Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Bezpieczny dla kiwi”: Cyklon Mal może w ciągu nocy stać się burzą kategorii 3 – Fidżi Metservice

„Bezpieczny dla kiwi”: Cyklon Mal może w ciągu nocy stać się burzą kategorii 3 – Fidżi Metservice

Służba pogodowa podała, że ​​cyklon tropikalny Mal prawdopodobnie nasili się do kategorii 3, gdy zbliży się do czasu lokalnego na Fidżi we wtorek.

We wtorek rano Mal wzmocnił się do systemu kategorii 2, a pod koniec dnia nad gromadami Yasawa i Mamanuka spodziewany jest wiatr o sile huraganu, który w nocy rozprzestrzeni się na resztę kraju.

„Oczekuje się, że na zachodnich i południowych wyspach Viti Levu, Vatulele, Kadavu oraz na ich pobliskich wysepkach również wystąpią porywiste wiatry” – powiedział Fidżi Metservice.

Wysoka Komisja w Suva stwierdziła, że ​​Nowozelandczycy na Fidżi są bezpieczni, ale wezwała Nowozelandczyków na obszarach dotkniętych cyklonem, aby „postępowali zgodnie z radami władz lokalnych (w tym wszelkimi nakazami ewakuacji) i szukali odpowiedniego schronienia”.

Mal to czwarta poważna burza, która nawiedziła region Pacyfiku w tym roku, po cyklonach Jody i Kevin (oba kategorii 4), które spustoszyły Vanuatu odpowiednio pod koniec lutego i na początku marca. W zeszłym miesiącu cyklon Lula zadał Vanuatu kolejny cios.

Lola, kotka licząca maksymalnie 5 osobników, przybyła tuż przed sezonem huraganów, który trwa od listopada do kwietnia. Rząd stwierdził, że cyklon spowodował rozległe zniszczenia w setkach domów, szkół i ogrodów spożywczych na Vanuatu.

Nowa

Służba Meteorologiczna Niwy i Fidżi spodziewa się, że południowo-wschodni cyklon tropikalny przejdzie przez Vanuatu i Fidżi w ciągu najbliższych dwóch dni, zaledwie kilka tygodni po uderzeniu Vanuatu przez cyklon tropikalny Lula.

Stwierdzono, że ucierpiało ponad 15 000 uczniów, a sale lekcyjne zostały zniszczone na wyspach Ambae, Mayo i Pentecost.

Metservice powiedział, że Mal obecnie będzie tęsknił za Nową Zelandią.

Wezwano Nowozelandczyków przebywających w obiektach turystycznych na Fidżi, aby postępowali zgodnie z radami kierownictwa hoteli i kurortów oraz władz lokalnych.

„Zasadniczo rozsądną praktyką jest nie wychodzenie na zewnątrz podczas cyklonu oraz trzymanie się z daleka od morza i rzek” – stwierdziła Wysoka Komisja.

READ  Turcja podejmuje decyzję o wydaleniu USA i dziewięciu innych wysłanników

„Prosimy informować rodzinę i przyjaciół w Nowej Zelandii o swoim bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu, także po przejściu cyklonu.

„Zachęcamy również do rejestracji swoich danych na stronie Bezpieczna podróż. Nowozelandczycy na Fidżi, którzy potrzebują pomocy konsularnej, mogą skontaktować się z Wysoką Komisją w Suva pod numerem +679 331 1422 lub pod adresem [email protected] (w nagłych przypadkach konsularnych poza godzinami pracy można dzwonić tylko pod numer +64 99 20 20 20).

Fidżi Metservice powiedział, że ostrzeżenie o gwałtownej powodzi nadal obowiązuje w nisko położonych obszarach Kawea, Lami, Marata Village i Wailuku.

„Ostrzeżenie o gwałtownej powodzi nadal obowiązuje dla nisko położonych obszarów – od Wybrzeża Koralowego po Navua, Lami, Suva, Nausori, Televu, Naitasere i Ovalau”.

Krajowe Biuro Zarządzania Katastrofami Fidżi wzywa mieszkańców, aby „stosowali się do oficjalnych zaleceń i zachowywali czujność”.

Dodała, że ​​od godziny 18:00 czasu lokalnego we wtorek do godziny 4:00 w środę w obszarach wysokiego ryzyka będzie obowiązywał „kontrolowany ruch”.

„W tym okresie funkcjonariusze policji będą na miejscu, aby ograniczyć wszelki niepotrzebny ruch w tych obszarach”.

Różne kategorie cyklonów tropikalnych.

Metservice Fidżi

Różne kategorie cyklonów tropikalnych.

Ministerstwo Edukacji zamknęło we wtorek i środę wszystkie szkoły, a końcowe egzaminy zewnętrzne dla klas 12 i 13 przełożyło na przyszły tydzień.

Ministerstwo stwierdziło, że decyzję podjęto, ponieważ niektórzy uczniowie, nauczyciele i osoby nadzorujące egzaminy mogą nie być w stanie dotrzeć do swoich szkół.

We wtorek wieczorem, Fidżi Airways Ogłoszono, że w wyniku cyklonu Mal doszło do szeregu opóźnień i odwołań lotów.

Pełną listę dotkniętych lotów można znaleźć na stronie internetowej Fiji Airways strona internetowaOdwołano siedem lotów, co ma wpływ na pasażerów do i z Wellington, Auckland i Christchurch.

Komentując zakłócenia, rzecznik firmy powiedział: „Szczerze przepraszamy za wszelkie niedogodności i chcemy zapewnić naszych cenionych gości, że ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są dla nas najwyższym priorytetem”.

READ  Rosyjski dziennikarz, który zniszczył programy telewizyjne, ukarany grzywną antywojennym przesłaniem za podżeganie do protestów

Pracownicy sektora publicznego zostali poinstruowani, aby pracować z domu.

Policja Fidżi Wezwał do ścisłego monitorowania dzieci, podkreślając, że „to nie jest odpowiedni czas, aby dzieci bawiły się na świeżym powietrzu i pływały”.

Zarząd Dróg zalecił także mieszkańcom, aby trzymali się z daleka od obszarów narażonych na powodzie.

Organizacje pozarządowe również działają w terenie i współpracują ze społecznościami lokalnymi.

Czerwony Krzyż Fidżi Powiedziała, że ​​jej pracownicy przeprowadzają ewakuacje i „podnoszą świadomość na temat gotowości na zbliżający się cyklon Mal”.

„Wczesne ostrzeganie i wczesne działanie są kluczem do ratowania życia”.

Fidżi Metservice stwierdziło, że obecna analiza sugeruje, że szkodliwe wiatry kategorii 3 występowały prawdopodobnie w pobliżu środka systemu, nad otwartą wodą.

„Jeśli jednak system przesunie się bliżej obszarów lądowych w porównaniu z obecną prognozą, możliwe będzie również wystąpienie huraganowych wiatrów nad obszarami lądowymi”.