Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19 grozi opuszczeniem kurtyny w „najstarszym kinie świata”

Washington, Iowa, można uznać za szczęściarza, jeśli chodzi o szerszy obraz pandemii Covid-19. To wiejskie miasteczko, liczące nieco ponad 7000 mieszkańców, położone w amerykańskim stanie federalnym na Środkowym Zachodzie, odnotowało do tej pory tylko 11 zgonów, w czasie gdy ten podstępny wirus zabił ponad 550 000 Amerykanów i zainfekował ponad 30 milionów z nich w całym kraju. Waszyngtonu nie ominęły jednak inne konsekwencje Covid-19 – te ekonomiczne.

A jedną z największych ofiar kryzysu wywołanego przez wirusa może wkrótce stać się miejsce, które rozsławiło to miasto: State Theater, oficjalnie uznany w 2016 roku w Księdze Rekordów Guinnessa za najstarsze kino na świecie, które działa nieprzerwanie od 14 maja 1897 roku.

Skutki pandemii na całym świecie

Koronawirus spustoszył cały przemysł filmowy, nie tylko wielkich hollywoodzkich graczy. Wpłynął na wszystko, od produkcji filmowej po funkcjonowanie kin na całym świecie. Na przykład Cineworld, jedna z największych sieci kinowych na świecie, w październiku ubiegłego roku tymczasowo zamknęła wszystkie kina w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Decyzja ta nastąpiła po informacji o dodatkowym przesunięciu innej wielkiej premiery – nowego filmu o Jamesie Bondzie – No Time to Die.

Nieuchronnie fala uderzeniowa dotarła także do obszarów wiejskich Ameryki. Russell Vannorsdel, wiceprezes Fridley Theaters, firmy, która jest właścicielem wspomnianego State Theater, powiedział, że sytuacja jest niewesoła.

Przetrwało ono Wielki Kryzys i Netflix…

Powiedział, że nie wiadomo, co się stanie, jeśli Hollywood nie będzie kręcić nowych filmów. Vannorsdel, który pracuje w branży filmowej od 30 lat, a zaczynał od skromnego stoiska koncesyjnego w jednym z kin w Fridley, uważa, że pandemia okazała się najtrudniejszą próbą, jaką State Theater przeszedł od czasu, gdy 124 lata temu po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla gości.

READ  Polska podpisuje umowę Artemis - Space News

Przetrwał on różne zagrożenia, takie jak Wielki Kryzys, kryzys finansowy z 2008 roku, pojawienie się domowych kaset wideo i platform streamingowych, takich jak Netflix. Przezwyciężył nawet pożar, który wybuchł w 2010 roku, zmuszając to 300-miejscowe kino do zamknięcia na kilka miesięcy. Dlatego Vannorsdel zastanawia się, ile jeszcze ciosów on i wszyscy ludzie w tym biznesie mogą w ogóle wytrzymać, podkreślając, że nie mogą bez końca godzić się na cotygodniowe straty.

Przychody z kasy w State Theater w 2020 roku spadły o 70 proc. nawet po tym, jak w maju pozwolono na ponowne otwarcie kin w Iowa. Mimo to Fridley utrzymywał wszystkich pracowników na regularnych pensjach, nawet gdy dni, w których kino było otwarte, ograniczały się tylko do piątków i weekendów. Wobec braku nowych hitów filmowych, jedyny ekran kinowy w State Theater był wykorzystywany do transmisji wydarzeń sportowych i wyświetlania starszych filmów, a także do organizowania prywatnych imprez.

W ciągu dwóch miesięcy, kiedy State Theater był zamknięty w ramach działań izolacyjnych w Iowa, jednym z rozwiązań łagodzących skutki było uruchomienie usługi dostarczania popcornu do domu. W kinie znajduje się słynna maszyna do popcornu, która działa od 1948 roku. Lokalna społeczność okazała się niesamowita i bardzo to poparła.

Protest raz uratował kino

To nie był pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Waszyngtonu zebrali się w obronie State Theater, jedynego kina w promieniu 30 mil od centrum miasta. Po pożarze w 2010 roku, Fridley ogłosił, że budynek zostanie zburzony i zastąpiony nowym multipleksem. Zamiast tego, protesty doprowadziły do szczegółowej rekonstrukcji starego kina, które jest wymieniane jako jedna z atrakcji turystycznych Iowa. Jego przyszłość stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż cały przemysł filmowy przeżywa trudne czasy.

Sprzedaż biletów w kasach kinowych na całym świecie w 2020 roku spadła o prawie 70 % w porównaniu z rokiem poprzednim, co dotknęło wszystkie główne rynki. Chiny, które w 2020 r. miały wyprzedzić Stany Zjednoczone jako największy kasowy rynek kinowy na świecie, odnotowały 66-procentowy spadek sprzedaży biletów. Indie, ojczyzna bollywoodzkiego przemysłu produkcyjnego, odnotowały spadek o 75 %.

READ  Szkocja gra towarzyski mecz z Polską po przełożeniu eliminacji do Mistrzostw Świata

Spadek po rekordowym roku dla światowych kas kinowych

Szacuje się, że Hollywood doświadczyło spadku przychodów z biletów o co najmniej 65 %. Nie ma też optymistycznych prognoz na rok 2021, a przemysł filmowy ma się czym martwić, bo rok 2020 był katastrofalny, a pandemia wciąż wyrządza szkody. Niektóre kina wpadły na pomysł połączenia hazardu i oglądania filmów pod swoim dachem jako sposobu na odzyskanie przychodów sprzed epidemii. I mimo, że kasyna online (mamy na myśli te z grami od najlepszych dostawców, takich jak Relax Gaming, których funkcje są wymienione tutaj) zajmują dziś znaczną część rynku hazardowego, nie jest to taki zły pomysł, aby odzyskać część zarobków, które te miejsca straciły z powodu pandemii, biorąc pod uwagę, że kasyna stacjonarne nadal zachowały swój urok.

Mimo to, szerszy obraz sytuacji daje pewne powody do nadziei. Pomimo rosnącej liczby osób, które zaczęły korzystać z usług streamingowych, rok 2019 był rekordowy dla kin na całym świecie, zarobiły one bowiem ponad 42 miliardy dolarów. Kiedy już skończy się cała ta pandemia, faktycznie dojdzie do zamknięć kin i utrudnień, ale ludzie, którzy kochają kino, będą chcieli do niego wrócić. Niektóre badania pokazują, że liczba osób doceniających „doświadczenie dużego ekranu” przy oglądaniu nowych filmów jest większa w porównaniu z tymi, którzy oglądają je w domu.