Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brakuje danych na temat leczenia nietrzymania moczu po menopauzie

Brakuje danych na temat leczenia nietrzymania moczu po menopauzie

Brakuje danych na temat leczenia nietrzymania moczu po menopauzie Źródło obrazu: © SewcreamStudio – © SewcreamStudio – Stock.adobe.com.

Z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie wynika, że ​​nie ma dowodów na skuteczność leczenia nietrzymania moczu po menopauzie. Dziennik Urologii .

Gotowe posiłki

  1. Stosowanie estrogenów, zarówno ogólnoustrojowych, jak i miejscowych, wykazuje ograniczoną skuteczność w leczeniu nietrzymania moczu po menopauzie, przy czym estrogeny podawane ogólnoustrojowo wykazują niewielkie zmniejszenie ryzyka w porównaniu z placebo.
  2. Witamina D, fitoestrogeny i modulatory estrogenów nie łagodzą znacząco objawów ze strony układu moczowego u kobiet po menopauzie.
  3. Oksybutynina jest obiecująca w łagodzeniu objawów pilnego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu naglącego u kobiet po menopauzie, co sugeruje jej potencjał jako ukierunkowanej opcji leczenia.
  4. Terapia skojarzona z lekami przeciwcholinergicznymi i miejscowymi estrogenami nie wykazuje zwiększonej skuteczności w łagodzeniu objawów nietrzymania moczu w porównaniu z samymi lekami antycholinergicznymi.
  5. Fizjoterapia wydaje się obiecującą metodą poprawy wyników leczenia nietrzymania moczu po menopauzie, chociaż potrzebne są dalsze wysokiej jakości randomizowane badania, aby ostatecznie zweryfikować jej skuteczność.

Zmiany hormonalne i starzenie się często prowadzą do zwiększonego nietrzymania moczu i innych objawów związanych z układem moczowym u kobiet po menopauzie. Zespół moczowo-płciowy występujący w okresie menopauzy, objawiający się zmianami fizycznymi w pochwie, sromie i dolnych drogach moczowych, wiąże się z objawami ze strony układu moczowego.

U kobiet po menopauzie nietrzymanie moczu często leczy się estrogenami, lekami antycholinergicznymi i treningiem mięśni dna miednicy. Jednakże heterogeniczność zatwierdzonych protokołów utrudnia porównanie skuteczności tych metod leczenia

Aby porównać leczenie kobiet po menopauzie cierpiących na nietrzymanie moczu z parcia, badacze przeprowadzili przegląd systematyczny i metaanalizę. Randomizowane badania kontrolowane (RCT) zidentyfikowano poprzez przeszukanie baz danych PubMed i EMBASE.

Do pomiaru ilorazów szans (OR) poprawy w zakresie nietrzymania moczu wykorzystano statystyki Mantela-Haenszela z efektem losowym. Ostateczna analiza obejmowała 35 kwalifikujących się RTC, z których wszystkie zostały poddane ocenie ryzyka stronniczości.

READ  Miliardowa „luka” w zapisie geologicznym Wielkiego Kanionu spowodowana rozpadem starożytnego subkontynentu

Zaobserwowano niższy związek między ogólnoustrojowym stosowaniem estrogenów a ryzykiem nietrzymania moczu u kobiet po menopauzie w porównaniu z placebo, przy ilorazie szans wynoszącym 0,74. Jednakże w większości badań objawy ze strony układu moczowego nie uległy znaczącej poprawie po miejscowym zastosowaniu estrogenów, chociaż odnotowano poprawę w zakresie objawów ze strony pochwy.

Stosowanie witaminy D, fitoestrogenów lub modulatorów estrogenu nie poprawiło ani nietrzymania moczu, ani innych objawów zespołu braku miesiączki układu moczowo-płciowego i nie zaobserwowano żadnych sprzecznych wyników. W jednym randomizowanym, kontrolowanym badaniu, oksybutynina w porównaniu z placebo znacznie zmniejszyła potrzebę parcia naglącego i nietrzymanie moczu po menopauzie.

Dane nie wykazały zwiększonej skuteczności połączenia leków przeciwcholinergicznych i miejscowo stosowanych estrogenów w łagodzeniu objawów nietrzymania moczu w porównaniu z samymi lekami przeciwcholinergicznymi. Ogólnie rzecz biorąc, fizjoterapia wiąże się z lepszymi wynikami, ale dowody te wymagają dalszej oceny w wysokiej jakości randomizowanych, kontrolowanych badaniach.

Wyniki te wskazują na brak dowodów na skuteczność leczenia nietrzymania moczu po menopauzie. Aby wypełnić tę lukę badawczą, badacze zalecili duże, dobrze zaprojektowane badania, których głównymi punktami końcowymi były subiektywna i obiektywna poprawa.

odniesienie

MP23-19 Leczenie nietrzymania moczu u kobiet po menopauzie: przegląd systematyczny. Dziennik Urologii . 2024;211(55):e389. doi:10.1097/01.JU.0001008776.99097.8a.19