Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden nominuje Marka Brzezińskiego na ambasadora USA w Polsce

Prezydent Joe Biden mianował swojego ambasadora w Warszawie Marka Brzezińskiego, dyplomatę z czasów Obamy, głęboko związanego z Polską.

Jeśli zostanie potwierdzony, Brzeziński zostanie wysłany do Polski w czasie, gdy sojusznicy USA z Europy Środkowo-Wschodniej będą bacznie obserwować podejście administracji Bidena do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Administracja Bidena ogłosiła w zeszłym miesiącu, że osiągnęła porozumienie z Niemcami umożliwiające dokończenie budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 do Europy bez dalszych sankcji USA. Ten projekt pozwala Moskwie ominąć Ukrainę, Polskę i inne kraje Europy Wschodniej i Środkowej, które pobierają opłaty za tranzyt energii.

Brzeziński służył w administracji Baracka Obamy jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu i ambasador USA w Szwecji. Służył również w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu za administracji Billa Clintona, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów. Brzeziński przebywał w Polsce jako stypendysta Fulbrighta i autor „Walki o konstytucjonalizm w Polsce”.

Brzeziński jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydenta Jimmy’ego Cartera. Jego siostra, Mika Brzeziński, jest prezenterką „Morning Joe” w MSNBC.

Urodzony w Warszawie Zbigniew Brzeziński mówił biegle po polsku i był dobrze znany i szanowany w Polsce.

Biały Dom ogłosił również, że Biden nominuje czterech zawodowych oficerów służby zagranicznej na stanowiska ambasadorów: Elizabeth Fitzsimmons do Togo, Rebecca Gonzalez do Lesotho, Briana Shawkana do Beninu i Davida Younga do Malawi.

___

Współautorka Associated Press Monika Sisłowska z Warszawy przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Czy będzie trzeci sezon wojennego dramatu BBC i które gwiazdy powrócą?