Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje amerykańskie odnotowały największą tygodniową stratę od miesięcy, gdy zbliża się posiedzenie Rezerwy Federalnej

Akcje amerykańskie odnotowały największą tygodniową stratę od miesięcy, gdy zbliża się posiedzenie Rezerwy Federalnej

Akcje z Wall Street odnotowały największy tygodniowy spadek od miesięcy po ostrzeżeniu o zyskach ze strony lidera gospodarczego FedEx, który zaniepokoił inwestorów, którzy już i tak są zaniepokojeni zbliżającą się podwyżką stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA na nadchodzącym posiedzeniu.

Wiodący indeks S&P 500 spadł w piątek o 0,7 procent, przynosząc tygodniowe straty do 4,8 procent, najgorszego wyniku od połowy czerwca. Skoncentrowany na technologii Nasdaq Composite spadł w ciągu dnia o 0,9 procent, odnotowując tygodniowy spadek o 5,4 procent, co jest również najgorszym tygodniem od czerwca.

Akcje są pod presją, ponieważ dane opublikowane we wtorek pokazały ceny konsumenckie w USA niespodziewanie wzrosła w sierpniuPomimo spadku cen benzyny. Podniósł stopę inflacji a dramatyczna wyprzedaż Handlowcy obawiali się, że Rezerwa Federalna może zacząć bardziej agresywnie podnosić stopy procentowe, aby je oswoić, gdy spotka się w przyszłym tygodniu.

Bank Anglii i Bank Japonii również mają podjąć w przyszłym tygodniu decyzje dotyczące polityki pieniężnej, co może prowadzić do większej zmienności na rynkach.

Piątkowe ruchy na giełdzie przyszły w postaci akcji w FedEx upadł 21 procent, rekordowy jednodniowy spadek. Stało się to tuż po ujawnieniu przez grupę późnego czwartku, że zamknie swoje biura, zamrozi rekrutację i samoloty naziemne w odpowiedzi na zmniejszoną liczbę przesyłek paczkowych.

Amerykańska firma, uważana za przybliżony wskaźnik dla gospodarki ze względu na jej centralną rolę w światowym handlu, opublikowała wstępne kwartalne wyniki finansowe, które nie były zgodne z „oczekiwaniami” i wycofała swoje wytyczne dotyczące roku podatkowego, ostrzegając przed pogarszającymi się „tendencjami makroekonomicznymi” w USA i za granicą. .

Wyzwania stojące przed rynkami akcji są oznaką tego, jak „podstawowe warunki bardzo gwałtownie się pogorszyły w ciągu ostatnich kilku miesięcy”, powiedział Roger Lee, szef brytyjskiej strategii akcji w Investec. „W pierwszej połowie firmy były w stanie uzyskać wzrost cen i przekazać je klientom. Możemy dojść do punktu, w którym stanie się to trudniejsze.”

READ  Naukowcy twierdzą, że bot AI potrafi wykorzystywać informacje poufne i kłamać

Zważywszy na decyzję polityczną Rezerwy Federalnej z 21 września, handel kontraktami terminowymi na fundusze Fed w piątek wskazuje, że rynki oczekują obecnie, że amerykański bank centralny podniesie swoją główną stopę procentową do 4,4 procent do marca. To około 4 procent powyżej oczekiwań na początku tego tygodnia.

Stopa referencyjna, bliska zeru na początku 2022 r., znajduje się teraz w przedziale 2,25–2,5 procent. Wyższe koszty finansowania zewnętrznego zwykle wpływają na wzrost gospodarczy, a niektórzy ekonomiści przewidują, że Fed może mieć trudności z wepchnięciem największej gospodarki świata w recesję.

Oprócz danych o inflacji opublikowanych we wtorek, tygodniowe dane o liczbie bezrobotnych w czwartek uwypukliły utrzymującą się siłę amerykańskiego rynku pracy, co wywołało dalsze obawy.

Analitycy BNP Paribas zauważyli, że sierpniowe dane o inflacji otworzyły drzwi do możliwości podwyżki stóp procentowych o jeden punkt procentowy, gdy decydenci Fed spotkają się w przyszłym tygodniu, przyspieszenie dwóch kolejnych podwyżek o 0,75 punktu procentowego. Biorąc to pod uwagę, konsensus prognoz na przyszły tydzień pozostaje wzrost o 0,75 punktu procentowego.

„Bez względu na to, do kogo Fed uda się, wniosek na ten tydzień jest jasny – jest jeszcze więcej pracy do wykonania i perspektywy (…) muszą zostać odpowiednio dostosowane” – napisał John Briggs, szef globalnej ekonomii w NatWest.

Europejskie giełdy odzwierciedlały również rosnące obawy inwestorów o stan światowej gospodarki. Regionalny indeks Stoxx 600 zamknął się o 1,6 procent niższy, podczas gdy niemiecki DAX spadł o 1,7 procent. W Azji Hang Seng z Hongkongu stracił 0,9 proc., a japoński Topix o 0,6 proc.

W walutach dolar rósł w stosunku do funta i był nieco słabszy w stosunku do euro.