Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden twierdzi, że zdecydował się na amerykańską odpowiedź na atak w Jordanii

Biden twierdzi, że zdecydował się na amerykańską odpowiedź na atak w Jordanii

Prezydent Joe Biden.
zdjęcie: Wygraj McNamee/Getty Images za pośrednictwem AFP

przez Madeleine HalpertWiadomości BBC

Prezydent Joe Biden powiedział, że podjął decyzję, jak Stany Zjednoczone zareagują na atak drona, w wyniku którego w weekend w Jordanii zginęło trzech amerykańskich żołnierzy.

„Nie sądzę, że potrzebujemy szerszej wojny na Bliskim Wschodzie” – dodał Biden, opuszczając Biały Dom, aby zbierać fundusze na Florydzie.

Do ataku na bazę wojskową USA przyznała się wspierana przez Iran grupa zbrojna.

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielnym nalocie w pobliżu granicy z Syrią.

Biden nie wspomniał o konkretnych szczegółach działań USA, ale Biały Dom obiecał w poniedziałek „bardzo skuteczną reakcję”.

Atak dronów był pierwszym przypadkiem, w którym amerykańscy żołnierze zginęli w wyniku wrogiego ostrzału w regionie od wybuchu izraelskiej wojny w Gazie 7 października.

Iran zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w ataku.

Ale Biden powiedział we wtorek rano: „Noszę je [Iran] „Odpowiedzialni w tym sensie, że dostarczają broń ludziom, którzy to zrobili”.

Celem nocnego ataku była amerykańska baza wojskowa znana jako Tower 22 w północno-wschodniej Jordanii.

Według Centralnego Dowództwa USA w bazie stacjonuje około 350 żołnierzy amerykańskich, których zadaniem jest wspieranie koalicji w pokonaniu ISIS.

Wrogi dron uderzył, gdy amerykański dron wracał do bazy z misji.

Urzędnicy twierdzą, że funkcje automatycznego reagowania obrony powietrznej w bazie zostały wyłączone, aby uniknąć zestrzelenia amerykańskiego drona.

Z tego powodu żołnierze, którzy według doniesień nadal przebywali w swoich kwaterach, nie otrzymali żadnego ostrzeżenia.

W ostatnich miesiącach kilka baz amerykańskich na Bliskim Wschodzie zostało zaatakowanych przez bojówki wyszkolone, finansowane i wyposażone przez Iran.

Prezydent Biden ma szereg możliwości zareagowania na atak, w tym ataki odwetowe na bazy i dowódców sprzymierzonych z Iranem.

Stany Zjednoczone mogłyby również obrać za cel starszych dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Iraku lub Syrii, chociaż takie posunięcie mogłoby zostać odebrane jako eskalacja konfliktu.

READ  Pelosi spotyka się z Zełenskim na Ukrainie, mówi, że USA zobowiązały się „do końca walk”

Ta historia została pierwotnie opublikowana przez BBC.