Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Anglo American przedłuża termin przejęcia BHP po odrzuceniu lepszej oferty

Anglo American przedłuża termin przejęcia BHP po odrzuceniu lepszej oferty

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Anglo American rozszerzyła rozmowy z BHP w sprawie oferty przejęcia, utrzymując możliwość zawarcia największej w historii transakcji w sektorze wydobywczym, nawet po tym, jak notowana na brytyjskiej giełdzie grupa odrzuciła trzecią ofertę o wartości 38,6 miliarda funtów.

BHP ma teraz czas do 17:00 czasu brytyjskiego 29 maja na złożenie formalnej oferty na mniejszego rywala po zwiększeniu liczby akcji oferowanych inwestorom anglojęzycznym w ramach trzeciej i „ostatniej” propozycji transakcji.

Anglo będzie nadal współpracować z BHP przez kolejny tydzień, chociaż stwierdziło, że nadal ma „poważne obawy” co do złożonej struktury umowy, która wymaga wydzielenia dwóch jednostek w Republice Południowej Afryki.

Przedłużenie podtrzymuje nadzieję BHP, że nadal może zapewnić sobie transakcję, która przekształci światowy przemysł wydobywczy i zapewni australijskiej firmie dostęp do większej ilości miedzi – minerału niezbędnego do dekarbonizacji.

W środę BHP podała w oddzielnym oświadczeniu, że w swojej trzeciej ofercie obejmującej wszystkie akcje wyceniła Anglo na 31,11 funtów za akcję w oparciu o cenę zamknięcia z 22 maja i że reprezentuje to „ostateczny współczynnik oferty”.

W oświadczeniu dodano, że zgodnie z brytyjskimi przepisami dotyczącymi przejęć oferta może zostać zwiększona w pewnych okolicznościach, np. gdy zarząd Anglo zgodzi się zarekomendować wyższą ofertę lub oferta złożona przez konkurenta dla Anglo. Jak wynika z informacji osób zaznajomionych z planami spółki, BHP nie zamierza ulepszać oferty akcji ani zmieniać struktury transakcji.

Zarząd Anglo jednomyślnie odrzucił trzecią propozycję. Prezes Stuart Chambers powiedział, że oferta „nie spełnia oczekiwań akcjonariuszy angloamerykańskich”, ale zarząd „jest gotowy do dalszej współpracy w tej sprawie z BHP i jego doradcami”.

Najnowsze ustalenia oznaczają, że transakcja jest nadal możliwa, ale sprzeciw Anglo wobec wydzielenia w pierwszej kolejności swojej południowoafrykańskiej działalności pozostaje problemem, powiedział Ben Davies, analityk ds. górnictwa w Liberum. „Ostateczne oferty nie są bynajmniej ostateczne i drzwi pozostały otwarte, ale trudno przewidzieć, w jaki sposób konstrukcja proponowana przez BHP zostanie zabezpieczona” – powiedział.

READ  Brak zwrotu pieniędzy po sprzedaży skradzionego roweru o wartości 3300 funtów w serwisie eBay | Sprawy konsumenckie

Anglo podała, że ​​w najnowszej propozycji wycena akcji spółki wyniosła 29,34 funtów w oparciu o cenę akcji na zamknięciu z 23 kwietnia, zanim wiadomość o rozmowach w sprawie fuzji została upubliczniona. W poprzedniej ofercie BHP wyceniano Anglo na 27,53 funtów za akcję, czyli 34 miliardy funtów. Początkowo oferował 25 funtów za akcję, czyli 31 miliardów funtów.

Według BHP, transakcja zapewni akcjonariuszom Anglo 17,8% udziałów w BHP i 47% premię w stosunku do ceny akcji Anglo, zanim wiadomość o rozmowach fuzyjnych zostanie upubliczniona.

Mike Henry, dyrektor generalny BHP, powiedział, że firma „nie może się doczekać współpracy z zarządem Anglo American w celu zbadania tej wyjątkowej i atrakcyjnej możliwości połączenia dwóch wysoce uzupełniających się przedsiębiorstw światowej klasy”.

Wiadomość o ulepszonej ofercie BHP nadeszła kilka godzin po tym, jak Public Investment Corporation, południowoafrykańska państwowa firma inwestycyjna będąca drugim co do wielkości akcjonariuszem Anglo, stwierdziła, że ​​BHP musi przeprowadzić „znaczący przegląd” swojej oferty.

„Zarząd nadal uważa, że ​​istnieją poważne obawy co do tej struktury, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie stworzy ona istotne ryzyko ukończenia i wpływ na wartość, który będzie nieproporcjonalnie duży dla akcjonariuszy angloamerykańskich” – stwierdził Anglo w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu Anglo ujawniło swoje dramatyczne plany przemiany, polegające na zamknięciu swoich hutniczych oddziałów węgla, diamentów i platyny w celu zniszczenia BHP.

Propozycja BHP dotycząca rozdzielenia obu jednostek wywołała kontrowersje w Republice Południowej Afryki w roku wyborczym, ponieważ została odebrana jako wotum nieufności dla kraju.

Akcje Anglo spadły o 0,2 procent, zamykając się na poziomie 26,81 funtów podczas popołudniowego handlu w Londynie.

Modernizacja struktury firm angloamerykańskich