Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Credit Suisse spodziewa się stracić 1,6 miliarda dolarów, ponieważ zamożni klienci wycofują pieniądze

Credit Suisse spodziewa się stracić 1,6 miliarda dolarów, ponieważ zamożni klienci wycofują pieniądze

Credit Suisse prognozował stratę przed opodatkowaniem w wysokości do 1,5 miliarda franków szwajcarskich (1,6 miliarda dolarów) w czwartym kwartale, ponieważ bank szwajcarski poinformował, że od początku października zamożni klienci wycofali do 10 procent aktywów.

W swoim czwartym ostrzeżeniu o zyskach od stycznia bank stwierdził, że skala odpływu klientów – która nastąpiła po serii plotek w mediach społecznościowych o jego kondycji finansowej – skłoniła bank do pogrążenia się w zapobiegawczej płynności na poziomie grupy i podmiotu prawnego. Credit Suisse Powiedział, że „wycofał się z pewnych wymogów regulacyjnych na poziomie podmiotu prawnego”.

„Credit Suisse zaczął odnotowywać napływ depozytów i aktywa netto w pierwszych dwóch tygodniach października 2022 r. na poziomach znacznie przekraczających te z trzeciego kwartału 2022 r.”

Dodał, że dział Wealth Management doświadczył na koniec trzeciego kwartału odpływu odpowiadającego 10 proc. zarządzanych aktywów, czyli około 63,5 mld CHF.

W całej grupie bank stracił około 84 miliardów CHF (89 miliardów dolarów) aktywów, ponieważ klienci zarządzający majątkiem, zarządzający aktywami i bankowości detalicznej przenieśli swoje zasoby gotówkowe, inwestycje i depozyty do konkurentów.

„Credit Suisse jeszcze nie wyszedł z lasu pod względem stabilności franczyzy” – ostrzegł Kian Abu Hussein, analityk JPMorgan.

„Odpływy związane z zarządzaniem majątkiem w wysokości 10 procent zarządzanych aktywów w czwartym kwartale (do 11 listopada) są bardzo znaczące na poziomie, którego UBS doświadczył podczas światowego kryzysu finansowego w ujęciu rocznym, a nie w jednym kwartale”.

Akcje banku spadły w środę o 6 procent do 3,62 franka, najniższej ceny od co najmniej 30 lat, po spadku o 60 procent w tym roku.

Ponad 90 procent akcjonariuszy Credit Suisse głosowało za pozyskaniem przez bank 4 miliardów franków szwajcarskich od inwestorów, w tym Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej, na pomoc w opłaceniu radykalnej restrukturyzacji grupy na nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy w środę rano.

READ  Polski Urząd Własności Intelektualnej uruchomił narzędzie do sprawdzania wiarygodności w celu zwalczania oszustów

„To głosowanie stanowi ważny krok w budowaniu nowego Credit Suisse” — powiedział prezes Axel Lehmann.

Szwajcarski bank powiedział wcześniej w środę, że jego dział zarządzania majątkiem prawdopodobnie poniesie stratę po tym, jak dochód odsetkowy netto został dotknięty niższymi depozytami i opłatami.

Bank inwestycyjny spodziewa się również dużej straty przed opodatkowaniem po tym, co określił jako „spowolnienie na rynkach kapitałowych w całej branży”.

„Masowe wpływy netto do zarządzania majątkiem – podstawowej działalności Credit Suisse wraz ze szwajcarskim bankiem – są głęboko niepokojące i nawet jeszcze nie osłabły” – powiedział Andreas Vendetti, analityk Vontobel.

Spadek znaczących aktywów wynikający z zarządzania obniży nasze prognozy dotyczące przychodów i długoterminowych zysków. Credit Suisse musi jak najszybciej przywrócić zaufanie, ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

Bank potwierdził również wytyczne dotyczące współczynników kapitałowych wydane w zeszłym miesiącu, które zakładają, że współczynnik poziomu 1 dla kapitału podstawowego – odzwierciedlający odporność finansową – przekroczy 13,5 procent do 2025 r. i co najmniej 13 procent w latach 2023-2025.

Ujawnił jednak, że jego wskaźnik płynności finansowej – który wskazuje na jego zdolność do wytrzymania presji krótkoterminowych – spadł od 192 proc. pod koniec września do średniej dziennej wynoszącej 140 proc. Regulatorzy proszą bank, aby pozostał powyżej 100 procent.

W zeszłym miesiącu bank ogłosił plan restrukturyzacji, obejmujący podział i demontaż banku inwestycyjnego, likwidację tysięcy miejsc pracy i pozyskanie kapitału w wysokości 4 miliardów dolarów, aby pomóc mu przetrwać skandale i stratę w wysokości 4 miliardów CHF w trzecim kwartale.

Bank dodał, że spodziewa się straty w wysokości 75 mln CHF na sprzedaży swoich udziałów w Allfunds Group.