Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronauci opisują ekscytujący lot na orbitę rakiety Falcon 9 – Lot kosmiczny teraz

Historia napisana w kolejności CBS News & Używane za zgodą

Kiedy w zeszły piątek odliczanie osiągnęło zero, a silniki napędzające pierwszy stopień wcześniej wystrzelonego samolotu Falcon 9 ożyły do ​​startu, czterej astronauci przywiązani do załogi SpaceX Dragon zaczęli się śmiać.

„Więc oczywiście siedzimy na platformie startowej, a kiedy zapalały się silniki, wszyscy zaczęliśmy się śmiać, ponieważ było tak fajnie i tak potężnie” – powiedział Shane Kimbro, kapitan promu załogi 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną , powiedział w czwartkowym wywiadzie dla CBS News. „ Niedługo potem zaczęliśmy przyspieszać, kierując się pod górę.

„To była cudowna podróż, bardzo płynna” – powiedział. „Nie pamiętam żadnych niespodzianek, ale wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani powrotem na orbitę i mieliśmy to niesamowite przyspieszenie”.

Kimbro, drugi pilot Megan MacArthur, europejski astronauta Thomas Pesquet i japoński pilot Akihiko Hoshid wystrzelili z platformy 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w zeszły piątek rano i zadokowali na stacji kosmicznej następnego dnia.

Ich przybycie zwiększyło liczbę załogi laboratorium z siódmej do jedenastej, ale tylko do tego weekendu, kiedy czterej astronauci wymienili kapsułę Smoka Załogi i wrócili na Ziemię, aby zakończyć 166-dniową misję.

„Wspaniale jest wrócić na stację, wspaniale jest znów unosić się na wodzie” – powiedział Kimbro, weteran lotu promu kosmicznego w 2008 roku i jego startu na rosyjskim statku kosmicznym Sojuz przez 173 dni na pokładzie stacji w latach 2016-2017. „Wszystkim nam się to naprawdę podoba i na nowo uczymy się latać. To była zabawa.

„W tej chwili w samolocie jest 11 osób i naprawdę fajnie było uczyć się od ludzi, którzy byli w samolocie przez jakiś czas i nauczyli się wszystkich nowych rzeczy. Nie zmieniło się to zbytnio od czasu, gdy tu byłem ostatnio czas … Było naprawdę fajnie, chociaż jesteśmy podekscytowani, że załoga-1 wróci do domu bardzo szybko, kiedy tylko pogoda na to pozwoli.

READ  U wybrzeży hrabstwa Clare sfotografowano sześciopokoleniowego rekina olbrzymiego

MacArthur spędził 13 dni w kosmosie w 2009 roku, pomagając naprawić Kosmiczny Teleskop Hubble’a: „To mój pierwszy raz na stacji kosmicznej. Pierwsze wrażenie jest oczywiście takie, że przestrzeń życiowa jest znacznie większa. twój lot, żeby nie zderzyć się z tym wszystkim. Inni ludzie, którzy tu są. „

„Więc uczę się latać” – powiedziała. „To naprawdę dobre uczucie. To niesamowite miejsce”.

Znana z tego, że preferuje ostre buty, MacArthur pod koniec wywiadu wykonała klapkę Zero Gravity, prezentując swoje skarpetki. Na dole jej prawej skarpetki wydrukowano: „Jeśli potrafisz to przeczytać”, a po lewej: „Przynieś mi ciasteczka”.

Kimbrough, McArthur, Pesquet i Hoshide to trzecia załoga wystrzelona na pokład SpaceX Crew Dragon. Kimbro, jeden z nielicznych astronautów, który został teraz wystrzelony na pokład trzech różnych statków kosmicznych, powiedział, że wzniesienie się w kosmos na szczycie Falcona 9 było ekscytujące.

„Pierwszy etap był dość płynny” – powiedział Kimbro. „Było trochę dudnienia, ale było bardzo płynne”.

Po około dwóch i pół minucie lotu dziewięć silników pierwszego stopnia Merlina wyłączyło się, stopień opadł, a drugi stopień Single-Vacuum Merlin zapalił się, dając załodze „niezłe kopnięcie w spodnie”.

