Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Była astronautka NASA Peggy Whitson powraca w kosmos – tym razem prywatnym lotem

Peggy Whitson, jedna z najbardziej doświadczonych astronautów na emeryturze NASA, powraca w kosmos – tym razem z kierowcą wyścigowym i dwoma innymi pasażerami na najnowszej misji zaplanowanej przez Axiom Space. Firma kosmiczna z Houston ogłosiła we wtorek, że Whitson będzie kapitanem misji podczas drugiego lotu specjalnego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a pilotem misji będzie kierowca GT John Schaufner.

Misja Ax-2 z Whitsonem i Shoffnerem będzie taka sama jak Topór 1Pierwszy planowany lot dla Axiom na początku przyszłego roku: czteroosobowa załoga będzie latać na Międzynarodową Stację Kosmiczną na około osiem dni, aby prowadzić badania naukowe. To najnowsza prywatna podróż kosmiczna zaplanowana do tej pory, ponieważ firmy takie jak SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic ścigają się, aby zaoferować turystom podróż w kosmos – albo na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Orbita, Albo Brzeg Z Przestrzeń.

Axiom pracuje jako kierownik misji, który kupuje statki kosmiczne dla innych firm, aby zabrać ludzi w kosmos, i pobiera opłaty od pasażerów w wysokości około 55 milionów dolarów za misję, jeśli jest to kapsuła SpaceX Crew Dragon, a może więcej, jeśli znajduje się w kapsule Starliner Boeinga, która tego nie zrobiła. nawet się zaczęło.Post-Certified przez NASA.

61-letni Whitson zarejestrował 665 dni w kosmosie podczas trzech misji, najwięcej dla każdego astronauty NASA. Ona i Schofner przeszkolili się jako wsparcie dla Ax-1, który ma wystrzelić trzech astronautów i byłego astronautę NASA Michaela Lopeza-Alegrię na Międzynarodową Stację Kosmiczną w styczniu 2022 roku. załogi rządowych astronautów Na Międzynarodową Stację Kosmiczną od maja ubiegłego roku w ramach programu załogi komercyjnej NASA. Axiom mówi, że jazda Ax-2 nie została jeszcze potwierdzona, a pozostali dwaj koledzy z Ax-2 są nadal sprawdzani.

READ  Opieka kardiologiczna znacznie się poprawiła, ale nadal potrzebne są „śmiałe reformy”

Dowódca misji Ax-2 Peggy Whitson (po lewej) i pilot John Shoffner (po prawej).
Zdjęcie: AxiomSpace

Kiedy Whitson przeszła na emeryturę z NASA w 2018 roku, nie sądziła, że ​​wróci ponownie w kosmos. „Nie sądziłem, że jest to prawdopodobne. Może z tego powodu byłem bardziej podekscytowany wyznaczeniem na stanowisko rezerwowego Axi-1 dla Axi-1, a następnie głównego dowódcy Axi-2, niż byłem bardziej podekscytowany pierwszym lotem kosmicznym, ” krawędź W wywiadzie telefonicznym. „Wydawało się więcej niż oczekiwano”.

Schofner (65 lat) jest wyszkolonym pilotem, inwestorem w branży nauk przyrodniczych i kierowcą wyścigowym, który wraz z żoną założył zespół wyścigowy GT3 o nazwie J2-Racing. Wraz z Whitsonem przeprowadzą badania ISS dla 10x Genomics, kalifornijskiej firmy biotechnologicznej, która opracowuje technologię sekwencjonowania genów dla naukowców. Schofner, inwestor 10x Genomics, planuje po raz pierwszy w firmie przetestować metody sekwencjonowania pojedynczych komórek w warunkach mikrograwitacji.

„Spróbuję pomóc, bo jestem maniakiem. Też mi się podobają” – mówi Whitson, który posiada tytuł doktora biochemii na Uniwersytecie Rice i był kiedyś wiceprezesem Wydziału Nauk Medycznych w Johnson Space Center, Siedziba astronautów NASA w Houston.

Axiom twierdzi, że jego misje specjalne będą się rozpoczynać co sześć miesięcy, co oznacza, że ​​Ax-2 wystartuje w połowie 2022 r. (Lub prawie pół roku po Ax-1 w styczniu 2022 r.). Ale historia Ax-2 zależy w dużej mierze od ruchu stacji kosmicznej, z której tylko dwa międzynarodowe adaptery dokujące służą jako miejsca oczekiwania zarówno dla rządowych misji ładunkowych, jak i dla astronautów. Axiom będzie musiał wycisnąć z coraz bardziej zatłoczonego harmonogramu stacji i zarezerwować jeden z tych konwerterów na 10-dniowy lot, w tym ośmiodniowy zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na początku tego miesiąca NASA podpisała umowę z Axiom, aby dać zielone światło misji firmy Ax-1. Załoga Ax-1 nadal przechodzi rygorystyczny proces szkoleniowy mający na celu modyfikację członków załogi dla sił G po wystrzeleniu w kosmos.

Chociaż członkowie jego załogi będą musieli przejść to samo szkolenie, misja Ax-2 będzie prawdopodobnie droższa niż Ax-1. NASA zmieniła ceny za hosting prywatnych misji astronautów na stacji kosmicznej, która jest zasadniczo rządową platformą badawczą. Drugie zlecenie Axiom będzie podlegać najnowszemu harmonogramowi cenowemu agencji: 5,2 miliona dolarów na osobę i 4,8 miliona dolarów za zadanie na pokrycie kosztów planowania i integracji. Dzienna stawka za pasażera waha się od 88 000 do 164 000 USD za wyżywienie, wysyłkę i inne usługi. Axiom twierdzi, że zbiera je w NASA i zawiera wszystkie te opłaty w jednej taryfie klienta.

Axiom został założony w 2016 roku przez weterana programu ISS NASA Budynek Własne jednostki stacji kosmicznej, które planuje dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jak najszybciej do 2024 r. Whitson twierdzi, że ich misja pomoże otworzyć drzwi dla bardziej ambitnych załogowych misji kosmicznych. „Przyszłość lotów kosmicznych zależy od tego, czy zbudujemy infrastrukturę, która pozwoli nam oddalać się od Ziemi” – mówi. „Ten krok Axiom, wprowadzenie prywatnych astronautów na stację kosmiczną, będzie tylko pierwszym krokiem”.