Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski premier uderza Putina, chwali Quinna w pierwszym przemówieniu ONZ

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oskarżona Prezydent Rosji Władimir Putin Groźby grzechotania mieczy, by ukryć jego nieudaną inwazję na Ukrainę, mówiąc ONZ, że jej podstawowe zasady zostały złamane przez agresję państw autorytarnych.

W swoim pierwszym przemówieniu do Generalne Zebranie Narodów Zjednoczonych W środę wieczorem (czasu lokalnego) Truss opisał wojnę na Ukrainie jako bitwę o „nasze wartości i bezpieczeństwo całego świata” i pochwalił zmarłą królową Elżbietę II jako symbol wszystkiego, za czym opowiada się ONZ .

W odpowiedzi na oświadczenie Putina, że ​​mobilizuje rezerwistów i użyje wszystkiego, co będzie w jego dyspozycji, by chronić Rosję – oczywiste nawiązanie do jego arsenału nuklearnego – Truss oskarżył Rosyjski przywódca Od „desperackiej próby usprawiedliwienia swoich katastrofalnych niepowodzeń”.

„Podwaja swoją siłę, wysyłając więcej rezerwistów na straszny los” – powiedziała. Desperacko próbuje domagać się płaszcza demokracji dla systemu pozbawionego praw i wolności człowieka. Tworzy więcej fałszywych zarzutów i rażących gróźb.

Czytaj więcej:
* Rosja aresztowała setki osób, gdy w całym kraju wybuchają antywojenne protesty
* Biden powiedział, że Rosja „bezwstydnie naruszyła” Kartę Narodów Zjednoczonych na Ukrainie
* Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał światowych przywódców do ukarania Rosji za inwazję podczas przemówienia ONZ
* Władimir Putin zapowiada częściową mobilizację obywateli Rosji

„To nie zadziała. Międzynarodowa koalicja jest silna – Ukraina jest silna” – powiedział Truss, który zwrócił się do ONZ w tym samym dniu, w którym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał do globalnego zgromadzenia za pośrednictwem wideo.

W przemówieniu przedstawiającym jej poglądy na politykę zagraniczną w świecie wywróconym do góry nogami przez rosyjską inwazję, Truss mówiła o królowej, na której pogrzebie wzięło udział wielu światowych przywódców zgromadzonych teraz w ONZ.

Powiedziała, że ​​królowa „symbolizuje powojenne wartości, na których powstała ta organizacja”. Powiedziała, że ​​monarcha, który zmarł w tym miesiącu po 70 latach na tronie, „przezwyciężył różnice i uzdrowił podział”.

READ  Dowody wskazują na systematyczne grabieże dokonywane przez siły rosyjskie na Ukrainie

Truss odniósł się do przemówienia królowej z 1957 r. do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym Elżbieta powiedziała, że ​​„narody świata oczekują, że ONZ będzie kontynuować wysiłki” w celu zakończenia konfliktów i kryzysów.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przemawia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Toby Melville/AFP

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przemawia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Truss powiedział, że król „ostrzegał, że konieczne jest nie tylko posiadanie silnych ideałów, ale także wolę polityczną do ich realizacji. Teraz musimy tę wolę pokazać”.

W swoim pierwszym międzynarodowym przemówieniu od czasu objęcia stanowiska premiera dwa tygodnie temu Truss pochwaliła podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych, wzywając jednocześnie do zawierania nowych sojuszy międzynarodowych w celu obejścia wpływów autorytarnych reżimów.

„Geopolityka wkracza w nową erę”, w której „państwa autorytarne podważają stabilność i bezpieczeństwo na całym świecie” – powiedziała. Był to bezpośredni strzał w Rosję — a także w Chiny, których rosnące wpływy wśród krajów rozwijających się są głównym zmartwieniem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Truss powiedział, że demokratyczne potęgi świata powinny zabiegać o kraje rozwijające się poprzez „strategiczne relacje oparte na wzajemnych korzyściach i zaufaniu”, a nie „wywieranie wpływu poprzez dług, agresję i kontrolę krytycznej infrastruktury i minerałów”.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Toby Melville/AFP

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Wezwał także do zaostrzenia reakcji Zachodu na rosyjską inwazję. Wezwała do sankcji wobec Rosji i powiedziała, że ​​„G7 i nasi podobnie myślący partnerzy powinni być NATO gospodarczym” i wspierać kraje będące celem „gospodarczej agresji autorytarnych reżimów”.

Wezwała kraje do znalezienia alternatyw dla rosyjskiej ropy i gazu oraz do ochrony łańcuchów dostaw wszystkiego, od żywności po minerały. „Wolny świat potrzebuje tej siły ekonomicznej i odporności, aby przeciwstawić się totalitarnej agresji i wygrać nową erę strategicznej rywalizacji” – powiedziała.

Truss powiedział, że po Brexicie Wielka Brytania „budowała nowe partnerstwa na całym świecie”, odnosząc się do swojej roli w NATO i Połączonych Siłach Ekspedycyjnych krajów Europy Północnej, które zyskały na znaczeniu od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zauważyła również pogłębianie się więzi z „kolegami z krajów demokratycznych, takich jak Indie, Indonezja i RPA” oraz ambicje handlowe z państwami Indo-Pacyfiku i Zatoki Perskiej, co jest znakiem, że Wielka Brytania, obecnie poza Unią Europejską, widzi resztę świata – zwłaszcza Azja – jako priorytet polityczny i gospodarczy.

Wystąpienie jest śmiałym wyrazem światopoglądu nowego premiera. Jednak Truss będzie prawdopodobnie krytykowana za powiązanie globalnej walki o wolność i demokrację z własnymi planami przekształcenia brytyjskiej gospodarki.

„Nasze zaangażowanie w nadzieję i postęp musi zaczynać się od wewnątrz”, powiedział Truss, mówiąc, że pokazanie siły demokracji „zaczyna się od wzrostu i budowania brytyjskiej gospodarki, która nagradza przedsiębiorczość i przyciąga inwestycje”. Dla Truss, konserwatywnego wolnego rynku, oznacza to niższe podatki od osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz mniej regulacji prawnych dla biznesu.

Przeciwnicy twierdzą, że obniżki podatków wynagradzają bogatych bardziej niż biednych i nie robią niewiele, aby złagodzić koszty życia kryzysu, napędzanego inwazją Rosji na Ukrainę, która doprowadziła inflację w Wielkiej Brytanii do 10%, poziomu niewidzianego od czterech dekad.

Pomimo wstrząsów gospodarczych Truss powiedział, że zaangażowanie Wielkiej Brytanii w obronę Ukrainy jest „kompletne”.

„To decydujący moment w naszej historii, w historii tej organizacji iw historii wolności” – powiedziała.