Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cellnex otrzymuje fundusze UE na wspólną sieć 5G IoT i V2X na granicy czesko-polskiej

Cellnex otrzymuje fundusze UE na wspólną sieć 5G IoT i V2X na granicy czesko-polskiej

Planuje się, że na obszarach przygranicznych między Republiką Czeską a Polską zostanie wdrożona wspólna infrastruktura sieci 5G na potrzeby inteligentnych pojazdów i komunikacji drogowej, a także łączności na obszarach wiejskich. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską (UE) w ramach instrumentu „Łącząc Europę” na rzecz przedsiębiorstw cyfrowych (CEF Digital), który będzie realizowany w latach 2021–2027. Nagrodą o wartości nieco ponad 2 mln euro zarządza Al-Abraaj Towerlink . Polska, część hiszpańskiej spółki Cellnex, oraz hurtowy operator sieci CETIN AS (Česká Telekomunikační Infrastruktura), część czeskiej grupy inwestycyjnej PPF.

Konkretny projekt o nazwie BALTCOR5G ma na celu wdrożenie infrastruktury komórkowej typu „pojazd do wszystkiego” (C-V2X), która połączy odcinki korytarza trasy Bałtyk – Adriatyk między Polską a Republiką Czeską, aby umożliwić „bezproblemowy zasięg sieci i dostawę” – twierdzi dyrektor ds. Komisja Europejska. Lokalizacja (EC). Jest to część trzeciego naboru do finansowania projektów w ramach projektu cyfrowego CEF, który zakończył się 20 lutego. Zrealizowano dwanaście projektów obejmujących prace i studia. Został uruchomiony na początku 2023 roku Jest „ciągły”; Druga runda Sześć dodatkowych projektów Zamknięte w marcu 2023 r.

Towerlink Poland i CETIN AS chcą opracować „nowe modele biznesowe” w ramach projektu infrastrukturalnego BALTCOR5G, którego realizacja ma potrwać trzy lata (do 2026 r.). Zrealizują „kilka lokalizacji” w Polsce i Czechach na długości 125 kilometrów drogi A1 w obszarach przygranicznych Częstochowy i Ostrawy. Celem jest obsługa czujników IoT, w tym kamer, do celów zarządzania ruchem i drogami, tworząc neutralną konfigurację hosta dla „różnych interesariuszy – takich jak operatorzy komórkowi lub zarządcy dróg”.

Ponadto będą starali się wspierać rozwiązania nowej generacji połączonej i zautomatyzowanej mobilności (CAM) dla rynku motoryzacyjnego, w tym za pośrednictwem nowej infrastruktury wielodostępnego przetwarzania brzegowego (MEC). W oświadczeniu napisano: „Projekt umożliwi testowanie mobilności 5G, w tym cyfryzację infrastruktury drogowej za pomocą sieci czujników, takich jak kamery o wysokiej rozdzielczości, które wykorzystują 5G do wysyłania strumieni wideo w czasie rzeczywistym do elementów ruchu drogowego wykorzystujących sztuczną inteligencję. ” Dzięki temu operatorzy dróg będą mogli szczegółowo monitorować ruch na autostradzie w promieniu jednego lub dwóch kilometrów i inteligentnie zarządzać ruchem.

READ  Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

Kontynuowała: „Projekt zakłada dwie kategorie infrastruktury. Pierwsza dotyczy wspólnej infrastruktury sieci 5G i obejmuje warstwy pasywne, aktywne i transportowe. Dzięki wdrożeniu infrastruktury pasywnej operatorzy sieci komórkowych mogą hostować sprzęt makro 5G w celu zapewnienia zasięgu. Infrastruktura transportowa zapewni transport danych do nowo wdrożonych lokalizacji i połączenie z sieciami szkieletowymi operatorów. Druga kategoria rozwiązań infrastruktury CAM. Ta część projektu rozpocznie się od wdrożenia warstwy MEC w lokalizacjach blisko drogi, aby przetwarzać dane zebrane od klientów lokalnie, przy jednoczesnym skróceniu czasu opóźnień.

Santiago Arjelic Hesse, dyrektor generalny Cellnex Poland, powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy wspierać europejski plan działania mający na celu zapewnienie ciągłej, wysokiej jakości transgranicznej łączności drogowej, promowanie lepszej mobilności, bezpieczeństwa drogowego i rozwoju gospodarczego… Współpraca z naszym czeskim partnerem na łączeniu korytarzy transgranicznych jest wyjątkowym przykładem.” Za współpracę spółki wieżowej z operatorem hurtowym, która wykracza poza interesy konkretnego kraju. Projekt ten będzie miał ogromne znaczenie w zapewnieniu sprawnej komunikacji na ważnym szlaku transportowym dla Firmy europejskie.

Juraj Sedivi, dyrektor generalny Cetin Group, powiedział: „Jesteśmy podekscytowani możliwością bycia częścią inicjatywy BALTCOR5G i współpracy z Towerlink Poland w celu wdrożenia wspólnej infrastruktury 5G w… [the] Przez granice [area] Między Czechami a Polską. Ta współpraca podkreśla nasze zaangażowanie w rozszerzanie i poprawę zasięgu 5G we wszystkich obszarach o niedostatecznym zasięgu. Wspierani przez fundusze CEF z Unii Europejskiej, naszym celem jest utorowanie drogi innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie infrastruktury cyfrowej, takim jak zautomatyzowana mobilność połączona z siecią.