Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ADHD wygląda inaczej u dorosłych.  Oto 4 znaki, na które należy uważać

ADHD wygląda inaczej u dorosłych. Oto 4 znaki, na które należy uważać

Wiele osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) może zostać zdiagnozowanych dopiero w wieku dorosłym. Objawy u dorosłych mogą wyglądać nieco inaczej niż objawy z dzieciństwa.

Ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać, aby ludzie mogli uzyskać wsparcie, które pomoże im lepiej zrozumieć siebie i osiągnąć pełny potencjał.

Ludzie, w tym niektórzy lekarze, mogą nie być świadomi ADHD i tego, jak objawy mogą się zmieniać wraz z rozwojem i wzrostem osoby. Chcemy to zmienić poprzez rozwój Australijskie wytyczne dotyczące ADHDktóre są oparte na dowodach i są teraz otwarte na opinie.Czytaj więcej:
Mity i piętno związane z ADHD przyczyniają się do złego stanu zdrowia psychicznego osób dotkniętych ADHD


Praca dla kadry kierowniczej

ADHD to stan neurorozwojowy, który wpływa na funkcje wykonawcze mózgu — takie jak zdolność do skupiania się, utrzymywania uwagi, planowania, organizowania i ćwiczenia samokontroli.

wpływać na okolice 6-10% dzieci Jest to najczęstszy stan neurorozwojowy w dzieciństwie. Jednak wiele osób z ADHD w dzieciństwie nie jest diagnozowanych z kilku powodów. Niektórzy mogli dorastać w środowisku, które było dla nich odpowiednie, więc objawy nie były tak oczywiste.

Na przykład mogą być zainteresowani przedmiotami akademickimi i motywować je, co pozwala im skoncentrować się i utrzymać uwagę na zadaniach szkolnych. Mogą mieć wysokie zdolności intelektualne, co oznacza, że ​​do zaliczenia przedmiotów wymagana jest minimalna ilość niezależnych studiów. Mogą po prostu mieć Objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi Marzenia lub trudności w wykonywaniu zadań – które mogą być mniej żywe niż Objawy nadpobudliwości i impulsywności.

Objawy ADHD w dzieciństwie mogą obejmować trudności w skupieniu uwagi. Może to brzmieć jak nieprzyjmowanie lub pamiętanie instrukcji nauczyciela, zapominanie o pracy domowej lub pomijanie rzeczy, takich jak pomijanie w szkole lub dezorganizacja w zdezorganizowanej sypialni lub biurku w szkole.

Dzieci z objawami nadpobudliwości i impulsywności mogą mieć trudności z siedzeniem nieruchomo podczas lekcji szkolnych lub przy kolacji w domu, być hałaśliwym i rozmownym, przeszkadzać innym lub przeszkadzać innym oraz mieć trudności z czekaniem na swoją kolej.

Potrzebne są oparte na dowodach wskazówki kliniczne, które mogą pomóc w ukierunkowaniu leczenia.
walka o akcje


Czytaj więcej:
Gromadzenie: osoby z ADHD częściej mają problemy – nowe badania


4 sposoby, w jakie ADHD u dorosłych może wyglądać inaczej

W wieku dorosłym objawy mogą nadal występować, ale mogą być bardziej zinternalizowane i mniej wyraźne. Oto niektóre sposoby, w jakie objawy ADHD mogą pojawiać się u dorosłych, które różnią się nieco od dzieciństwa:

1. Nie ma czasu na zatrzymanie

Zamiast wspinać się po przedmiotach i być widocznie nadpobudliwymi, dorośli mogą odczuwać wewnętrzny dyskomfort. Mogą mieć trudności ze zrelaksowaniem się i mieć ciągle zajęty umysł. Mogą czuć, że zawsze są zmotywowani do zrobienia czegoś i nieustannie starają się być produktywni. Może to oznaczać, że nie możesz się zrelaksować nawet na wakacjach, a osoba musi być zajęta wykonywaniem różnych czynności.

