Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Commerzbank III kw. przewyższa oczekiwania pomimo wyższych kosztów w Polsce – aktualizacja

Commerzbank III kw. przewyższa oczekiwania pomimo wyższych kosztów w Polsce – aktualizacja

przez Eda Frankela

Commerzbank AG poinformował w środę, że wyższe ceny i silna współpraca z klientami pomogły mu osiągnąć zyski i przychody, które przewyższyły oczekiwania w trzecim kwartale, pomimo wyższych jednorazowych kosztów w Polsce.

Drugi co do wielkości bank w Niemczech podał, że jego zysk netto w ciągu trzech miesięcy do końca września wyniósł 195 mln euro (196,5 mln USD), w porównaniu z 403 mln euro rok wcześniej, jak wcześniej zapowiadały obciążenia Polski.

Całkowite przychody, najwyższa wartość, spadły o 5,9% rok do roku do 1,89 mld euro.

Według analityków ankietowanych przez firmę obie liczby przewyższają konsensusowe szacunki dotyczące zysku netto w wysokości 116 mln euro i przychodu w wysokości 1,78 mld euro.

Bank z siedzibą we Frankfurcie podał, że dochód odsetkowy netto wzrósł do 1,62 miliarda euro z 1,12 miliarda euro w trzecim kwartale ubiegłego roku, w oparciu o wyższe stopy procentowe.

Po rezerwach w Polsce, opartych na narzuconym przez rząd urlopie hipotecznym i kredytach we frankach szwajcarskich, spółka zależna firmy mBank odnotowała stratę operacyjną w wysokości 528 mln euro, chociaż wyższe przychody za pośrednictwem Commerzbanku w ciągu roku zniwelowały ten ciężar, według do powiedzenia tego.

Notowana na MDAX spółka podała, że ​​jej wskaźnik akcji zwykłych Tier 1 – miara siły finansowej – wyniósł na koniec września 13,8%, w porównaniu z 13,5% w tym samym momencie ubiegłego roku.

Commerzbank potwierdził swoje całoroczne prognozy na poziomie ponad 1 miliarda euro zysku netto i planuje stopę wypłat na poziomie 30% wyniku netto w roku podatkowym 2022 po odliczeniu niektórych płatności kuponowych.

Bank powiedział, że jego koszty są na dobrej drodze, pomimo rosnącej presji inflacyjnej, a dochód netto z prowizji prawdopodobnie będzie nieco niższy niż w 2021 r.

Firma poinformowała, że ​​chociaż potwierdziły się jej kluczowe cele finansowe strategii redukcji kosztów na 2024 r., w tym zwrot z kapitału materialnego na poziomie ponad 7,3% i wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie 60%, podniosła prognozę zysku operacyjnego na 2024 r. do 3,2 mld euro z 3,0 mld euro zgodnie z poprzednimi dyrektywami.

READ  Polska produkcja przemysłowa spada w listopadzie

Commerzbank jest w trakcie restrukturyzacji mającej na celu likwidację 10 000 miejsc pracy i zmniejszenie sieci oddziałów. Firma poinformowała, że ​​zgodziła się zlikwidować około 8350 miejsc pracy, a w nadchodzących kwartałach powstanie kolejne 1100 miejsc pracy.

Oczekuje się, że koszty w 2024 r. wyniosą 6,0 mld euro, zamiast 5,4 mld euro, ze względu na rosnącą presję inflacyjną, chociaż obecnie oczekuje się, że przychody wyniosą 10 mld euro, z 9,1 mld euro wcześniej, podała firma.

Dyrektor generalny Manfred Knauf powiedział, że strategia 2024 uczyniła firmę bardziej odporną na trudne warunki.

„W następnej fazie skupimy się na utrzymaniu ścisłej dyscypliny kosztowej przy jednoczesnym bardziej konsekwentnym ukierunkowaniu naszego potencjału przychodowego w każdym z segmentów naszych klientów” – powiedział.

Napisz do Eda Frankla na adres [email protected]