na Węgrzech, jak iw regionie – planuje poszerzyć bazę dostawców i wymienić część dostawców. W ten sposób duży odsetek ankietowanych będzie szukał nowych dostawców głównie w krajach Unii Europejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, ale spora część firm będzie poszukiwać nowych dostawców także w Europie Zachodniej.
Zdecydowana większość ankietowanych firm – 88% – będzie nadal inwestować na Węgrzech, co stanowi najwyższy odsetek kiedykolwiek zmierzony w ankiecie przeprowadzonej przez Izbę. Potwierdza to fakt, że Węgry zostały uznane w lokalnym badaniu za najbardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania spośród 20 potencjalnych destynacji.
W sumie w 16 krajach badanych w regionie przez Niemieckie Izby Handlowe Estonia ponownie jest w tym roku najbardziej atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym, wyprzedzając Czechy i Polskę. Węgry ponownie znalazły się w środku stawki (10 z 20 miejsc docelowych), chociaż w górnej połowie przedziału wyników dla każdego kraju występowały tylko niewielkie różnice.
DUIHK przeprowadził swoje pierwsze badanie biznesowe w 1994 r. W tym roku badanie zostało przeprowadzone między 12 marca a 16 kwietnia, a wzięło w nim udział 206 liderów biznesu.
Od 2006 r. Badanie jest prowadzone równolegle i o tej samej treści w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej przez Niemieckie Izby Handlowe (AHK). W 2021 roku badanie zostało przeprowadzone w 16 krajach regionu z udziałem 1454 uczestników. Międzynarodowe badanie jest koordynowane i analizowane przez DUIHK w Budapeszcie.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Kiedy należy dawać napiwki, a kiedy nie?
Giełda FTSE 100 i rynki amerykańskie wzrosły, gdy dane o zatrudnieniu w USA przekroczyły oczekiwania
Zakłócenia na rynku Bitcoina – gdzie znajdziesz dno Bitcoina?