Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden: Stany Zjednoczone budują silosy na granicy z Polską, aby eksportować ukraińskie zboże

Urzędnicy i prawodawcy amerykańscy również obawiają się niedoborów żywnościW połączeniu z rosnącymi cenami paliw i żywności może to doprowadzić w nadchodzących miesiącach do masowego głodu, niepokojów politycznych i migracji w różnych częściach Afryki, Bliskiego Wschodu i prawdopodobnie Ameryki Środkowej.

Biden powiedział we wtorek, że zboża nie można przetransportować przez Morze Czarne, „ponieważ wypłynęłoby z wody” z powodu rosyjskiej blokady morskiej. Stany Zjednoczone wykluczają obecnie wysyłanie do regionu okrętów wojskowych, co mogłoby prowadzić do odwetu ze strony Rosji.

Biden zauważył, że Stany Zjednoczone pracują nad planem eksportu zboża przez inne kraje koleją, ale przyznał, że szlaki lądowe są najeżone problemami logistycznymi. Koleje mogą transportować tylko niewielką część zboża, które Ukraina normalnie eksportuje ze swoich portów Morza Czarnego, a ukraińskie pociągi działają na skalę kolejową szerszą niż na innych torach w Europie. Biden zasugerował, że budowanie silosów jest w tej chwili lepszą opcją i może pomóc Ukrainie kupić trochę czasu.

Trwają rozmowy między ONZ a Rosją i osobno z Turcją w celu wynegocjowania umowy z Rosją, aby umożliwić Ukrainie wznowienie eksportu zboża przez Morze Czarne. Ale urzędnicy administracji Bidena i prawodawcy amerykańscy są sceptyczni wobec wysiłków Rosji, a Moskwa domaga się w zamian złagodzenia sankcji.

„Trudno oglądać rosyjskie występy w dobrej wierze, biorąc pod uwagę, jak aktywnie i celowo niszczone są produkty spożywcze na Ukrainie i pogłębia się globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego” Przedstawiciel USA powiedział niedawno POLITICO.

Urzędnicy amerykańscy i ukraińscy powiedzieli, że siły rosyjskie nadal atakują spichlerze i infrastrukturę rolną na Ukrainie, jednocześnie kradnąc zboże z tego kraju.

„Uważamy, że Rosja ukradła z Ukrainy kilkaset tysięcy ton zboża, a następnie wysłała je małymi statkami z rosyjskich portów” – powiedział niedawno dziennikarzom Politico Jim O’Brien, szef wydziału sankcji Departamentu Stanu. „Teraz te pigułki trafiły do ​​​​przyjaciół Rosji”.

READ  Polska potwierdza udział w Junior Eurowizji 2022