Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od 18 lat | Nieruchomość

Ceny domów w Wielkiej Brytanii rosły w najszybszym rocznym tempie od 18 lat w zeszłym miesiącu, ponieważ popyt – zwłaszcza na większe domy – nadal przewyższał liczbę nieruchomości na rynku.

Halifax, jeden z największych kredytodawców hipotecznych w kraju i część Grupa Bankowa LloydsPowiedział, że rynek „przeciwstawił się wszelkim oczekiwaniom spowolnienia”, a ceny wzrosły o 13% rok do roku w czerwcu, najwyższe od końca 2004 r. Ceny wzrosły o 1,8% od maja, największy miesięczny wzrost od początku 2007 r. .

Typowa nieruchomość kosztuje teraz 294 845 funtów, kolejny rekordowy poziom, ponieważ ceny wciąż rosną pomimo kryzysu związanego z kosztami życia. Ceny domów rosły co miesiąc w ciągu ostatniego roku i jak dotąd wzrosły o 6,8% w tym roku, czyli o 18 849 GBP w gotówce.

Russell Galley, dyrektor zarządzający Halifax, powiedział: „Nierównowaga między podażą a popytem nadal jest przyczyną gwałtownego wzrostu cen domów. Popyt pozostaje silny – chociaż poziom aktywności spadł, aby dopasować się do średnich sprzed Covid – podczas gdy zasoby nieruchomości dostępny w sprzedaży pozostaje mocny. Zbyt niski.

Wydaje się, że do tej pory ceny nieruchomości były w dużej mierze odizolowane od cen nieruchomości koszt utrzymania presji. Dzieje się tak po części dlatego, że wyższe koszty utrzymania odczuwają obecnie osoby o niższych dochodach, które zazwyczaj są mniej aktywne w kupnie i sprzedaży domów. Z kolei osoby o wyższych dochodach są bardziej skłonne do wykorzystania dodatkowych pieniędzy zaoszczędzonych podczas pandemii”.

Powiedział, że rynek mieszkaniowy nie pozostanie odporny na spowolnienie gospodarcze. Jednak na razie wspiera to „znaczne przesunięcie” popytu w kierunku większych nieruchomości, przy czym średnie ceny domów jednorodzinnych wzrosły w ciągu ostatniego roku prawie dwukrotnie szybciej niż w przypadku mieszkań (13,9% vs 7,6%).

„Z czasem jednak zwiększona presja na budżety gospodarstw domowych spowodowana inflacją i wyższymi stopami procentowymi będzie miała dalszy wpływ na rynek mieszkaniowy, biorąc pod uwagę wpływ na przystępność cenową” – dodał Galley. Powiedział, że stosunek ceny domu do dochodu jest rekordowo wysoki.

„Więc chociaż może to nastąpić później niż wcześniej oczekiwano, oczekuje się, że wzrost cen domów w nadchodzących miesiącach będzie wolniejszy”.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Dwóch wyższych urzędników Banku Anglii powiedziało w środę, że Bank centralny „robi wszystko, co konieczne” Aby wysokie koszty życia nie stały się trwałym problemem inflacji, wskazującym na wzrost stóp procentowych, a być może nawet większy. Od grudnia bank podniósł stopy procentowe pięciokrotnie, do 1,25%.

Halifax powiedział, że Irlandia Północna nadal odnotowuje największy roczny wzrost cen domów, o 15,2% do średniej ceny nieruchomości wynoszącej 187,833 GBP. Walia jest blisko z rocznym wzrostem o 14,3% ze średnią ceną 219 281 funtów.

Średnia cena szkockiego domu wynosi teraz 201 549 funtów, po raz pierwszy w historii przekraczając 200 000 funtów i o 9,9% więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Londyn nadal pozostaje w tyle za innymi regionami z rocznym wzrostem cen o 7,1%, chociaż przy średniej cenie nieruchomości wynoszącej 547,031 funtów, pozostaje zdecydowanie najdroższym miejscem na zakup domu w Wielkiej Brytanii.

READ  Lotnisko Gatwick: Pełna lista odwołanych lotów, w tym EasyJet, Wizz Air, British Airways i Vueling w Gatwick w sobotę 11 czerwca i niedzielę 12 czerwca