Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ambasador Chin w Nowej Zelandii twierdzi, że ruchy AUKUS są ściśle monitorowane

Ambasador Chin w Nowej Zelandii twierdzi, że jego kraj uważnie monitoruje kolejny krok rządu w sprawie porozumienia obronnego AUKUS, które jego zdaniem jest „kontrowersyjne”.

Minister obrony Judith Collins poruszyła perspektywę zbliżenia się do AUKUS – porozumienia między Australią, USA i Wielką Brytanią.

Porozumienie koncentruje się na regionie Indo-Pacyfiku, a eksperci twierdzą, że ma na celu zwalczanie chińskiej ekspansji militarnej w regionie.

Napięcie wokół polityki zagranicznej rośnie wraz z rozpoczęciem obchodów chińskiego Nowego Roku, a społeczności diaspory Nowej Zelandii witają Rok Smoka.

Wczoraj podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku w Auckland można było zobaczyć, jak premier Christopher Luxon ociera się ramionami o ambasadora Wang Xiaolonga.

W rozmowie z 1News podczas wydarzenia ambasador powiedział, że Chiny postrzegają porozumienie jako kontrowersyjne.

Powiedział: „Nie wspieramy małych i ekskluzywnych grup, których celem są osoby trzecie, ponieważ zamiast przyczyniać się do większego zrozumienia, do większej stabilności”.

„To tylko zwiększy podziały”.

Zapytany o możliwość zbliżenia się kraju do AUKUS-u, odpowiedział: „Nowa Zelandia nie podjęła jeszcze decyzji, co się stanie.

„I oczywiście uważnie to monitorujemy”.

Jeden z obserwatorów stwierdził, że ostatecznie komentarze te zawierały zawoalowane ostrzeżenie dotyczące handlu.

„Myślę, że jego słowa – sugerujące, że mogą ponieść konsekwencje – z pewnością odniosą skutek na przykład w sektorze rolnictwa” – powiedział ekspert ds. stosunków międzynarodowych Robert Bateman.

Dodał: „Sądzę, że ambasador daje do zrozumienia, że ​​sprawy nie potoczą się tak jak zwykle, jeśli dołączymy do ugrupowania, które Chiny uważają za szkodliwe dla bezpieczeństwa regionu Indo-Pacyfiku”.

Jednak Luxon stwierdziła, że ​​stosunki między Nową Zelandią a Chinami są mocne i możliwe do opanowania: „Kiedy istnieją różnice, wyrażamy je w przewidywalny i spójny sposób, czy to publicznie, czy prywatnie”.

Chiny stwierdziły także, że stosunki są obecnie w dobrym stanie.

READ  Mural inspirowany LGBTQIA+ namalowany w mieście Manawatu