2. Zorganizowany, a następnie lekko przyćmiony

Zamiast być zawsze zdezorganizowanym, dorośli mogą przechodzić okresy wysokiej regulacji, aby nadmiernie zrekompensować objawy ADHD, po których następują okresy przytłoczenia i niezdolności do załatwienia sprawy. Ten okres zmęczenia, który może trwać kilka dni, może być spowodowany dodatkowym wysiłkiem wymaganym do regulacji, gdy masz ADHD.

3. Ekstremalna prokrastynacja

Może to prowadzić do niezaliczenia przedmiotów na uczelni i trudności w wykonywaniu zadań roboczych. Zwlekanie może wpłynąć na wykonywanie prac domowych i zaleganie z ogólnym zarządzaniem życiem, np. płaceniem ważnych rachunków. Odkładanie rzeczy do skrajności — tak, że zbliżający się termin powoduje, że się „załamują”, czyli wysiłek „w nocy” — jest powszechne w ADHD.

4. Słabe poczucie czasu

U osób dorosłych może to stale nie doceniać czasu, który potrwa, powodując częste opóźnienia. Osoba nie może robić przerw na kawę i ruchu na swoje konta.Czytaj więcej:
Popping zabawki, najnowsza zabawka typu fidget, może zmniejszyć stres zarówno u dorosłych, jak i dzieci


wygląda znajomo?

Wielu z nas przeżywa sporadyczne chwile, kiedy czujemy się lub działamy w sposób opisany powyżej. Kiedy występuje wiele z tych stanów i prowadzi do znaczących negatywnych skutków w różnych obszarach życia — takich jak nasza zdolność do nauki, pracy, życia towarzyskiego i dbania o dom — lub powoduje negatywną samoocenę, może nadszedł czas, aby rozważ możliwość ADHD.

Ostatnio wzrosła świadomość społeczna ADHD u dorosłych, w tym w mediach społecznościowych i Lokalizacje z ludźmi, którzy opisują przeżyj to doświadczenie. Zwiększyło to zapotrzebowanie na usługi oceny i leczenia ADHD dla dorosłych i uwydatniło znaczną lukę w australijskiej opiece zdrowotnej.

Po prostu nie ma wystarczającej liczby klinicystów z doświadczeniem w ADHD, nie ma usług publicznych dla dorosłych z ADHD i nie ma standaryzowanych standardów opieki nad ADHD. Stwarza to długie listy oczekujących na diagnozę i leczenie.

Uzyskanie prawidłowej diagnozy, leczenia i wsparcia ma kluczowe znaczenie. Oparte na dowodach leczenie ADHD u dorosłych może obejmować zmiany stylu życia, modyfikacje środowiska, leki i terapie psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiednie leczenie ADHD prowadzi do lepszych wyników, w tym poprawy w: długość życiaprzeceniony Wypadkii zdyskontowane zaburzenia używania substancji.

Główną przeszkodą w skutecznej opiece nad osobami z ADHD był brak australijskiego podręcznika dla klinicystów, przedstawiającego diagnozę opartą na dowodach, najlepsze praktyki, leczenie i wsparcie.

ten Australijskie Stowarzyszenie Profesjonalistów ADHD Opracował przewodnik praktyczny w celu identyfikacji, diagnozowania i wspierania dzieci, młodzieży i dorosłych z ADHD. Odbiorcy mogą teraz komentować i współtworzyć projekt wytycznych.

Poradnictwo publiczne jest ważne, aby upewnić się, że australijskie wytyczne odnoszą się do kwestii istotnych dla osób, które doświadczyły ADHD na żywo, oraz osób zaangażowanych w diagnozowanie i wspieranie osób z ADHD. Mamy nadzieję, że te wytyczne pomogą ludziom jak najszybciej zidentyfikować ADHD i otrzymać wsparcie, którego potrzebują, aby osiągnąć swój potencjał.

READ  Przebyta infekcja SARS-CoV-2 nie wiązała się z gorszym rokowaniem po operacji