Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje spółek technologicznych w USA rosną, gdy komentarze Powella uspokajają rynki

Akcje spółek technologicznych w USA rosną, gdy komentarze Powella uspokajają rynki

Akcje amerykańskiej technologii wzrosły we wtorek po tym, jak wyprzedaż na rynku skarbowym o wartości 22 bilionów dolarów w końcu się wyczerpała, gdy prezes Rezerwy Federalnej Jay Powell zapewnił, że bank centralny będzie działał w celu ograniczenia inflacji, zanim wymknie się ona spod kontroli.

W swoim wystąpieniu przed senacką komisją bankową Powell powiedział, że wysoka inflacja „odebrała żniwo” i że bank centralny podejmie działania, aby jej zapobiec „stać się dobrze ugruntowanym”.

Ale Powell podkreślił również, że bank centralny spodziewa się szczytu inflacji w połowie roku, co sugeruje, że znaczna podwyżka stóp procentowych może nie być konieczna.

Zakłóciło to niedawną masową wyprzedaż obligacji skarbowych, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu i jednocześnie przyspieszyła Minuty W zeszłym tygodniu ujawniono, że grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej wskazało na bardziej jastrzębi ton w banku centralnym.

Rentowność 10-letniego amerykańskiego Departamentu Skarbu spadła o 0,02 punktu procentowego do 1,74 procent, po notowaniach powyżej 1,8 procent w poniedziałek. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która ściśle podąża za oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, była z grubsza równa 0,89 proc. Wcześniej w dniu notowań wzrósł na krótko do 0,94 procent, najwyższego poziomu od lutego 2020 r.

Zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite wzrósł o 1,4 procent, największy wzrost od trzech tygodni. Wskaźnik był krótko wpadł w obszar korekty W poniedziałek przed odreagowaniem do końca sesji praktycznie bez zmian.

Indeks giełdowy S&P 500 o szerokiej bazie wzrósł o 0,9 procent, podczas gdy jego subindeks IT wzrósł o 1,2 procent.

W Azji akcje podążały za Wall Street w górę, gdy akcje spółek technologicznych odbiły po komentarzach szefa Rezerwy Federalnej. Hongkong Hang Seng Tech wzrósł o 4,3 proc., indeks CSI 300 akcji notowanych w Szanghaju i Shenzhen o 1 proc., a japoński Topix o 1,6 proc.

READ  Porozumienie saudyjsko-polskie zmniejsza dominację rosyjskiej ropy na Bałtyku

Akcje spółek technologicznych, zwłaszcza akcje spółek technologicznych o wysokim wzroście, są szczególnie wrażliwe na inflację i możliwość wyższych stóp procentowych. Ich wyceny, często oparte na nieoczekiwanych zarobkach przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, były wspierane przez niskie stopy procentowe. Z kolei nagły skok stóp procentowych zniszczył dużą część sektora.

„Myślę, że rynek jest zadowolony z tego, że[Powell]mówi, że podejmie działania, jeśli będzie musiał, ale powtórzył również swój pogląd, że Fed spodziewa się szczytu inflacji w połowie roku” – powiedziała Christina Huber, główny strateg ds. globalnego rynku w Invesco Generale, nieco łagodna perspektywa.

Rynki miały w ostatnich dniach trudności z określeniem kierunku, ponieważ handlowcy debatowali, czy inflacja osiągnęła szczyt i jak Rezerwa Federalna mogłaby działać agresywnie, aby ją odwrócić. Niektórzy inwestorzy twierdzą, że wtorkowe niskie rentowności mogą nie przetrwać.

Po lepszym niż oczekiwano spadku stopy bezrobocia w USA w zeszłym tygodniu i przed miesięcznymi danymi o cenach konsumpcyjnych, które mają się pojawić w środę, handlowcy oczekują teraz, że Rezerwa Federalna podniesie w marcu stopy procentowe o jedną czwartą punktu.

„Teraz wszystko kręci się wokół Fed i nic więcej nie ma znaczenia” – powiedział Hani Reda, menedżer portfela w PineBridge Investments.

W dobie pandemii bank centralny zaczął wycofywać politykę stymulacyjną. Obcięła miesięczne zakupy obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o 120 miliardów dolarów, które rozpoczęły się w marcu 2020 r., i jest przygotowanie do redukcji Jego bilans wynosi 9 bilionów dolarów. We wtorek Powell powiedział, że gospodarka amerykańska nie „potrzebuje ani nie chce” tych „zbyt akomodacyjnych” polityk.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg spodziewają się, że ze środowego raportu o inflacji ceny konsumenckie w USA wzrosły w grudniu o 0,4 proc. io 7 proc. rok do roku.

Regionalny europejski indeks giełdowy Stoxx 600 wzrósł o 0,8 proc., po spadku o 1,5 proc. w poniedziałek, osiągając najgorszy dzienny wynik od listopada.

READ  Majowa aktualizacja gospodarcza: Jedz w deszczu | raport

Dodatkowe raporty Hudsona Locketta w Hongkongu