Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden ostrzega, że ​​Stany Zjednoczone nie dostarczą Izraelowi broni umożliwiającej atak na Rafah

Prezydent Joe Biden powiedział w środę, że nie zapewni Izraelowi ofensywnej broni, której mógłby użyć do przeprowadzenia totalnego ataku na Rafah – ostatnią główną twierdzę Hamasu w Gazie – ze względu na obawę o bezpieczeństwo ponad miliona cywilów przewożących tam schronienie. .

W wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w obronę Izraela i zapewnią Izraelowi rakiety przechwytujące i inną broń obronną, ale jeśli Izrael uda się do Rafah, „nie dostarczymy mu broni i pocisków artyleryjskich”. użytkownik.”

W przeszłości Stany Zjednoczone zapewniały Izraelowi ogromne ilości pomocy wojskowej. Sytuacja ta nasiliła się po ataku Hamasu z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób w Izraelu, a około 250 innych zostało pojmanych przez bojowników. Komentarze Bidena i jego decyzja z zeszłego tygodnia o wstrzymaniu dostaw ciężkich bomb do Izraela są najwybitniejszymi przejawami rosnącego rozłamu między jego administracją a rządem izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Biden powiedział w środę, że działania Izraela wokół Rafahu „jeszcze nie przekroczyły” jego czerwonych linii, ale powtórzył, że Izrael musi zrobić więcej, aby chronić życie cywilów w Gazie.

Według wysokiego urzędnika administracji USA, który pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadał się w celu omówienia tej delikatnej kwestii, przesyłka miała składać się z 1800 bomb o masie 900 kg i 1700 bomb o masie 225 kg. W centrum zainteresowania Stanów Zjednoczonych znajdowały się większe materiały wybuchowe i sposób ich użycia w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

„W Strefie Gazy giną cywile w wyniku tych bomb i innych sposobów ich wycelowania w skupiska ludności. Wyjaśniłem, że jeśli udają się do Rafah – to jeszcze nie dotarli do Rafah –” – powiedział Biden CNN. „Jeśli pójdą do Rafah, nie zapewnię im broni, której w przeszłości używano do rozprawienia się z Rafahem i miastami, które borykają się z tym problemem”.

READ  Jak szybko latają samoloty? Wirusowe wideo pokazuje jeden punkt widzenia

Biden kontynuował: „Nie odchodzimy od bezpieczeństwa Izraela, ale raczej odchodzimy od zdolności Izraela do prowadzenia wojny na tych obszarach”.

Sekretarz obrony Lloyd Austin potwierdził w środę opóźnienie w dostawie broni, informując Podkomisję Senatu ds. Środków Obronnych, że Stany Zjednoczone tymczasowo wstrzymały „jedną dostawę amunicji o dużej ładowności”.

„Będziemy nadal robić wszystko, co konieczne, aby zapewnić Izraelowi środki do obrony” – powiedział Austin. „Jednak obecnie analizujemy niektóre krótkoterminowe dostawy pomocy w zakresie bezpieczeństwa w kontekście trwających wydarzeń w Rafah”.

Według urzędników amerykańskich, którzy nie byli upoważnieni do komentowania tej sprawy, Biden podpisał tymczasowe zawieszenie rozkazem wysłanym w zeszłym tygodniu do Pentagonu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu starała się przez kilka dni nie ujawniać opinii publicznej tej decyzji, dopóki nie lepiej zrozumie zakres wzmożenych operacji wojskowych Izraela w Rafah i aby Biden mógł wygłosić we wtorek od dawna planowane przemówienie dla upamiętnienia Holokaustu. Dzień Pamięci.

Administracja Bidena rozpoczęła w kwietniu przegląd przyszłych transferów pomocy wojskowej, ponieważ wydawało się, że rząd Netanjahu jest coraz bliżej inwazji na Rafah, pomimo utrzymującego się od miesięcy sprzeciwu Białego Domu. Decyzja o wstrzymaniu wysyłki została podjęta w zeszłym tygodniu i nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja, czy wysyłka będzie kontynuowana w późniejszym terminie, powiedział urzędnik.

Przez wiele dni amerykańscy urzędnicy odmawiali komentarza w sprawie zablokowanego transferu, a wiadomość nadeszła, gdy we wtorek Biden określił wsparcie USA dla Izraela jako „ostre, nawet jeśli się nie zgadzamy”.

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział w wywiadzie dla izraelskiej telewizji Channel 12 News, że decyzja o wstrzymaniu wysyłki była „bardzo rozczarowującą, a nawet frustrującą decyzją”. Zaznaczył, że posunięcie to wynika z nacisków politycznych na Bidena ze strony Kongresu. Protesty na amerykańskich kampusach i zbliżające się wybory.

READ  Pięcioletni chłopiec został zabity przez psa w Wigilię Bożego Narodzenia w Australii, niszcząc jego rodzinę

Decyzja spotkała się również z ostrymi naganami ze strony spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona i przywódcy republikanów w Senacie Mitcha McConnella, którzy stwierdzili, że o zawieszeniu pomocy wojskowej dowiedzieli się dopiero z doniesień prasowych, pomimo zapewnień administracji Bidena, że ​​takiej przerwy nie ma. Republikanie wezwali Bidena w piśmie do szybkiego zakończenia blokady, twierdząc, że „zagraża to ośmieleniem wrogów Izraela” oraz do poinformowania prawodawców o charakterze przeglądów polityki.

Biden spotkał się z presją ze strony części lewicy i potępieniem ze strony prawicowych krytyków, którzy twierdzą, że Biden osłabił swoje poparcie dla kluczowego sojusznika na Bliskim Wschodzie.