Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były szef OpenAI Sam Altman został sfotografowany w siedzibie firmy wśród doniesień o powrocie

Były szef OpenAI Sam Altman został sfotografowany w siedzibie firmy wśród doniesień o powrocie

  • Autorzy: Zoe Kleinman, redaktorka ds. technologii i Daniel Thomas, reporter biznesowy
  • wiadomości BBC

Były szef wiodącej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją OpenAI opublikował swoje zdjęcie w siedzibie głównej w odpowiedzi na doniesienia, że ​​ma wrócić po zwolnieniu w piątek.

Pisząc na X, wcześniej na Twitterze, Sam Altman został sfotografowany z dowodem osobistym gościa i opatrzony podpisem: „Pierwszy i ostatni raz miał na sobie taki dokument”.

38-latek pomógł uruchomić firmę, która stworzyła popularnego bota ChatGPT.

W piątek zarząd zwolnił Altmana, twierdząc, że stracił do niego zaufanie.

Jednak doniesienia z tego weekendu wskazywały, że inwestorzy i pracownicy naciskają na przywrócenie Altmana na stanowisko.

Według serwisu informacyjnego Information, Altman i Greg Brockman – drugi współzałożyciel, który w piątek zrezygnował z funkcji prezesa firmy – zostali zaproszeni na niedzielne rozmowy do siedziby firmy w San Francisco.

BBC skontaktowało się z OpenAI w celu uzyskania komentarza.

Altman jest postrzegany jako jedna z najbardziej wpływowych postaci w szybko rozwijającej się dziedzinie sztucznej inteligencji, a jego zwolnienie wywołało szok w całej branży.

W piątkowym piśmie zarząd spółki oskarżył go o „niekonsekwentną szczerość w kontaktach z zarządem, co utrudnia mu wykonywanie swoich obowiązków”.

Nie jest jasne, w czym rzekomo nie był szczery.

Jednak wszelkie obawy zarządu w piątek mogły zostać przyćmione przez światową reakcję na jego decyzję. Mogły też pojawić się obawy, że Altman stworzy konkurencyjną firmę i zabierze ze sobą największe talenty OpenAI.

Doniesienia z tego weekendu sugerowały, że zwolnienie Altmana rozgniewało obecnych i byłych pracowników, którzy obawiali się, że może to mieć wpływ na nadchodzącą sprzedaż akcji o wartości 86 miliardów dolarów (69 miliardów funtów; 79 miliardów euro).

Jeśli Altman powróci, niektórzy spodziewają się, że może zażądać nowego zarządu.

OpenAI jest powszechnie postrzegane jako firma w szczytowym okresie, z napływem lukratywnych inwestycji i milionami użytkowników korzystających z ChatGPT — uruchomionej prawie rok temu.

Altman stał się twarzą rozwoju firmy. Co więcej, przez wielu jest postrzegany jako twarz szerszej branży.

Złożył zeznania przed przesłuchaniem w Kongresie USA, aby omówić możliwości i zagrożenia stwarzane przez nową technologię, a także pojawił się na pierwszym Światowym Szczycie Bezpieczeństwa AI w Wielkiej Brytanii na początku listopada.

Jego obalenie wywołało falę poparcia ze strony przywódców Doliny Krzemowej, w tym byłego dyrektora generalnego Google Erica Schmidta, który nazwał Altmana „moim bohaterem” i powiedział, że „na zawsze zmienił nasz zbiorowy świat”.