Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: południowoafrykańscy lekarze widzą oznaki łagodniejszego wariantu Omicron niż Delta

Puselesto Lesofi przygotowuje się do sekwencjonowania próbek Covid-19 Omicron. Zdjęcie / AP

Gdy wariant Omicron rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, dr Unben Pillay przyjmuje codziennie dziesiątki pacjentów. Nie musiał jednak nikogo wysyłać do szpitala.

To jeden z powodów, dla których wraz z innymi lekarzami i ekspertami medycznymi podejrzewa, że ​​wersja Omicron faktycznie powoduje łagodniejszy Covid-19 niż Delta, nawet jeśli wydaje się, że rozprzestrzenia się szybciej.

„Są w stanie poradzić sobie z chorobą w domu” – powiedział Pillay o swoich pacjentach. „Większość z nich wyzdrowiała podczas 10–14-dniowego okresu izolacji” – powiedział Pillay.

Obejmuje to starszych pacjentów i osoby z problemami zdrowotnymi, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo poważnego zachorowania na zakażenie koronawirusem.

W ciągu dwóch tygodni, odkąd Omicron pojawił się po raz pierwszy w Afryce Południowej, inni lekarze podzielili się podobnymi historiami. Wszyscy ostrzegają, że zebranie wystarczającej ilości danych zajmie jeszcze kilka tygodni, a ich obserwacje i wczesne dowody dostarczają pewnych wskazówek.

Z nosa pobiera się wymaz w celu zbadania na Covid-19.  Zdjęcie / AP
Z nosa pobiera się wymaz w celu zbadania na Covid-19. Zdjęcie / AP

Według Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA:

• Tylko około 30 procent osób przyjętych do szpitala z Covid-19 w ostatnich tygodniach było poważnie chorych, mniej niż połowa wskaźnika, który wystąpił w pierwszych tygodniach poprzednich fal epidemii.

• Średnia długość pobytu w szpitalu dla Covid-19 była tym razem krótsza – około 2,8 dnia w porównaniu do ośmiu dni.

• Tylko 3 procent pacjentów niedawno przyjętych do szpitala zmarło z powodu Covid-19, w porównaniu do około 20 procent w poprzednich epidemiach w kraju.

„W tej chwili prawie wszystko wskazuje na to, że jest to łagodniejsza choroba” – powiedział Willem Hanikum, dyrektor Afrykańskiego Instytutu Badań Zdrowia, powołując się na dane NIHR i inne raporty. „To dopiero początek i musimy uzyskać ostateczne dane. Przyjęcia do szpitali i zgony często zdarzają się później, a na tej fali pozostały tylko dwa tygodnie”.

READ  COVID-19 Australia: NSW zgłasza 30 062 nowych przypadków, 16 zgonów
Dziecko szczepione przeciwko Covid-19.  Zdjęcie / AP
Dziecko szczepione przeciwko Covid-19. Zdjęcie / AP

Tymczasem naukowcy z całego świata obserwują liczbę zachorowań i wskaźniki hospitalizacji, jednocześnie testując, jak wytrzymają istniejące szczepionki i leczenie. Podczas gdy Delta pozostaje dominującym szczepem koronawirusa na całym świecie, przypadki Omicron pojawiły się w dziesiątkach krajów, z RPA w epicentrum.

Praktyki Pillai w prowincji Gauteng, gdzie dominowała wersja Omicron. Licząca 16 milionów mieszkańców jest najbardziej zaludnioną prowincją w RPA i obejmuje Johannesburg, jej największe miasto, oraz stolicę, Pretorię. Według urzędników służby zdrowia Gauteng odnotował 400-procentowy wzrost liczby nowych przypadków w pierwszym tygodniu grudnia, a testy pokazują, że Omicron jest odpowiedzialny za ponad 90 procent z nich.

Pillay mówi, że jego pacjenci z Covid-19 podczas ostatniej fali Delta „mieli trudności w oddychaniu i niski poziom tlenu. Wielu z nich wymagało hospitalizacji w ciągu kilku dni” – powiedział. Powiedział, że pacjenci, których teraz leczy, mają łagodniejsze objawy grypopodobne, takie jak bóle ciała i kaszel.

Pillay jest dyrektorem stowarzyszenia reprezentującego około 5000 lekarzy ogólnych w całej Afryce Południowej, a jego koledzy udokumentowali podobne obserwacje dotyczące firmy Omicron. Netcare, największy prywatny dostawca opieki zdrowotnej, zgłasza również mniej poważne przypadki Covid-19.

Ale liczba przypadków rośnie. Republika Południowej Afryki potwierdziła 22 400 nowych przypadków w czwartek i 19 000 w piątek, w porównaniu z około 200 dziennie kilka tygodni temu. Minister zdrowia Joe Bhalla powiedział w piątek, że nowy wzrost zainfekował 90 000 osób w zeszłym miesiącu.

„Omicron się opłacił”, powiedział Bhalla, powołując się na badania, które mówią, że 70 procent nowych przypadków w całym kraju pochodzi z Omicron.

Powiedział, że wskaźnik reprodukcji koronawirusa w obecnej fali – co wskazuje na liczbę osób, które mogą zostać zarażone przez jedną osobę – wynosi 2,5, najwyższy odnotowany przez RPA podczas pandemii.

Z gardła pacjenta pobierany jest wymaz w celu zbadania na obecność Covid-19.  Zdjęcie / AP
Z gardła pacjenta pobierany jest wymaz w celu zbadania na obecność Covid-19. Zdjęcie / AP

„Ponieważ jest to zmienna przenoszona, obserwujemy wzrost, którego nie widzieliśmy wcześniej” – powiedziała Wassila Jasat, która śledzi dane szpitalne dla Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych.

READ  Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​umowa o bezpieczeństwie między Wyspami Salomona a Chinami jest „niezwykle niepokojąca”

Algasat powiedział, że 86% pacjentów hospitalizowanych w obecnej fali nie było zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. A pacjenci z Covid w południowoafrykańskich szpitalach są teraz młodsi niż w innych okresach epidemii: około dwie trzecie z nich ma mniej niż 40 lat.

Puselesto Lesofi przygotowuje się do sekwencjonowania próbek Covid-19 Omicron.  Zdjęcie / AP
Puselesto Lesofi przygotowuje się do sekwencjonowania próbek Covid-19 Omicron. Zdjęcie / AP

Jasat powiedział, że chociaż wczesne oznaki wskazują, że przypadki Omicron są mniej poważne, liczba nowych przypadków Covid-19 może nadal przytłaczać szpitale w RPA i skutkować większą liczbą ciężkich objawów i zgonów.

„To jest zawsze niebezpieczeństwo związane z falami” – powiedziała.

– AP