Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie: Szczepionki COVID-19 Moderna i Pfizer są mniej skuteczne u osób starszych z przewlekłymi problemami zdrowotnymi

1/5

Nowe badanie pokazuje, że dwudawkowe szczepionki COVID-19 firmy Moderna i Pfizer-BioNTech zapewniają mniejszą ochronę przed infekcjami u osób starszych i osób z chorobami przewlekłymi, ale w większości przypadków są nadal skuteczne. Zdjęcie pliku: Debbie Hill / UPI | obraz licencji

20 grudnia (UPI) – Moderna i Pfizer BioNTech COVID-19 Zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek przez Roczniki chorób wewnętrznych znaleźli.

Jednak dane wykazały, że nadal zapobiegają poważnym chorobom i śmierci z powodu wirusa u większości starszych biorców.

Starsze osoby dorosłe, które zostały w pełni zaszczepione jedną z dwóch dawek, uzyskały 69% ochronę przed zakażeniem w ciągu siedmiu dni od ostatniego szczepienia, mniej niż Prawie 90% liczby zgłoszone w poprzednich badaniach, powiedzieli naukowcy.

Jednak według naukowców szczepionki zapewniały 86% ochronę przed śmiercią z powodu wirusa przez okres do trzech miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki.

„Skuteczność szczepionki przeciwko infekcji wynosi tylko około 69% podczas dłuższej obserwacji po szczepieniu w populacji osób starszych, co jest znacznie poniżej wcześniej zgłoszonych poziomów skuteczności szczepionki” – powiedział współautor badania, dr Jorge Ioannou w UPI w tekście. wiadomość.

„Dla mnie oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze, musimy dążyć do osiągnięcia wyższych poziomów szczepień w populacji, a po drugie, nawet przy wysokim poziomie szczepień, konieczne są dodatkowe wysiłki w celu zmniejszenia infekcji” – powiedział Ioannou, profesor gastroenterologii. . na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

W badaniach klinicznych wykryto szczepionkę Moderna i Pfizer-BioNTech Co najmniej 90% ochrony Przeciw objawom choroby Covid-19.

Zgodnie z danymi Centers for Disease Control and Prevention, wyprodukowane z podobnych preparatów, obie wymagają dwóch dawek, aby zapewnić maksymalną ochronę, a agencja zaleca teraz dawki przypominające sześć miesięcy lub dłużej po drugim zastrzyku.

W tym badaniu Ioannou i współpracownicy z Puget Sound Health Care System of Veterans Affairs ocenili wskaźniki zakażeń COVID-19 i śmiertelności wśród około 2,1 miliona amerykańskich weteranów, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę jednej z dwóch szczepionek 11 grudnia. i 25 marca.

READ  Nowe odkrycia wskazują, że Wenus nie miała oceanów, warunków niezbędnych do życia

Następnie porównali dane z mniej więcej taką samą liczbą nieszczepionych weteranów.

Uczestnicy badania byli śledzeni do 30 czerwca, kiedy to według CDC najbardziej zakaźny i śmiertelny wariant delta był powszechny w Stanach Zjednoczonych.

Nieco ponad 92% uczestników badania to mężczyźni, z których większość była w wieku od 65 do 79 lat i miała nadwagę, poważną nadwagę lub otyłość, stwierdzili naukowcy.

Dane wykazały, że prawie jedna trzecia uczestników miała cukrzycę, podczas gdy 12% miało przewlekłą chorobę nerek, 5% miało ciężką chorobę serca, a 15% miało przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Według CDC wszystkie te przewlekłe schorzenia narażają osoby, które je mają, na większe ryzyko zachorowania na poważną chorobę wywołaną przez COVID-19.

Dane wykazały, że dwie dwudawkowe szczepionki zapewniały 75% ochronę przed infekcją wśród uczestników w wieku od 18 do 64 lat i 72% wśród osób w wieku 65 do 74 lat.

Jednak po dwóch wstrzyknięciach uczestnicy w wieku 75 lat i starsi mieli 61% ochrony przed infekcją, podczas gdy ci z co najmniej dwoma przewlekłymi schorzeniami mieli mniej niż 70% ochrony, stwierdzili naukowcy.

Mówili, że szczepionki zapewniają do 89% ochrony przed śmiercią z powodu COVID-19 we wszystkich grupach wiekowych, ale są nieco mniej skuteczne u osób z co najmniej dwoma przewlekłymi schorzeniami.

Według naukowców skuteczność szczepionki została zmierzona po pojawieniu się wariantu delta, ale zanim bardziej zakaźny szczep Omicron zaczął rozprzestrzeniać się w całym kraju.

Stwierdzili, że te odkrycia sugerują, że ochrona przed zakażeniem COVID-19, nawet wśród zaszczepionych osób, będzie wymagać ciągłego zwracania uwagi na dodatkowe środki zapobiegawcze, takie jak maskowanie i dystans społeczny, nawet przy szczepieniach.

„Pojawienie się wariantów alfa, następnie delta, a teraz Omicron pokazuje, że jedyną stałą rzeczą w pandemii COVID-19 jest to, że stale się zmienia” – powiedział Ioannou.

READ  Stan Edo przyspiesza skoordynowaną reakcję, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy

„Nowe warianty są bardziej przenośne, dlatego będziemy musieli nadal kłaść nacisk na ukrywanie, dystans fizyczny, przesiewanie i śledzenie kontaktów, w tym między zaszczepionymi osobami” – powiedział.