Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Barclays Bank kupuje Tesco Bank za 600 mln funtów

Barclays Bank kupuje Tesco Bank za 600 mln funtów

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Barclays przejmuje bankowość detaliczną Tesco za 600 milionów funtów dla giganta supermarketów.

Barclays przejmuje karty kredytowe, pożyczki i rachunki oszczędnościowe Tesco Bank i zgodził się na sprzedaż usług bankowych pod marką Tesco.

Na mocy umowy około 2800 pracowników bankowości Tesco zostanie przeniesionych do Barclays.

Tesco stwierdziło, że klienci nie muszą podejmować żadnych działań i że skontaktuje się z nimi w nadchodzących miesiącach.

Supermarket zachował niektóre usługi Tesco Bank, w tym ubezpieczenia, bankomaty, pieniądze podróżne i karty podarunkowe.

Bank zawarł także umowę partnerską na początkowy okres 10 lat, w ramach której Barclays będzie promował i dystrybuował karty kredytowe, niezabezpieczone pożyczki osobiste i depozyty pod marką Tesco.

Akcje Tesco wzrosły o ponad 2% na początku notowań, po czym spadły, a akcje Barclays nieznacznie zwyżkowały.

Dyrektor naczelny supermarketu, Ken Murphy, powiedział, że transakcja wzmocni finanse Tesco i umożliwi mu rozwój podstawowej działalności detalicznej, chociaż firma stwierdziła, że ​​większość wpływów z transakcji „zostanie zwrócona akcjonariuszom”.

Obejmie to również specjalną dywidendę w wysokości 250 milionów funtów wypłaconą przez Tesco Bank grupie supermarketów w sierpniu ubiegłego roku.

Ponadto transakcja umożliwi Tesco uwolnienie 100 milionów funtów objętych ograniczeniami ze względów regulacyjnych, które zostaną dodane do puli i zwrócone akcjonariuszom.

Barclays powiedział, że z czasem zintegruje tę działalność z własną działalnością, a Tesco stwierdziło, że bank będzie ściśle współpracował z supermarketem, aby wesprzeć przeniesiony personel.

CS Venkatakrishnan, dyrektor generalny Barclays Group, powiedział: „Ta strategiczna relacja z największym brytyjskim sprzedawcą detalicznym pomoże stworzyć nowe kanały dystrybucji dla naszej działalności w zakresie niezabezpieczonych kredytów i depozytów.

Tesco stwierdziło, że transakcja zbyłaby część firmy, która wymagała dużych inwestycji, zachowując jednocześnie inne aktywa, które wymagały mniejszych nakładów.

Tesco pracuje nad uproszczeniem swoich aktywów po wydzieleniu kart kredytowych, pożyczek i operacji oszczędnościowych, powiedziała Sophie Lund-Yates, starszy analityk akcji w Hargreaves Lansdowne.

„Podwajanie działalności w zakresie podstawowej żywności to trend, który obserwujemy wśród wielu sprzedawców spożywczych, ponieważ ograniczają oni ekspozycję na mniej istotne biznesy i przygotowują się do wygrania wojen cenowych, które szaleją od czasu wzrostu presji na koszty utrzymania” – stwierdziła. .

Dziesięć lat temu supermarkety były postrzegane jako jeden z najbardziej prawdopodobnych pretendentów do zakłócenia dominacji banków przy High Street.

Jednak w miarę postępu technologii cyfrowej ich sieć oddziałów gotowych do sprzedaży stała się znacznie mniej istotna.

Zamiast tego prawdziwymi konkurentami szybko stały się banki oparte na aplikacjach, takie jak Starling i Monzo.

Bardziej rygorystyczne regulacje sprawiły, że usługi finansowe stały się mniej atrakcyjne także dla sklepów spożywczych.

Tesco Bank posiadał rachunki bieżące, ale zamknął je kilka lat temu, ponieważ zbyt mało klientów wykorzystywało je jako rachunek główny. Teraz, podobnie jak sieć supermarketów Sainsbury's, całkowicie zaprzestała działalności.

W zeszłym miesiącu Sainsbury's poinformował, że planuje „wycofywać” swój dział bankowy, aby skoncentrować się na podstawowej działalności spożywczej.