Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nie, nie wybuchnie – obawy przed wulkanem Tobu ustąpiły

Nie, nie wybuchnie – obawy przed wulkanem Tobu ustąpiły

Ernst Kemp sunie miękko po jeziorze nad wulkanem Taupo.  GNS Science podniosło w tym tygodniu poziom alertu wulkanicznego dla wulkanu z 0 do 1.  (plik graficzny)

lovetaupo.com

Ernst Kemp sunie miękko po jeziorze nad wulkanem Taupo. GNS Science podniosło w tym tygodniu poziom alertu wulkanicznego dla wulkanu z 0 do 1. (plik graficzny)

Według wulkanologa GNS Science Stephena Sherborne’a Taupo jest „daleka” od jakiejkolwiek potencjalnej erupcji.

The Decyzja o podniesieniu poziomu alarmu wulkanicznego (VAL) dla wulkanu Taupo Zostało wykonane na spotkaniu zespołu GNS Science podczas ich cotygodniowego spotkania w poniedziałek rano po tym, jak od maja 2022 r. pod jeziorem zarejestrowano ponad 700 wstrząsów.

„Regularnie staramy się interpretować zbierane przez nas dane, a podczas poniedziałkowych porannych spotkań naszej Grupy Monitorowania Wulkanów wszyscy głosujemy nad tym, jaki powinien być ten poziom.

„Najważniejsze jest to, że uwzględnia różne pochodzenie i umiejętności naszych pracowników.

Czytaj więcej:
* Być może doszło do erupcji wulkanu w Wakari/Isle of Wight, ale nikt nie jest tego pewien
* Góra Ruapehu: Rosnące niepokoje trwają wraz ze wzrostem temperatury
* Nic się nie dzieje, aby zniszczyć Tarawera – Poziomy Wulkanicznego Alarmu

„W przypadku Taupō, po śledzeniu danych dotyczących trzęsień ziemi i wypiętrzeń gruntu od maja, wspólnie doszliśmy do ustalenia, że ​​dane reprezentują niewielkie zakłócenia wulkaniczne, a to równa się jednemu wulkanicznemu poziomowi alarmowemu”.

Powiedział, że decyzja doprowadziła do konieczności: Aby GNS zaczął wyjaśniać, co widzi szerszej publicznościktóre obejmowało również rozwianie pogłosek o zbliżającej się eksplozji.

„Możesz spojrzeć na to jak na prognozę dalekiego zasięgu MetService informującą o tropikalnym cyklonie zmierzającym w kierunku Nowej Zelandii”.

Powiedział, że eksperci przyjrzą się prawdopodobnym ścieżkom i dotkliwości huraganu i zaalarmują opinię publiczną o potencjalnych zagrożeniach, a także o tym, że może nawet nie przetrwać.

„Ale zawsze jest niepewność, ponieważ staramy się wyjaśnić tutaj naturę” – powiedział Sherburne.

Powiedział, że GNS pracuje nad szeregiem scenariuszy dla Taupo na wypadek dalszych zakłóceń, wykorzystując aktualne dane i informacje zebrane o tym, co wydarzyło się w tym regionie w przeszłości.

READ  Mnich buddyjski w Australii został zwolniony ze stanowiska opata po skradzionych darowiznach i zakazie stosunków seksualnych

Aby rozwiać potencjalne obawy, że wulkan jest opóźniony w erupcji, Sherburne powiedział, że eksperci „nie widzą w tej chwili niczego, co wskazuje na erupcję”.

„Wulkany to nie autobusy ani pociągi – nie jeżdżą według rozkładu.

„Ktoś zwykle oblicza średni okres zwrotu za aktywność – ale to tylko średnia i nie spóźnia się”.

Aktywność sejsmiczną Taupo odnotowuje się od stycznia.  W nieciągłym obszarze mapy wyświetlanych jest około 700 trzęsień ziemi.  Zdjęcie / Nauka GNS

dostarczony

Aktywność sejsmiczną Taupo odnotowuje się od stycznia. W nieciągłym obszarze mapy wyświetlanych jest około 700 trzęsień ziemi. Zdjęcie / Nauka GNS

Powiedział, że tylko dlatego, że wulkan wybucha 50 razy w ciągu 50 000 lat, nie oznacza, że ​​wybuchnie raz na tysiąc lat.

Ostatnia poważna erupcja Taupo miała miejsce około roku 232 n.e., czyli około 1790 lat temu, i jest uważana za najpotężniejszą erupcję wulkaniczną na planecie w ciągu ostatnich 5000 lat, z wysokim pióropuszem sięgającym 35-40 km.

W ciągu ostatnich 150 lat w Taupo często dochodziło do zaburzeń wulkanicznych – 17 razy w latach 1870-2022.

Powiedział, że na aktywność pod Taupo nie miały wpływu elektrownie geotermalne na tym obszarze, ale było to „oczywiste pytanie”.

Elektrownie geotermalne nie mają wpływu na aktywność geologiczną ani wysokość pod jeziorem.

„Mogą wpływać na trzęsienia ziemi i deformacje w okolicy stacji, ale nie mają nic wspólnego z poziomem ostrzeżenia wulkanicznego ani z jakimikolwiek zakłóceniami”.