Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co powoduje potwory powodziowe w Sydney i jak można je powstrzymać?

Dale Dominey-Howes jest emerytowanym profesorem nauk o ryzyku i katastrofach na Uniwersytecie w Sydney

Analityka: Po raz kolejny tysiące mieszkańców Zachodnie Sydney stoi w obliczu zagrażających życiu powodzi. W chwili pisania tego tekstu nakazy ewakuacji rozszerzyły się na południowo-zachodnie i północno-zachodnie Sydney, a mieszkańcy doliny Hawkesbury-Nepean zostali ostrzeżeni o pogłębiającym się kryzysie.

Minął nieco ponad rok, odkąd żyli cierpliwi ludzie z okolicy Jeden z największych Wydarzenia powodziowe w historii nowożytnej. I oczywiście, Na początku tego roku powódź zniszczyła Lismore City, Północna Nowa Południowa Walia.

W tej chwili uwaga skupia się słusznie na natychmiastowej pomocy poszkodowanym w katastrofie. Ale gdy wody powodziowe ustępują, musimy pilnie działać, aby uniknąć powtórki tego kryzysu.

Oczywiście głównym powodem jest natura. Ale jest wiele rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby zaplanować poważne powodzie i upewnić się, że nie staniemy na drodze katastrofy.

dziewięć

Mieszkańcy niektórych części Sydney zostali ostrzeżeni SMS-em, że może być konieczna potencjalna ewakuacja.

Czytaj więcej:
* Mieszkańcom nakazano ewakuację z kilkudziesięciu przedmieść w zachodnim Sydney
* „Nie zakładaj, że będziesz bezpieczny”: Australijczycy w Nowej Południowej Walii ostrzegają przed powodziami, wydano nakazy ewakuacji
* Niebezpieczny system pogodowy Australii podąża na południe, gdy frustracje narastają w północnej NSW
* Sydney odnotowuje najbardziej mokry marzec w historii, gdy wielkie powodzie nawiedziły miasta NSW

Jaka jest więc przyczyna obecnego problemu powodzi?

Głównym motorem tej katastrofy jest przyroda i geografia.

dla Kilka miesięcy terazW dużej części Nowej Południowej Walii wystąpiły ulewne deszcze i związane z nimi powodzie.

Jest powód, dla którego Hawkesbury-Nepean i Lismore są tak zafascynowani – geografia. Oba obszary leżą w niskich, przypominających misy zagłębieniach krajobrazu.

Lismore siedzi w spotkanie Każda z kilku dużych rzek odwadnia dużą zlewnię – a tym samym może prowadzić do dużych powodzi.

READ  Niedobory paliwa w Wielkiej Brytanii: Mężczyzna na koniu kpi z kierowców stojących w kolejce po benzynę
Samochód zatopiony w wodach powodziowych w południowo-zachodnim Sydney.  Po raz czwarty w tym roku teren ten jest zalewany.

Brooke Mitchell

Samochód zatopiony w wodach powodziowych w południowo-zachodnim Sydney. Po raz czwarty w tym roku teren ten jest zalewany.

A w Hawkesbury-Nepean muszą przepływać wielkie rzeki”punkt uszczypnięciaZnana jako wanna Sackville, która spowalnia przepływ, powodując odbijanie się wody z powrotem na równinie zalewowej.

Rząd NSW chce podniesienia muru zapory Warragamba, aby pomóc złagodzić ten problem. Ale jako inni Argumentowali, że ta kontrowersyjna propozycja może nie zadziałać. Dzieje się tak dlatego, że podniesienie muru kontrolowałoby tylko około połowy wód powodziowych i nie zapobiegłoby poważnym powodziom niesionym przez inne rzeki, które zasilają ten obszar.

Drugim czynnikiem, który sprawia, że ​​obecne powodzie są tak poważne, jest narażenie infrastruktury i mieszkań. W rejonie Hawkesbury-Nepean jest wiele rzeczy, którymi ludzie są zainteresowani – takich jak domy, firmy i szkoły – na ścieżce wód powodziowych.

W idealnym świecie nic nie zostałoby zbudowane na równinie zalewowej. Jednak z powodu rosnącej liczby ludności i kryzysu przystępności mieszkań w Sydney władze lokalne w zachodnim Sydney znalazły się pod presją, aby budować coraz więcej domów, pomimo znanych zagrożeń powodziowych.

Dwie osoby zostały uratowane z pojazdu w Bexley, na południe od Sydney, gdy wezbrały wody powodziowe.

dostarczony

Dwie osoby zostały uratowane z pojazdu w Bexley, na południe od Sydney, gdy wezbrały wody powodziowe.

W 2018 r. na równinie Hawkesbury-Nepean mieszkało lub pracowało ponad 140 000 osób. Ze względu na tak dużą populację i geografię regionu, region ma bardziej precyzyjne i nieograniczoną ekspozycję na powodzie społeczności w Australii.

Co gorsza, spodziewani są mieszkańcy okolicy Podwójnie przez następne trzydzieści lat. Jednocześnie zmiana klimatu zmieni wzorce opadów i doprowadzi do poważnych powodzi bardziej jak.

bądź gotów

Trzecim czynnikiem, który przyczynia się do katastrofy powodziowej, jest brak przygotowania.

