Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Apple M2 Pro i Max Chips powtarzają udaną strategię aktualizacji

W przypadku procesorów M2 Pro i M2 Max firma Apple powtarza strategię, która sprawdziła się w poprzednich projektach M1. Wszczepiając kilka dodatkowych obwodów w wydajną podstawę chipową, Apple może zaoferować znaczące ulepszenie nowego Laptopy MacBook Pro z procesorem M2 Bez remontu chipa.

Firma Apple wprowadziła swój pierwszy wewnętrzny procesor Mac, M1, do laptopów MacBook Air, które pojawią się w 2020 roku. M1 skorzystał już z prac projektowych chipów serii A iPhone’a, ale Apple wzmocnił M1 większą liczbą rdzeni przetwarzających w celu pracy M1 Pro i M1 Max pod koniec 2021 roku Do wysokiej klasy laptopów MacBook Pro. Następnie, w 2022 roku, skleił dwa chipy M1 Max w wysokiej klasy M1 Ultra.

Teraz Apple podąża tą samą ścieżką z M2, który zadebiutował w 2022 roku, a teraz dołączają do niego M2 Pro i M2 Max dla nowych modeli MacBooka Pro. Jeśli historia będzie się powtarzać, w nadchodzących miesiącach możemy zobaczyć Maca Pro opartego na potężnym procesorze M2 Ultra.

Wzrost prędkości chipa w stosunku do jego odpowiedników M1, które zadebiutowały 15 miesięcy temu, jest znaczący — co najmniej 20% według pomiarów Apple. Właściciele laptopów MacBook Pro pierwszej generacji M1 mogą dokonać aktualizacji. Ale dla tych, którzy używają starszych komputerów Mac opartych na przestarzałych chipach Intela, które Apple wycofał ze swojej linii, zwiększenie prędkości i lepsza żywotność baterii mogą być bardziej przekonujące.

„Te nowe komputery Mac powinny pomóc w pokonaniu pokusy przejścia z Intela na serię M w 23 roku” — powiedział Ben Bajarin, analityk Creative Strategies. — powiedział w tweecie Wtorek. Jego firma szacuje, że 42% właścicieli komputerów Mac w USA nadal korzysta z modeli opartych na procesorach Intela, a odsetek ten może być jeszcze wyższy na całym świecie.

READ  Sonic Colors Ultimate: Co nowego w remasterze Sonic the Hedgehog

Apple nie odpowiedział na prośby o komentarz. Intel odmówił komentarza.

Jak Apple przyspieszyło chipy M2 Pro i M2 Max?

Chipsety M2 Pro i Max są szybsze dzięki nowym projektom rdzeni procesora dla GPU i rdzeni obliczeniowych do obsługi zadań graficznych i niektórych innych zadań wykonywanych na GPU. Nowe projekty mają również więcej procesorów, procesorów graficznych i inny typ rdzenia, aby przyspieszyć zadania AI, które Apple nazywa silnikiem neuronowym.

M1 Pro ma osiem lub 10 rdzeni procesora, w zależności od konfiguracji, podczas gdy M1 Max ma 10. M2 Pro ma 10 lub 12, podczas gdy M2 Max ma 12. Generacja M2 jest o 20% szybsza, powiedział Apple, powołując się na niezidentyfikowane źródeł, ale standardowe testy prędkości w branży.

Wydajność procesora jest podstawą wszystkiego, co robi procesor, a wszystkie modele serii M Pro i Max wykorzystują cztery energooszczędne rdzenie procesora, aby wydłużyć czas pracy baterii. Pozostałe rdzenie procesora zapewniają rdzenie o wyższej wydajności do ważniejszych zadań. Intel również przyjął to podejście, będąc pionierem w produkcji smartfonów.

W przypadku procesorów graficznych, używanych do zadań takich jak granie w gry oraz edycja zdjęć i filmów, M1 Pro jest wyposażony w 14 lub 16 rdzeni, a M1 Max w 16 do 32 rdzeni. M2 Pro zwiększa to do 16 lub 19 rdzeni GPU, a M2 Max do 30 lub 38. Apple powiedział, że wydajność GPU M2 jest o 30% szybsza, chociaż część wzrostu prędkości wynika z lepszej wbudowanej pamięci podręcznej.

