Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Artyści twierdzą, że proces żądania usunięcia danych przez sztuczną inteligencję Meta to „fałszywy chwyt PR”

Artyści twierdzą, że proces żądania usunięcia danych przez sztuczną inteligencję Meta to „fałszywy chwyt PR”

W miarę narastania gorączki generatywnej sztucznej inteligencji rosną obawy dotyczące danych wykorzystywanych do uczenia narzędzi uczenia maszynowego. Artyści i pisarze walczą o wpływ na sposób, w jaki firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wykorzystują swoją twórczość, składając pozwy i publicznie agitując przeciwko sposobowi, w jaki te modelki wykorzystują Internet i wykorzystują swoje dzieła sztuki bez zgody.

Niektóre firmy w odpowiedzi na tę reakcję wprowadziły programy „opt-out”, które dają ludziom możliwość usunięcia swojej firmy z przyszłych modeli. Na przykład OpenAI zadebiutowało z funkcją rezygnacji w najnowszej wersji generatora obrazu na tekst Dall-E. W sierpniu tego roku, kiedy Meta zaczęła umożliwiać użytkownikom przesyłanie próśb o usunięcie danych osobowych stron trzecich wykorzystywanych do szkolenia generatywnych modeli sztucznej inteligencji Meta, wielu artystów i dziennikarzy zinterpretowało ten nowy proces jako bardzo ograniczoną wersję programu rezygnacji Meta. CNBC wyraźnie określiło formularz wniosku jako „Narzędzie do anulowania subskrypcji„.

To jest błędny pomysł. Tak naprawdę nie ma funkcjonalnego sposobu na rezygnację ze szkolenia Metagenerative AI.

Artyści, którzy próbowali skorzystać z formularza żądania usunięcia danych Meta, przekonali się o tym na własnej skórze i byli bardzo sfrustrowani tym procesem. „To było okropne” – mówi malarz Mignon Zakoja. Kilkunastu artystów udostępniło WIRED podobny formularz, który otrzymali od Meta w odpowiedzi na ich zapytania. Meta stwierdza w nim, że „nie jest w stanie przetworzyć żądania”, dopóki osoba żądająca nie przedstawi dowodu, że jej dane osobowe pojawiają się w generatywnych odpowiedziach AI Meta.

Mihaela Voicu, rumuńska artystka cyfrowa i fotografka, która dwukrotnie próbowała poprosić o usunięcie danych za pomocą metaformularza, twierdzi, że cały proces przypomina „kiepski żart”. Otrzymał również typowy język „nie można przetworzyć żądania”. „To tak naprawdę nie ma na celu pomagania ludziom” – uważa.

READ  Fizyka formacji lotu w kształcie litery V zapewnia wgląd w efektywność energetyczną

Bethany Berg, artystka konceptualna mieszkająca w Kolorado, otrzymała odpowiedź „Nie można przetworzyć żądania” na liczne próby usunięcia jej danych. „Zaczęłam mieć wrażenie, że to tylko fałszywy chwyt PR, mający sprawić wrażenie, że próbują coś zrobić” – mówi.

Jak szybko podkreślają artyści, naleganie Meta, aby ludzie przedstawiali dowody na to, że jej modelki szkoliły się na podstawie ich prac lub innych danych osobowych, stawia ich w trudnej sytuacji. Meta nie ujawnia szczegółów danych, na których trenowała swoje modele, zatem w tej konfiguracji osoby chcące usunąć swoje informacje muszą najpierw zidentyfikować bodźce, które mogą wywołać reakcje obejmujące szczegółowe informacje o nich samych lub ich pracy.