Rząd Nowej Południowej Walii ma strategia Zarządzanie ryzykiem powodzi w Hawkesbury-Nepean. Obejmuje ulepszone środki ostrzegania przed powodzią i reagowania na sytuacje kryzysowe, ulepszone metody ewakuacji, planowanie odbudowy oraz badanie zarządzania terenami zalewowymi w regionie.

Mieszkańcy Sydney zostali ostrzeżeni, aby w obawie przed powodzią unikali niepotrzebnych podróży.

Louise Kinnerley / Dziewięć wiadomości

Mieszkańcy Sydney zostali ostrzeżeni, aby w obawie przed powodzią unikali niepotrzebnych podróży.

Jednak biorąc pod uwagę ogromne przeludnienie i ogromne narażenie na powodzie w regionie, potrzebne są te trzy najodważniejsze i najpilniejsze środki:

1. Poprawa urbanistyki

Samorządy lokalne, deweloperzy i społeczności muszą współpracować w celu uzgodnienia inteligentniejszego podziału użytkowania gruntów — zasadniczo określającego infrastrukturę i działania. Bądźmy szczerzy: nie powinieneś budować na jakiejś ziemi.

To lekcja, której Lismore nauczył się na własnej skórze. Obecnie toczy się zakrojona na szeroką skalę dyskusja na temat tego, czy powinna to być centralna dzielnica biznesowa miasta przeniósł się całkowicie, a grunty nad brzegami rzeki podatne na powodzie zostały zamienione na nią Inne zastosowania.

Jeśli mamy budować na terenach zagrożonych powodziami, potrzebujemy lepszych przepisów budowlanych i projektów. Może to oznaczać akceptację wyższy koszty budowy. Z pewnością będzie to wymagało surowych zasad, które wymagają od deweloperów i właścicieli domów przestrzegania środków planistycznych.

Powodzie w Lismore w marcu.

Dan Peled / Getty Images

Powodzie w Lismore w marcu.

Budując nowe przedmieścia na obszarach zagrożonych powodzią, należy przyjąć kilka standardów budowlanych najlepszych praktyk. Zawierają:

  • Podnoszenie wysokości kondygnacji ponad poziom powodzi, na przykład raz na 500 lat
  • lepsza wymiana
  • Zmniejsz twarde powierzchnie, które nie wchłaniają wody.

2. Przygotuj infrastrukturę i ludzi

Często powodzie odcinają ważne drogi dojazdowe i uniemożliwiają lub ograniczają ewakuację. Więcej metod awaryjnych Obszary zagrożone powodziami wewnątrz i na zewnątrz.

Więcej schronów ewakuacyjnych – Dostępne dla wszystkich Również wymagane.

Niezwykle ważne jest, aby ludzie mieszkający na terenach zagrożonych powodziami byli świadomi zagrożeń, rozumieli je i przygotowywali się na nie. Wymaga to edukacji i udziału społeczności – odbywającego się regularnie (np. raz w roku) iw wielu językach.

Dla tych z obszaru Hawkesbury-Nepean, którzy chcą lepiej zrozumieć ryzyko powodzi, sprawdź Ten cenny zasób Dostarczone przez pogotowie ratunkowe Nowej Południowej Walii (SES).

Nawet dla tych, którzy rozumieją ryzyko, ubezpieczenie się od szkód może być trudne lub niemożliwe. Wyższe składki oznaczają, że ubezpieczenie już nieuchwytny Dla wielu Australijczyków – a problem będzie się pogłębiał.

3. Wyposaż SES poprawnie

SES odpowiada za reagowanie na powodzie i burze i wykonuje wyjątkową pracę. Ale podobnie jak większość agencji rządowych, SES jest proszona o robienie więcej przy mniejszych budżetach.

Organizacja składa się w dużej mierze z Wolontariusze I ta siła robocza zbyt rozciągnięty.

Powodzie w niektórych częściach Sydney.

dziewięć

Powodzie w niektórych częściach Sydney.

Jako społeczność musimy zapytać, w jaki sposób SES mogą być lepiej finansowane i wspierane w wykonywaniu zadań, o które ich poprosimy. Na przykład, czy nadal właściwe jest poleganie na usługach prowadzonych głównie przez wolontariuszy, aby zapewnić tak trudną reakcję na katastrofy — zwłaszcza, gdy zmiany klimatyczne się pogarszają? A może należy znacznie zwiększyć opłacaną siłę roboczą SES?

patrzę w przyszłość

Niestety, wilgotne warunki, które teraz obserwujemy, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Nowoczesne modelowanie klimatu i zasugeruj Wiosną i latem Australia może po raz trzeci zmierzyć się z La Niną.

Ten dodatkowy deszcz spadnie na już mokre krajobrazy, zwiększając ryzyko powodzi. Reperkusje wykroczą daleko poza dotknięte społeczności.

Poczuje kłopoty Rolnictwodostarczać łańcuchy Metody transportu oraz szersze gospodarki narodowe i krajowe.

Oczywiście w dłuższej perspektywie klimat ma się zmienić Przynieść Ekstremalne opady deszczu są znacznie gorsze niż w przeszłości. Obecny kryzys powodziowy ustąpi, ale potrzeba planowania przyszłych klęsk powodziowych nigdy nie była tak pilna.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł tutaj.