Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brak snu zwiększa ryzyko chorób neurologicznych: badanie |  zdrowie

Brak snu zwiększa ryzyko chorób neurologicznych: badanie | zdrowie

Ania | | Wysłane przez Akanksha AgnihotriWaszyngton

Brak snu nie tylko powoduje złe samopoczucie, ale badania wykazały, że szkodzi także mózgowi. Długotrwały brak snu może znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Naukowcy próbują dowiedzieć się, w jaki sposób brak snu prowadzi do tych uszkodzeń. W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Proteome Research Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zespół wykorzystujący myszy odkrył białko ochronne, którego poziom spada wraz z brakiem snu i prowadzi do śmierci neuronów.

Badania pokazują, że brak snu prowadzi do uszkodzeń neurologicznych w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i zapamiętywanie. (Zdjęcie: Johan Lipot na Unsplash)

Badania pokazują, że brak snu prowadzi do uszkodzeń neurologicznych w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i zapamiętywanie. Aby lepiej zrozumieć zmiany odpowiedzialne za ten efekt, naukowcy rozpoczęli badanie zmian w liczebności białek i RNA, które zawierają genetycznie zakodowane instrukcje pochodzące z DNA. W ten sposób w poprzednich badaniach zidentyfikowano pewne czynniki łączące utratę snu ze szkodami; Jednak badacze ogólnie nie potwierdzili, że odgrywa on rolę w funkcjach poznawczych w dużych grupach zwierząt. Dlatego Fuyi Xu, Jia Mei i ich współpracownicy postanowili dokładniej zbadać, w jaki sposób brak snu szkodzi mózgowi, i poprzeć swoje ustalenia.

Najpierw naukowcy ocenili, jak dobrze myszy poruszały się po prostym labiryncie i nauczyły się rozpoznawać nowe obiekty po dwóch dniach braku snu. Następnie wyodrębnili białka znajdujące się w hipokampach zwierząt i zidentyfikowali białka, których liczebność uległa zmianie. Następnie, aby jeszcze bardziej zawęzić możliwości, przyjrzeli się danym łączącym te białka w celu uzyskania wydajności labiryntu u pokrewnych szczepów myszy, które nie doświadczyły deprywacji snu.

To podejście skłoniło badaczy do zastosowania plejotrofiny (PTN), której poziom był obniżony u myszy pozbawionych snu. Dzięki analizie RNA zespół zidentyfikował szlak molekularny, poprzez który utrata PTN prowadzi do śmierci komórek w hipokampie. Kiedy przyjrzeli się badaniom genetycznym u ludzi, odkryli, że PTN ma związek z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Zdaniem naukowców badanie to ujawniło nowy mechanizm, dzięki któremu sen chroni funkcjonowanie mózgu. Zauważają również, że poziom PTN może służyć jako wskaźnik upośledzenia funkcji poznawczych wynikających z bezsenności.

READ  Fizjoterapia standardowa i niestandardowa wykazuje podobną skuteczność w leczeniu choroby Parkinsona

Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez modyfikacji tekstu. Zmienił się tylko tytuł.