Neural Engine ma 16 rdzeni w Jelly M1 i M2, ale Apple może pochwalić się o 40% szybszą wydajnością sztucznej inteligencji dzięki nowym chipom. Oprogramowanie sztucznej inteligencji dopiero się zaczyna, ale jest używane do ważnych funkcji, takich jak niektóre programy do edycji obrazu w programie Adobe Photoshop, i można się spodziewać, że wydajność sztucznej inteligencji stanie się ważniejsza, gdy odkryje ją więcej programistów.

READ  Google walczy z grzywną antymonopolową w wysokości 5 miliardów dolarów, twierdząc, że jego działania rzeczywiście pomogły konkurencji
procesory apple-m2-m2-pro-m2-max

Procesory Apple M2, M2 Pro i M2 Max mają odpowiednio 20 miliardów, 40 miliardów i 67 miliardów tranzystorów.

jabłko; Kolekcja zdjęć autorstwa Stephena Shanklanda/CNET

Wzrost prędkości w porównaniu z komputerami Mac z procesorami Intel, które używają starszych układów Intela, jest bardziej zauważalny. Apple powiedział, że M2 Pro jest 2,5 razy szybszy w kompilowaniu oprogramowania i 80% szybszy w edycji zdjęć w Photoshopie niż stary 16-calowy MacBook z procesorem Intel i9. Jeśli chodzi o M2 Max, jest on dwa razy szybszy w dostosowywaniu kolorów wideo i sześć razy szybszy w edycji wideo Da Vinci Resolve.

Część przyspieszenia w stosunku do M2 Max pochodzi z szybszych transferów pamięci, podwajających się do 400 MB na sekundę, co pomaga w ciężkich procedurach, takich jak edycja wideo i modelowanie 3D. Nowe modele M2 Max obsługują również do 96 GB pamięci, w porównaniu z 64 GB w M1 Max.

Nie zobaczymy testów prędkości innych firm, dopóki nie pojawią się nasze recenzje MacBooka Pro z procesorami M2 Pro i Max. Redaktor CNET Dan Ackerman dał MacBook Air oparty na M2 to wybór naszego redaktora wyróżnienie, powołując się na „doskonałą wydajność i żywotność baterii”.

Cena tego modelu wzrosła o 200 USD w stosunku do jego poprzednika, jednak laptopy MacBook Pro generacji M2 również nie są tanie. Model z 14-calowym ekranem i najtańszym 10-rdzeniowym M2 Pro kosztuje 1999 dolarów; Wraz z 12-rdzeniowym M2 Max i innymi ulepszeniami cena wzrasta do 3099 USD. Modele 16-calowe zaczynają się od 2499 USD, ale kosztują nawet 3499 USD z procesorem M2 Max i większą pamięcią masową.

Jak powstają chipy M2 Pro i M2 Max?

Podobnie jak w przypadku wszystkich procesorów zaprojektowanych przez Apple w ciągu ostatnich kilku lat, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. chipy (TSMC).

Podobnie jak w przypadku M2, M2 Pro i Max są zbudowane przy użyciu procesu produkcyjnego drugiej generacji 5 nm. (Nanometr to jedna miliardowa metra, a procesy produkcji chipów o niższych nanometrach wskazują na bardziej zaawansowane procesy produkcyjne. Jednak od lat liczby są tylko wygodną etykietą, a nie rzeczywistymi pomiarami oznaczającymi rzeczywisty postęp miniaturyzacji).

Nowe procesy produkcyjne zmniejszają podstawowe elementy elektroniczne układów scalonych, zwane tranzystorami, chociaż ta miniaturyzacja jest obecnie znacznie trudniejsza. Pozwala to na więcej obwodów na płytce. Liczba tranzystorów wzrosła z 33,7 miliardów w M1 Pro do 40 miliardów w M2 Pro; Modele Max wzrosły z 57 miliardów do 67 miliardów.

TSMC rozpoczęło produkcję masowych produktów przy użyciu nowszego procesu 3 nanometrów (3 nm). Spodziewaj się, że będzie to używane z przyszłymi procesorami iPhone’a, iPada i Maca, co powinno pozwolić na więcej tranzystorów.