Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko raka piersi przed menopauzą

Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko raka piersi przed menopauzą

Największe tego typu badanie wskazuje, że aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiety przed menopauzą nawet o 10%.

Według nowego brytyjskiego badania finansowanego przez Fundację regularna aktywność fizyczna w czasie wolnym może zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet przed menopauzą. Teraz rak piersi.

„Musimy pilnie znaleźć nowe sposoby zapobiegania chorobom”.

Szymon Wincenty

Organizacja charytatywna potwierdziła, że ​​chociaż rak piersi występował częściej u starszych kobiet, co roku w Wielkiej Brytanii nowotwór piersi rozpoznawano u 5000 kobiet w wieku do 45 lat.

Autorzy nowego badania stwierdzili, że istnieją mocne dowody na to, że aktywność fizyczna w czasie wolnym chroni przed ryzykiem raka piersi po menopauzie, ale nie były one jednoznaczne w odniesieniu do ryzyka przedmenopauzalnego.

W rezultacie zespół Instytut Badań nad Rakiem Celem badania przeprowadzonego w Londynie było zbadanie związku między aktywnością fizyczną a ryzykiem raka piersi przed menopauzą.

Ich badania opublikowane w Journal of Oncology Clinicalprzeanalizowała dane z 19 badań z całego świata, w tym z badania Breast Cancer Current Generations Study.

Ogółem w badaniu oceniano poziom aktywności fizycznej i rozpoznanie nowotworu wśród 547 000 kobiet, które nie przeszły menopauzy.

Kobiety obserwowano średnio przez 11,5 roku, podczas którego u 10 231 kobiet zdiagnozowano raka piersi przed menopauzą.

Naukowcy sklasyfikowali dane według ilości aktywności fizycznej, jaką kobiety podejmowały w czasie wolnym, takiej jak sport, jazda na rowerze i spacery rekreacyjne.

Naukowcy odkryli, że u kobiet o najwyższym 10% poziomie aktywności fizycznej ryzyko zachorowania na raka piersi przed menopauzą było o 10% mniejsze w porównaniu z kobietami o najniższych 10% poziomie aktywności fizycznej.

W analizie wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka raka piersi oraz zachowania związane ze stylem życia, takie jak wskaźnik masy ciała, występowanie raka piersi w rodzinie, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.

READ  Nowy wariant Covida Pirola: wszystko, co musisz wiedzieć

Naukowcy odkryli, że nie ma określonej ilości aktywności fizycznej, którą kobiety muszą wykonać, aby uzyskać korzyści.

Jednak im więcej czasu spędzają na wykonywaniu umiarkowanych i energicznych ruchów poza aktywnością fizyczną związaną z pracą, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na raka piersi.

„Ta obszerna, zbiorcza analiza badań kohortowych stanowi kolejny dowód na to, że podejmowanie większej aktywności fizycznej w czasie wolnym może prowadzić do zmniejszenia ryzyka raka piersi przed menopauzą” – stwierdzili autorzy badania.

Zauważyli jednak, że nie do końca poznano sposób, w jaki aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka piersi. Inne badania wykazały, że może obniżyć poziom hormonów, takich jak estrogen i testosteron, które powiązano ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Jeden z autorów, główny naukowiec, dr Michael Jones, powiedział: „To nowe badanie dostarcza nam mocnych dowodów na to, że zwiększona aktywność fizyczna w czasie wolnym wiąże się z niższym ryzykiem raka piersi u młodszych kobiet.

„Należy pamiętać, że na ryzyko raka piersi wpływa wiele czynników, w tym genetyka, styl życia i środowisko, z których wiele jest poza naszą kontrolą” – powiedział.

„Nasze badanie stanowi uzupełnienie dowodów sugerujących, że uczestnictwo w większej aktywności fizycznej w czasie wolnym może prowadzić do zmniejszenia ryzyka raka piersi przed menopauzą”.

Dodał: „Nadal musimy lepiej zrozumieć biologię leżącą u podstaw związku między aktywnością fizyczną a zmniejszonym ryzykiem raka piersi, ale wyniki te stanowią mocny zbiór dowodów wskazujących, że aktywność fizyczna jest dobra dla naszego zdrowia”.

Dr Simon Vincent, dyrektor ds. badań, wsparcia i wpływu w Breast Cancer Now, powiedział: „Rak piersi u młodszych kobiet jest zwykle bardziej agresywny i zostaje zdiagnozowany na późniejszym etapie, dlatego pilnie musimy znaleźć nowe sposoby zapobiegania rozwojowi raka piersi u młodszych kobiet. choroba.” choroba.”

READ  Kolonizacja bakteryjna płuc zależy również od genomu gospodarza

Powiedział: „To badanie podkreśla, jak ważne jest wspieranie kobiet w rozpoczęciu wprowadzania małych, zdrowych zmian w stylu życia, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie i pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi”.