Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjskie supermarkety oskarżane o podnoszenie marż paliwowych pomimo niższych cen benzyny | Ceny benzyny

Supermarkety zostały oskarżone o dodatkowe 10 pensów marży paliwowej – mimo że koszt tankowania samochodu spadł poniżej 90 funtów po raz pierwszy od maja.

Ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły w tym roku rekordowe poziomy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę podniósł koszt oleju. Jednak w ostatnich tygodniach ceny uspokoiły się, ponieważ cena ropy spadła z powodu obaw przed globalną recesją.

RAC powiedział, że średnia cena benzyny spadła o około 7 pensów za litr do 162,89 pensów we wrześniu – szósty największy miesięczny spadek od 2000 roku. Spadek oznacza, że ​​koszt napełnienia typowego 55-litrowego zbiornika benzyny spadł do mniej niż 90 funtów. . Pierwszy raz od początku maja.

Grupa motoryzacyjna twierdziła, że ​​kierowcy skorzystaliby z dodatkowej obniżki cen benzyny o 10 pensów, ale główni detaliści zdecydowali się zwiększyć swoje marże.

Rzecznik paliwowy RAC Simon Williams powiedział, że długoterminowe marże na benzynie bezołowiowej wynoszą zazwyczaj około 7 pensów za litr. „W przeciwieństwie do tego, dane RAC Fuel Watch wykazały marże około 17 pensów za litr – 10 pensów więcej niż zwykle. Średnia cena benzyny w czterech wielkich supermarketach jest tylko 1,5 pensa niższa niż średnia w Wielkiej Brytanii. – Mniej niż połowa tego, co normalnie tak jest, co w dużej mierze wskazuje, że nie grają uczciwie z kierowcami”.

W przeszłości domy towarowe wykorzystywały zniżki na paliwo jako sposób na zachęcenie kupujących do zakupu produktów z wyższą marżą.

Średnia cena oleju napędowego spadła we wrześniu o 3,5 paskali do 180,16 pensa, po raz pierwszy od końca maja cena tankowania oleju napędowego wyniosła mniej niż 100 funtów. Olej napędowy z supermarketów spadł o 1,4 pensa do 178,56 pensa – 2 pensy poniżej średniego spadku w Wielkiej Brytanii. W dużych supermarketach olej napędowy jest zwykle o 3,5 pensa tańszy.

READ  Rynki wschodzące – Akcje przełamują serię spadków, gdy Fed wykazuje cierpliwość do podwyżki stóp

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) bada stan rynku paliw po wzroście cen pomp. Monitor sprawdzony Twierdzą, że sprzedawcy benzyny nie przeszli obniżki cła na paliwo. Podniesiono wstępne wyniki Obawy o marże rafinerii paliwowych.

Ceny ropy ponownie spadły ze 130 dolarów za baryłkę w połowie czerwca do 88 dolarów pod koniec września. Wzrosły w tym tygodniu w obliczu oznak, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy mogą zgodzić się na obniżenie produkcji w celu wsparcia cen na spotkaniu w Wiedniu w tym tygodniu.

Funt spadł w stosunku do dolara Presja na koszty paliwa Dla brytyjskich firm, w których ropą handluje się w dolarach.

Williams powiedział: „Chociaż nie ma żadnych zasad dotyczących opłat, jakie detaliści mogą pobierać za swoje paliwo, supermarkety wciąż mają ogromny wpływ na ustalanie średnich cen pomp w Wielkiej Brytanii, ponieważ sprzedają dużo paliwa.

„Jednak, jak zauważyło wielu kierowców, jest teraz wiele mniejszych podwórek, które sprzedają paliwo znacznie taniej niż supermarkety”.