„Musieliśmy więc poeksperymentować z zapalaniem silnika M-vac, a potem w pewnym sensie wciskaniem się z powrotem w nasze siedzenia, a następnie czystym przyspieszaniem przez następne sześć i pół minuty” – powiedział Kimbro. „To było trochę wzburzone, to było trochę jak … bycie na kamienistej drodze w samochodzie.”

Załoga została wepchnięta z powrotem na swoje miejsca z siłą około cztery razy większą od normalnej grawitacji w porównaniu z 3 „G” Kimbrough i McArthur podczas startu wahadłowca.

„To było jak grzechotanie przez sześć i pół minuty, kiedy przyspieszyliśmy i wzlecieliśmy w kosmos” – powiedział. „Absolutnie wspaniałe.”

Załoga ochładzała się po pierwszym pracowitym dniu w kosmosie, kiedy kontrolerzy lotów poprosili ich o powrót w skafandrach kosmicznych z powodu spodziewanego bliskiego spotkania z kawałkiem kosmicznego gruzu. Okazało się, że to fałszywy alarm, ale uwypuklił rosnące zaniepokojenie społeczności kosmicznej.

READ  Badanie pokazuje, że dynamika przyciągania w korze przedczołowej małp odzwierciedla pewność podejmowania decyzji

W środę wieczorem SpaceX wystrzelił kolejną partię 60 satelitów internetowych ze Starlink, zwiększając ich łączną liczbę startów do 1505. OneWeb wypuszcza również konstelację satelitów szerokopasmowych, a inne firmy, w tym Amazon, mają plany dotyczące „megawies”. Jej własne .

Ponieważ LEO zapełnia coraz więcej satelitów, niektórzy analitycy są zaniepokojeni zwiększonym prawdopodobieństwem kolizji, które mogą generować niebezpieczne śmieci kosmiczne.

„To zdecydowanie coś, co musimy uważnie obserwować i być świadomym tego, gdzie są te wszystkie rzeczy, jak najlepiej je śledzić i jak przekazywać informacje ludziom, którzy ich potrzebują” – powiedział MacArthur. „To było dla nas niesamowite wydarzenie.

Powiedziała: „Ubieraliśmy się wieczorem i szykowaliśmy się do łóżka, zwijaliśmy śpiwory i zakładaliśmy piżamę, kiedy otrzymaliśmy powiadomienie, że musimy założyć (kosmiczne) garnitury”. „Dotarliśmy tam we właściwym czasie, w samą porę, aby dać nam znać, że to fałszywy alarm”.

Załoga zareagowała na wszystkie szkolenia i „czuliśmy, że zespół poradził sobie z tym naprawdę dobrze” – dodała. „Ale to zdecydowanie kraj podróżujący w kosmos … będziemy musieli informować się nawzajem o tym, co tam jest i jak tego uniknąć, gdy zatłoczona przestrzeń będzie się zwiększać”.

SpaceX planuje kontynuować misję Crew-2, wydając jesienią cztery cywilne i niebędące astronautami publikacje, podróż kupioną przez miliardera i pilota odrzutowca Jareda Isaacmana dla St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis.

Załoga Inspiration4 nie odwiedzi stacji kosmicznej. Crew Dragon będzie po prostu okrążał Ziemię przez kilka dni, zapewniając wspaniałe widoki z wysokości większej niż stacja. Zapytana, czy ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do komercyjnych lotów kosmicznych i nieprofesjonalnych astronautów, MacArthur odpowiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjmuje ich udział.

„Oczywiście częścią naszej misji jako astronautów jest próba inspirowania ludzi i inspirowania następnego pokolenia odkrywców” – powiedziała. Ale „Jesteśmy inżynierami, więc słowa nie zawsze potrafimy”.

READ  Czy wyciągniemy wnioski z pandemii?

Ci ludzie doświadczą niektórych z tych samych rzeczy, przez które przechodzimy i być może będą mogli podzielić się tym w inny sposób niż zwykle. Myślę, że to będzie naprawdę ekscytujące ”.