Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aresztowanie rosyjskiej siatki szpiegowskiej oskarżonej o sabotaż w Polsce

Aresztowanie rosyjskiej siatki szpiegowskiej oskarżonej o sabotaż w Polsce

  • Napisane przez Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Grupa podobno zainstalowała kamery w miejscach, w tym na lotnisku Rzeszów-Jacinka, do którego przyleciał Joe Biden

Dwóch polskich urzędników państwowych powiedziało BBC, że aresztowano grupę cudzoziemców podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Radio RMF FM poinformowało, że polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji.

Stwierdzono, że aresztowano sześć osób podejrzanych o zainstalowanie tajnych kamer do filmowania infrastruktury transportowej wykorzystywanej do dostarczania pomocy Ukrainie.

RMF FM poinformowało, że komórka przygotowała plany sabotażu.

Trwający od dziesięcioleci konflikt szpiegowski między Rosją a Zachodem nasilił się od czasu wojny na Ukrainie.

Polska jest jednym z najwierniejszych sojuszników Ukrainy, a jej siły bezpieczeństwa aresztowały kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji od czasu inwazji w lutym.

Radiostacja poinformowała, że ​​grupa zainstalowała dziesiątki kamer obok ważnych węzłów kolejowych i komunikacyjnych w województwie podkarpackim, graniczącym z Ukrainą.

Niektóre znajdują się w pobliżu małego lotniska regionalnego, które zostało przekształcone w międzynarodowe centrum logistyczne dostarczające Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną.

Samoloty wojskowe i transportowe ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy regularnie latają do i z lotniska Rzeszów-Jasionka, gdzie można zobaczyć amerykańskich żołnierzy wraz z Humvee, dostarczających zaopatrzenie do czekających ciężarówek, które pokonują 100 km (62 mil) jazdy do granicy z Ukrainą .

Strona jest bardzo wrażliwa, a Waszyngton rozmieścił systemy obrony powietrznej Patriot, aby chronić lotnisko.

Prezydent USA Joe Biden przyleciał na lotnisko w drodze na swoją ostatnią wizytę w Kijowie.

RMF FM poinformowało, że doniesienia wskazują na zwiększone bezpieczeństwo w obiektach infrastruktury krytycznej.

W ubiegłym roku aresztowano kilka osób za szpiegostwo. W zeszłym miesiącu prokuratorzy oskarżyli obywatela Rosji, długoletniego rezydenta Polski, o szpiegostwo na rzecz Rosji w latach 2015-2022.

Mężczyzna, który prowadził działalność gospodarczą w Polsce, miał być związany z grupami rekonstrukcji historycznej, mający kontakty z członkami Wojska Polskiego.

Został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku po tym, jak śledztwo wykazało, że miał zbierać informacje o strukturze organizacyjnej polskich jednostek wojskowych na północnym wschodzie kraju.

W ubiegłym roku ABW aresztowała w Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego, zidentyfikowanego jako agenta Rosyjskiej Agencji Wywiadu Wojskowego (GRU), podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Moskwy.

W marcu ubiegłego roku polski pracownik warszawskiego urzędu stanu cywilnego, zidentyfikowany jako Tomasz L., został zatrzymany pod zarzutem przekazywania rosyjskim służbom wywiadowczym danych o dużej wartości operacyjnej.

Dodatkowa relacja Bartosza Kilaka