Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że grupy wysokiego ryzyka odrzucają szczepionkę COVID-19 w Anglii

Aby zwiększyć wskaźniki szczepień przeciwko COVID-19, urzędnicy zdrowia publicznego muszą zrozumieć, kto odmawia szczepień. Nowe badania prowadzone przez Bena Goldacre z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że około 2% osób uważanych za osoby wysokiego ryzyka nie chce szczepionki, gdy jest ona oferowana. Ponadto odmowa szczepień w grupach priorytetowych była bardziej powszechna wśród czarnoskórych Anglików, mieszkańców Azji Południowej lub regionów o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Szczepionki COVID-19 zostały dostarczone wszystkim pacjentom w Anglii w ramach grup priorytetowych do szczepień do połowy kwietnia 2021 r.

Istnieje obawa, że ​​szczepionka zostanie odrzucona przez osoby, które zostały sklasyfikowane jako narażone na ciężką infekcję COVID-19 i które mają większe ryzyko zgonu z powodu tej choroby. Rozprzestrzenianie się koronawirusa może również zwiększać szanse na ropienie i mutację wirusa w organizmie osoby z obniżoną odpornością – zwiększając ryzyko pojawienia się nowego, niebezpiecznego wariantu.

Badanie „Zaprzeczanie rejestracji szczepionki przeciwko COVID-19” wśród grup szczepień priorytetowych: badanie kohortowe 57,9 miliona rejestrów podstawowej opieki zdrowotnej pacjentów NHS opublikowanych na stronie przy użyciu OpenSAFELY” medRxiv* Serwer przygotowania do druku.

Szczegóły badania

Naukowcy zebrali dokumentację medyczną od 57,9 miliona pacjentów, aby zidentyfikować pacjentów z grup szczepionek priorytetowych, którzy odrzucili szczepionkę.

Na dzień 25 maja 2021 r. 24,5 miliona pacjentów wyznaczono jako grupy priorytetowe dla szczepionek. Spośród nich 89,2% zgłosiło otrzymanie szczepionki przeciw COVID-19, a 8,8% nie zgłosiło żadnych informacji o stanie szczepienia.

Osoby uważane za klinicznie skrajnie zagrożone (4,4%) miały jeden z najwyższych odnotowanych wskaźników odmowy szczepienia. Na kolejnych miejscach uplasowały się osoby powyżej 80 roku życia (3,4%) oraz osoby zagrożone (3%).

Czarni w wieku powyżej 80 lat częściej odrzucali szczepionkę (15,3%) niż mieszkańcy Azji Południowej (5,6%) i biali (1,5%).

Niektóre czynniki mogły przyczynić się do odrzucenia szczepionki. Na przykład zespół badawczy odkrył, że osoby z poważnymi schorzeniami psychicznymi lub trudnościami w uczeniu się miały niższe wskaźniki szczepień. Osoby w ciąży były również bardziej narażone na odrzucenie szczepionki niż osoby niebędące w ciąży w wieku rozrodczym.

Status szczepień odnotowany dla pacjentów korzystających z OpenSAFELY do 25 maja 2021 r. (a) Skumulowany odsetek pacjentów w każdej grupie priorytetowej został zarejestrowany jako cofający się po szczepieniu COVID-19 i pozostający nieszczepieni.  (b) Zarejestrowany status szczepienia przeciwko COVID-19 pacjentów według grupy priorytetowej.

READ  Reed mówi, że wskaźnik dodatniości Covid wynosi teraz 8,4% przy „bardzo wysokich poziomach” testów

Status szczepień odnotowany dla pacjentów korzystających z OpenSAFELY na dzień 25 maja 2021 r. (a) Skumulowany odsetek pacjentów w każdej grupie priorytetowej został zarejestrowany jako cofający się po szczepieniu COVID-19 i pozostający nieszczepieni. (B) Zarejestrowany status szczepienia przeciwko COVID-19 dla pacjentów według grupy priorytetowej. „Odrzucony” wyklucza pacjentów, którzy otrzymali zarejestrowane szczepienie. „Zapylone” obejmuje te wcześniej zarejestrowane jako zdrobnienie.

Około 18% osób, które początkowo odrzuciły szczepionkę, zmieniło zdanie

Około 2,7% podało, że odmówiło szczepienia, gdy zostało im zaproponowane. Jednak z 2,7%, którzy odmówili, 18,9% tych pacjentów zostało później zaszczepionych.

Spośród 18,9% zaszczepionych później 13,1% należało do grupy „zagrożonej”, a 30,7% należało do osób powyżej 80 roku życia.

„Oprócz tych, którzy naprawdę zmienili zdanie, będzie to obejmować osoby, które zawsze zamierzały otrzymać szczepienie, takie jak osoby, którym tymczasowo odmówiono (na przykład z powodu choroby), odmówiono ponownego zaproszenia po szczepieniu został już zarezerwowany lub odmówiono mu” – wyjaśniają badacze.Zarejestrowano go przez pomyłkę lub z powodów administracyjnych.

Zespół badawczy zauważył również, że osoby, które zostały zaszczepione później, mogły zmienić zdanie w miarę upływu czasu i większej dostępności informacji o koronawirusie.

Kodowanie kliniczne odrzucania szczepionki w różnych praktykach medycznych

Prawie wszystkie praktyki medyczne w Anglii mają kody kliniczne, które pozwalają rejestrować, czy ktoś odmówił podania szczepionki. Wyniki pokazały, że prawie każda praktyka miała co najmniej jednego pacjenta, który odmówił podania szczepionki.

Zespół odkrył jednak również, że stosowanie kodów klinicznych różni się w zależności od praktyki. Dlatego sugerują opracowanie konkretnych kodów administracyjnych specyficznych dla kampanii szczepień COVID-19, aby pomóc w rejestrowaniu danych pacjentów i przyszłych dawek przypominających.

„Do tego czasu ograniczona liczba dostępnych kodów odmowy będzie nieuchronnie wykorzystywana w szerokim zakresie indywidualnych sytuacji pacjentów, dlatego zalecamy szczegółową ankietę i/lub badania jakościowe z pacjentami, a personel NHS powinien uzyskać bardziej opisowe informacje o tym, jak te kody są wykorzystane i podkreślić różnice między grupami.

*Ważna uwaga

medRxiv Publikuje wstępne raporty naukowe, które nie były recenzowane i dlatego nie powinny być uznawane za rozstrzygające, ukierunkowywać praktykę kliniczną/zachowania związane ze zdrowiem ani być traktowane jako ustalone informacje.

READ  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została ewakuowana z powodu awarii nowego rosyjskiego laboratorium naukowego | wiadomości ze świata