Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński statek kosmiczny na Marsie przemieszcza się po całej planecie tydzień po wylądowaniu na Marsie

Chińska administracja kosmiczna poinformowała, że ​​pierwszy chiński statek kosmiczny na Marsie wylądował z miejsca lądowania i teraz wędruje po powierzchni planety.

Według China National China łazik zasilany energią słoneczną dotknął gleby Marsa o godzinie 10:40 w sobotę czasu pekińskiego (0240 GMT). przestrzeń Kierownictwo powiedział.

W sobotę Chiny wylądowały statkiem kosmicznym niosącym sondę na Marsie, co było technicznie trudniejszym wyczynem niż lądowanie na Księżycu, jako pierwszy tego rodzaju precedens w kraju. To drugi kraj, który to uczynił, Po Stanach Zjednoczonych.

Nazwany na cześć chińskiego boga ognia Zhuronga, łazik przeprowadzał testy diagnostyczne przez kilka dni przed rozpoczęciem eksploracji w sobotę. Oczekuje się, że zostanie opublikowany przez okres 90 dni w celu poszukiwania dowodów życia.

Stany Zjednoczone też się kręcą Mars Misja, z łazikiem wytrwałości i małym helikopterem do eksploracji planety. NASA spodziewa się, że sonda zbierze swoją pierwszą próbkę w lipcu, aby dziesięć lat temu sprowadzić ją z powrotem na Ziemię.

Ambitne plany kosmiczne Chin obejmują wystrzelenie załogowej stacji orbitalnej i lądowanie człowieka na Księżycu. W 2019 roku Chiny były pierwszym krajem, który wylądował sondą kosmiczną po drugiej stronie Księżyca, która była mało zbadana, aw grudniu sprowadziły skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od lat 70.

READ  Badanie mówi, że ryzyko BA.2 jest rzadkie po omikronie