Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że lit może zmniejszać ryzyko demencji

Badanie wykazało, że lit może zmniejszać ryzyko demencji

Naukowcy zidentyfikowali powiązanie, które sugeruje, że lit może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji, która dotyka prawie 10 milionów ludzi każdego roku. Przy ponad 55 milionach ludzi żyjących z demencją na całym świecie, demencja jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów wśród wszystkich chorób i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i uzależnienia wśród osób starszych na całym świecie. Badanie prowadzone przez naukowców z University of Cambridge sugerowało, że pacjenci, którzy przyjmowali lit, byli mniej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy tego nie robili, chociaż całkowita liczba pacjentów, którzy otrzymywali lit w badaniu, była niewielka. Zespół przeprowadził retrospektywną analizę dokumentacji medycznej prawie 30 000 pacjentów w wieku powyżej 50 lat.

Ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine, potwierdzają możliwość, że lit może być zapobiegawczym leczeniem demencji i może przejść do dużych randomizowanych badań kontrolowanych.

„Liczba osób z demencją stale rośnie, co stanowi ogromne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej” – powiedział pierwszy autor, dr Shanquan Chen z Wydziału Psychiatrii w Cambridge.

„Szacuje się, że opóźnienie wystąpienia demencji o zaledwie pięć lat może zmniejszyć jej występowanie i wpływ na gospodarkę nawet o 40 procent” – dodał Chen.

Wcześniejsze badania sugerowały, że lit może być potencjalnym lekiem dla osób, u których zdiagnozowano już demencję lub wczesne upośledzenie funkcji poznawczych, ale nie jest jasne, czy może opóźnić lub całkowicie zapobiec postępowi demencji, ponieważ badania te miały ograniczony zakres.

Lit jest stabilizatorem nastroju powszechnie przepisywanym w stanach, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa i depresja. „Zaburzenie dwubiegunowe i depresja są postrzegane jako zwiększające ryzyko demencji, więc musieliśmy się upewnić, że zostało to uwzględnione w naszej analizie” – powiedział Chen.

Co więcej, naukowcy powiedzieli, że spodziewają się odkryć, że pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową są bardziej narażeni na rozwój demencji, ponieważ jest to najczęstszy powód przepisywania litu, „ale nasza analiza sugeruje inaczej” – powiedział Chen.

READ  Silny filtr przeciwsłoneczny, który chroni wczesne etapy rozwoju ryb

„Za wcześnie, aby stwierdzić na pewno, ale możliwe jest, że lit zmniejsza ryzyko demencji u osób z chorobą afektywną dwubiegunową” – zauważył Chen, dodając, że potrzebne są dalsze badania medycyny eksperymentalnej i badań klinicznych, aby sprawdzić, czy lit jest naprawdę pomocny w leczeniu osób z chorobą afektywną dwubiegunową. choroba afektywna dwubiegunowa.

Przeczytaj wszystkie pliki najnowsze wiadomości A Z ostatniej chwili A Aktualizacje na żywo dotyczące wojny ukraińsko-rosyjskiej tutaj.